Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Anti-DNáza B může napomoci v rozhodování, zda klinické projevy odpovídající revmatické horečce či akutní glomerulonefritidě jsou způsobeny předchozí nerozpoznanou a neléčenou infekcí streptokokem skupiny A.
V České republice se diagnostika recentně proběhlé infekce vyvolané streptokokem skupiny A opírá především o stanovení hladiny ASO, které je běžně dostupné v rutinních laboratořích. Nicméně malé procento pacientů (10 – 15%) s pozdními následky streptokokové infekce nemá hladiny ASO zvýšené. Jedná se především o pacienty s předchozí kožní streptokokovou infekcí a následnou akutní glomerulonefritidou. U těchto pacientů je vhodné doplnit vyšetření anti-DNázy B.
Kdy je vyšetření požadováno?
Ošetřující lékař požaduje vyšetření u osob, u kterých má podezření na onemocnění, která jsou následkem předchozí infekce vyvolané streptokokem skupiny A. Tyto pozdní následky (revmatická horečka, akutní glomerulonefritida) se projeví u části pacientů s odstupem několika týdnů po neléčené angíně nebo kožní infekci, kdy již původce v místě této proběhlé infekce nelze nalézt (vykultivovat).
Hlavní klinické projevy revmatické horečky:
1) horečka, celková schvácenost
2) bolesti a otoky velkých kloubů (kolene, lokte, kotníku, zápěstí)
3) podkožní nebolestivé uzlíky
4) vyrážka
5) postižení srdce (dušnost, palpitace)
6) chorea minor (trhavé, nekoordinované pohyby obličeje a trupu)
Hlavní klinické projevy akutní glomerulonefritidy:
1) únava
2) krev v moči
3) otoky víček, tváří a nohou
4) vysoký krevní tlak
Tyto projevy však mohou provázet i jiná onemocnění.
Anti-DNáza B doplňuje vyšetření ASO. Vyšetření anti-DNázy B se indikuje v případě negativity testu ASO ve snaze vyloučit či potvrdit předchozí streptokokovou infekci.
Stanovení anti-DNázy B je vhodné provést ve dvou odběrech krve v časovém odstupu 2 týdnů (akutní a rekonvalescentní vzorek) ke sledování dynamiky hladin protilátek.
Co výsledek vyšetření znamená?
Protilátky anti-DNáza B se začínají tvořit za 1 až 2 týdny po akutní infekci způsobené S. pyogenes. Svého vrcholu dosahují kolem 4. až 6. týdne a mohou přetrvávat ve zvýšených hodnotách několik měsíců. Hladina anti-DNázy B zůstává zvýšená déle než hladina ASO.
Negativita nebo velmi nízké hladiny ASO a anti-DNázy B značí, že testovaná osoba s velkou pravděpodobností neprodělala nedávnou infekci způsobenou streptokokem skupiny A. Infekce je prakticky vyloučena, pokud je i druhý vzorek odebraný s odstupem 10 – 14 dní negativní.
Vysoké hladiny ASO a/nebo anti-DNázy B, nebo vzrůstající hladiny v párových sérech, svědčí o tom, že testovaná osoba s velkou pravděpodobností prodělala nedávnou infekci způsobenou streptokokem skupiny A.
Z výše hladin anti-DNázy B a ASO rozhodně nelze určit, zda se u testované osoby objeví pozdní následky streptokokové infekce či nikoli, ani jaká forma se případně rozvine a jak bude závažná.
Vyšetření má smysl provádět pouze u pacientů, u nichž se již rozvinuly příznaky revmatické horečky nebo akutní glomerulonefritidy, kde zvýšené hladiny ASO a/nebo anti-DNázy B mohou potvrdit diagnózu.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Pokud má testovaná osoba zvýšené nebo stoupající hladiny protilátek ASO, je vyšetření anti-DNázy B již zbytečné provádět. Pokud jsou však hladiny ASO normální, pak je vhodné toto vyšetření provést. Tímto testem je možné odhalit osoby, u nichž infekce způsobená S. pyogenes proběhla, ale oni nevytvořili žádné nebo jen velmi nízké hladiny protilátek ASO.