25. duben je vyhlášen Světovým dnem malárie. Připomíná, že i přes značné úspěchy v oblasti prevence a léčby malárie, je toto onemocnění stále obrovským problémem především v nejchudších zemích světa. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo celosvětově v roce 2022 odhadem 249 milionů případů malárie a 608 000 úmrtí na malárii v 85 zemích. Bohužel malárie stále častěji ohrožuje i cestovatele z České republiky.
Malárie je infekční onemocnění, způsobené parazitickými prvoky, nazývanými plasmodia. Tito parazité se přenesou na člověka při sání infikované samičky komárů rodu Anopheles. Pokud je člověk kousnut infikovaným komárem, plasmodia se dostanou do krevního řečiště a dále do jater. Po infikování je inkubační doba obvykle 7-30 dní, po jejím uplynutí se tito parazité dostanou do červených krvinek a začnou se objevovat příznaky onemocnění:
. Chřipce podobné onemocnění s teplotou, zimnicí, pocením, bolestmi hlavy a malátností.
. U některých lidí dochází ke zvracení a průjmu.
Jak se malárie diagnostikuje
Laboratorní diagnostika je založena na přímém mikroskopickém průkazu plasmodií na krevních nátěrech (tlustá kapka a tenký nátěr) obarvených dle Giemsa-Romanowski. Vyšetřuje se periferní krev z bříška prstu nebo nesrážlivá žilní krev odebraná do heparinu nebo do EDTA (jako na krevní obraz). Výsledek vyšetření je k dispozici asi za 90 minut. Při podezření na malárii se provádí nátěry okamžitě, i v případě, že je pacient afebrilní, a nečeká se na vzestup horečky. Na nátěrech se odečítá druh plasmodia, jeho stadium a parazitemie (procento infikovaných erytrocytů). Jsou-li nátěry negativní a trvá-li podezření na malárii, odběry se opakují obvykle dvakrát s odstupem 24 hodin. Krevní nátěry jsou „zlatým standardem“ diagnostiky malárie, ostatní metody (rychlé imunochromatografické testy na detekci antigenu, PCR) jsou pomocné. Rychlé imunochromatografické testy (RDT) se u nás používají především při nedostupnosti přímé parazitologické diagnostiky (v nočních hodinách a o víkendech) a vždy je třeba zároveň připravit krevní nátěry. Po stanovení diagnózy se ihned zahajuje účinná léčba a pravidelně, po 24 hodinách, kontroluje na krevních nátěrech její účinnost.
Doporučení před vaší cestou
Odbornou pomoc v poradnách cestovní medicíny je vhodné vyhledat s dostatečným předstihem. Ideální doba pro návštěvu ordinace je 4–6 týdnů před cestou u nekomplikovaných pobytů (např. organizovaných zájezdů apod.). Avšak i při cestách na poslední chvíli má konzultace cestovních rizik smysl. Zkušený lékař, zabývající se cestovní medicínou může i den před odjezdem pomoci radou, vypsat recept na antimalarika a léky do lékárničky. Některá očkování lze podat i jen několik dní před cestou, a přesto od nich očekávat alespoň částečný efekt (např. očkování proti žloutence typu A a proti břišnímu tyfu).
Volba antimalarika záleží na přítomnosti přenašečů v navštívené oblasti, míře rizika infekce, výskytu rezistence na antimalarika, na délce a charakteru pobytu a v neposlední řadě na věku a zdravotním stavu cestovatele. Chemoprofylaxi je třeba užívat po celou dobu pobytu, a ještě po návratu z rizikové oblasti.
Pokud cestujete do vzdálenějších destinací, informujte se o možných zdravotních rizicích. Individuální ochrana proti malárii spočívá jednak v používání pasivních ochranných prostředků, jako jsou moskytiéry a repelenty a zároveň v případě zvýšeného rizika i v preventivním užívání antimalarik. A pokud se po příjezdu z dovolené objeví zdravotní problémy, například vysoké horečky, okamžitě sdělte svému lékaři, jakou zemi jste navštívili. Ideálně kontaktujte některou z klinik infekčních nemocí a cestovní medicíny. Roli hraje každá hodina.
Upozornění!
Před svým odjezdem sledujte aktuální rizika v cílových destinacích. Mění se totiž velmi rychle a mohou tak ovlivnit vaši prevenci před cestou. Neobvyklý nárůst počtu onemocnění malárií byl na konci roku 2023 zaznamenán například na ostrově Zanzibar, který je českými turisty velmi oblíben. Počty diagnostikovaných i hospitalizovaných případů se tam ve srovnání s předchozími lety až zdvojnásobily. Na malárii zemřelo v roce 2023 na Zanzibaru 36 osob. Riziko se nevyhýbá ani historickým centrům a turisticky navštěvovaným památkám.
Zdroje informací:
https://www.labtestsonline.cz/malarie.html (Příznaky, diagnostika, prevence a léčba malárie)
https://infektologie.cz/DPMalarie18.htm (Doporučený postup Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti J. E. Purkyně)
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/malaria (Klíčová fakta o malárii)
https://promedmail.org/promed-post/?place=8714213,201#promedmailmap (Tanzanie (Zanzibar) – znovuobjevení malárie)
Foto zdroj Canva