Zánětlivé onemocnění střev (IBD) je bolestivý stav postihující miliony lidí po celém světě. Navzdory jeho rozšířenosti a závažnosti zůstává mnoho aspektů jeho příčin a léčby záhadou. Nedávné vědecké objevy však přinášejí novou naději. Výzkumy ukazují, že bychom mohli být blíže k personalizované léčbě, která by mohla výrazně zlepšit kvalitu života pacientů s IBD.

Genetické spojitosti: Zmapování „genové pouště"
Genetik James Lee z Francis Crick Institute v Londýně a jeho tým nedávno zveřejnili významnou studii, která spojila gen s IBD. Překvapivě zjistili, že klíčem může být oblast genomu, které se dosud věnovalo málo pozornosti – tzv. „genová poušť". V této oblasti objevili hlavního regulátora zánětlivých reakcí, jenž ovlivňuje aktivitu genu ETS2.           (Pozn. Genová poušť je oblast chromozomu, která obsahuje jen velmi málo genů nebo dokonce žádné. Tyto oblasti mohou pokrývat velké úseky DNA, někdy i stovky tisíc až miliony párů bází, aniž by obsahovaly sekvence, které kódují proteiny nebo funkční RNA. Některé genové pouště mohou mít také strukturální roli v genomu a přispívat k organizaci a balení DNA v buněčném jádru.)

Zajímavé je, že léky používané při léčbě rakoviny, známé jako MEK inhibitory, by mohly potlačovat aktivaci ETS2 a tím zmírňovat zánět. Ačkoli se tyto léky ukázaly jako účinné v laboratorních podmínkách, jejich dlouhodobé použití může být toxické. To vede vědce k vývoji metod, jak bezpečně zacílit léčbu pouze na imunitní buňky zvané makrofágy.

Záhadné protilátky: Nové terapeutické možnosti
Další významný objev pochází od týmu imunoložky Sophie Hambleton z Newcastle University. Vědci identifikovali pacienty, kteří produkují protilátky proti proteinu IL-10, jenž má protizánětlivé účinky. Tyto protilátky brání IL-10 v tlumení zánětu, což vede k IBD. U jednoho z dětí, u nichž byla tato příčina identifikována, se po léčbě zaměřené na odstranění protilátek symptomy zmírnily.

Tento objev naznačuje, že podobná terapie by mohla pomoci i dalším pacientům s IBD, kteří mají tyto „záškodnické" protilátky.

Role mikrobiomu: Evoluce mikroorganismů
Christopher Smillie z Harvard Medical School se svým týmem zkoumal, jak chronický zánět ovlivňuje evoluci mikroorganismů v trávicím traktu. Identifikovali stovky bakteriálních kmenů spojených s IBD, které se zdají být přizpůsobené životu v zanícené tkáni. Tyto mikroorganismy by mohly sloužit jako indikátory pro sledování progrese onemocnění a předpověď odpovědi na léčbu.

Výzvy a vyhlídky
„Navzdory těmto slibným výsledkům zůstává mnoho práce před námi,“ jak poznamenává imunolog Gabriel Nuñez z University of Michigan. „Některé z těchto nálezů mohou platit pouze pro malou skupinu pacientů. Nicméně i malé pokroky mohou mít pro jednotlivé pacienty a jejich rodiny obrovský význam.“

Pokud se podaří personalizovat léčbu IBD a přizpůsobit ji individuálním potřebám pacienta, můžeme očekávat výrazné zlepšení v boji proti tomuto život měnícímu onemocnění. Každý úspěch, byť by pomohl jen hrstce lidí, je krokem správným směrem.

https://www.nature.com/articles/d41586-024-02556-6