Češi si v souvislosti se srdečním selháním nejčastěji vybaví infarkt, arytmii, anginu pectoris. Srdeční selhání jim nic neříká, a přitom s ním žije v ČR přes 200 tisíc pacientů. A ještě velké množství těch, kteří o svém onemocnění nevědí. V tomto případě je nejdůležitější včasná diagnostika, která prodlouží život pacienta o mnoho let,“ říká pro Lab Tests Online MUDr. Radek Pudil z 1. interní kardioangiologické kliniky FN a LF Hradec Králové.
Příznaky srdečního selhání, čeho byste si měli všímat
Srdeční selhání je stav, při kterém srdce není schopné přečerpat krev k jednotlivým orgánům podle jejich potřeb. Mezi nečastější příznaky srdečního selhání patří dušnost, únavnost a známky zadržování vody v těle, tedy otoky. Dušnost se zpočátku může projevovat pouze při větší fyzické zátěži a nemocný si často neuvědomí, že něco není v pořádku a může to přičítat své nižší kondici. Jindy se to projeví nástupem suchého kašle při námaze. Později se dušnost může objevit i v klidu, vcelku typickým projevem srdečního selhání je stav, kdy nemocný pociťuje dušnost vleže, musí se posazovat a často si všimne, že se mu lépe spí s více polštáři pod hlavou. Dalším příznakem je zvýšená únavnost, pacient musí častěji odpočívat. Při zadržování vody v těle pacient pozoruje otoky kolem kotníků, které mohou postupovat výše.
Přetěžované srdce se umí bránit
Nejčastější příčinou srdečního selhání je ischemická choroba srdeční jako projev aterosklerózy věnčitých tepen a následného infarktu. Druhou nejčastější příčinou jsou nemoci srdečního svalu, ty vznikají dědičně, nebo po virové infekci postihující srdeční sval. Srdce je pak v běžném životě přetěžováno a začíná se bránit. A tady nastupují metody, které jsou v krvi pacienta schopné vystopovat projevy této obrany. Srdce totiž ve zvýšené míře vytváří obranné látky-natriuretické peptidy, které odhalí krevní test. Bylo vypozorováno, že čím vážnější je srdeční selhání, tím více tělo vytváří tyto látky. Lékaři mají v ruce nástroj, kterým mohou velmi přesně srdeční selhání potvrdit, nebo spolu s ostatními metodami (echokardiografie) vyloučit. Proto by lidé v případě problémů neměli návštěvu lékaře oddalovat, včasná diagnostika má zásadní význam!
Jak srdeční selhání pozná lékař
„Lékař zpravidla provede fyzikální vyšetření. Namístě je elektrokardiogram, vyšetření krve (stanovení natriuretických peptidů, o kterých se zmiňujeme v předchozím odstavci), echokardiografie, rentgenové metody a řada dalších vyšetření,“ vysvětluje profesor MUDr. Radek Pudil z 1. interní kardioangiologické kliniky FN a LF Hradec Králové. „Hladina těchto látek spolu s ostatními metodami (echokardiografie) vyloučí nebo potvrdí srdeční selhání a nasměruje k dalšímu vyšetření.“
K problémům kardiovaskulárního systému vede mimo jiné nezdravý životní styl a nedostatečná fyzická aktivita. A mnohdy také přehlížení aktuálního zdravotního stavu. Blíží se období chřipek a nejrůznějších viróz. Snažte se každou nákazu opravdu poctivě vyležet, protože přechozená nemoc může mít na vaše srdce negativní vliv. Choďte pravidelně na preventivní prohlídky, abyste včas zachytili například počínající diabetes nebo zvýšenou hladinu tuků v krvi, které provázejí vyšší riziko vzniku srdečního selhání. Pečujte o své srdce.
Zásadní význam vyšetření NT-proBNP
„Pod zkratkou NT-proBNP se ukrývá důležitý natriuretický peptid, jehož hodnoty lze snadno stanovit v laboratoři ze vzorku krve.
Hladiny NT-proBNP v těle stoupají, pokud má pacient srdeční selhání. Čím závažnější je poškození srdce, tím vyšší jsou hodnoty NT-proBNP.
Nejčastější příčinou vzniku srdečního selhání (80 %) jsou ischemická choroba srdeční, stavy
po akutním infarktu myokardu a vysoký krevní tlak. Další příčinou jsou tzv. kardiomyopatie
(10 %) a chlopenní vady (5 %). Každý rok je v ČR diagnostikováno přibližně 40 000 nových případů srdečního selhání.
I v raném stadiu nemoci, kdy příznaky ještě nejsou zjevné, lze zachytit zvýšené hodnoty
NT-proBNP. Lékaři proto používají vyšetření hladin NT-proBNP jako významný diagnostický marker, který dokáže včas odhalit poškození srdeční svaloviny a přítomnost srdečního selhání.“