Karcinom prostaty je u mužů nejčastější zhoubný nádor, a co se týká úmrtnosti na zhoubné nádory, je na třetím místě. Čtvrtina nemocných má v době diagnózy pokročilé onemocnění – 3. či 4. stadium. Máme možnost tento stav změnit? Zdá se, že ano.

Od loňského roku je postupně zaváděn do praxe program časného záchytu karcinomu prostaty. Začíná u praktických lékařů a ambulantních urologů: ti by měli u všech mužů ve věku 50 – 70 let, kdy onemocnění hrozí nejvíce, odebrat krev na stanovení prostatického specifického antigenu (PSA). To je produkt prostatické tkáně, jehož koncentrace v krvi stoupá u hyperplazie (benigního zvětšení) prostaty, ale hlavně u karcinomu prostaty. Podle výsledku je nemocný zván na kontrolu za 2 až 4 roky nebo – při hodnotě vyšší než 3 µg/l – je odeslán na speciální urologické pracoviště, kde se doplní další vyšetření. V případě potřeby urolog vyžádá vyšetření magnetickou rezonancí na akreditovaném pracovišti; podle jeho výsledku může být indikována tzv. fúzní biopsie prostaty (tj. biopsie cílená podle kombinace obrazu, získaného magnetickou rezonancí a ultrazvukem). Když se najde karcinom, následuje příslušná léčba.
Cílem je záchyt onemocnění v časných stadiích, kdy je velká naděje na kompletní vyléčení. Zdravotníci jsou připraveni – očekáváme, že se zapojí i pacienti a nechají se vyšetřit. Rozhodující je, aby si každý dotčený uvědomil, že účastí ve screeningu chrání sebe.

foto: ©autorbyCanva