Játra jsou jako chemická továrna. Pokud jde o metabolické pochody, patří totiž v těle k nejsložitějším. „Probíhá tu tvorba plazmatických bílkovin, metabolismus tuků včetně cholesterolu a vznikají tu žlučové kyseliny a močovina jako konečný produkt metabolismu dusíku z bílkovin,“ říká profesor Jaroslav Racek, vedoucí Ústavu klinické biochemie a hematologie Fakultní nemocnice v Plzni.
V játrech je uložen glykogen –látka, ze které se při hladovění uvolňujeglukóza. Významnou úlohou jater je vylučování žlučového barviva bilirubinu, které vzniká při metabolismu krevního barviva hemoglobinu. Játra jsou jediným orgánem v lidském těle, který se umí regenerovat. To ale neznamená, že nemohou onemocnět. Nejlepší způsob, jak předejít jejich vážným onemocněním, je preventivní péče.
Kdy je na čase jít k lékaři?
Mezi varovné signály onemocnění jater a žlučníku patří opakující se bolestv pravém podžebří, nadýmání, častá zácpa, ztráta apetitu, hubnutí. Mnozí pacienti si stěžují na extrémně silnou únavu.
Problémy s játry se mohou projevovat i změnou barvy stolice či moči, ze-žloutnutím kůže nebo svěděním pokož-ky. Na jaterní vyšetření posílají někteří gynekologové ženy, které užívají antikoncepci. Kvůli tomu, co se v játrech najednou odehrává, nemůže existovat jen jeden test, který by všechny pochody postihl. Na jaterní testy potřebujete konkrétní žádanku od svého lékaře.
Játra vs. alkohol
První stadium poškození jater se může rozvinout již po 3 až 7 dnech intenzivní konzumace alkoholu. Postihuje více než 90 % pijáků. Cirhóza, konečné stadium poškození, se při nadměrném pití rozvine průměrně po 10 až 15 letech. U velmi těžkých pijáků se může objevit již po roce nebo dvou letech.
Zachrání játra abstinence?
Játra mají vynikající regenerační schopnost. Zejména první stadium poškození – ztukovatění neboli steatózu jater – lze zcela zvrátit již po několika týdnech alkoholové abstinence. Měsíc bez alkoholu tak může být prvním krokem, který mnoha lidem ukáže, jak na tom s alkoholem doopravdy jsou, a zároveň cestou, jak játrům ulevit a podpořit jejich regeneraci.
Vyšlo v časopisu Blesk zdraví za informační podpory projektu Lab Tests Online. Článek zde