Benigní hyperplazie prostaty
Popis onemocnění
Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:
Zeptejte se násBenigní hyperplazie prostaty (BPH) je také známa jako benigní hypertrofie prostaty. Jedná se o nenádorové zvětšení prostaty, malé žlázy, která u mužů obkružuje močovou trubici a produkuje tekutinu, jež je součástí seminální tekutiny (spermatu). Tak jak narůstá objem prostaty, dochází ke stlačení močové trubice, což způsobuje oslabení proudu moči, rozkolísání proudu moči, časté a nutkavé močení, a někdy odkapávání moči na konci močení. Také může způsobit zadržování moči, které vede k oslabení svalů močového měchýře a zvyšuje riziko vzniku infekcí močových cest či močových kamenů. Vzácně může BPH zabránit močení jako takovému. Tato situace vyžaduje okamžité lékařské ošetření. BPH často ovlivňuje sexuální funkce. Může vést k poklesu sexuálních schopností, bolestivému orgazmu a impotenci. Typ a intenzita obtíží se liší mezi různými pacienty a mění se v čase. U mnoha mužů s BPH se přetrvávají jen minimální či malé obtíže a nezhoršují se, u některých naopak způsobují významné zhoršení kvality jejich života. Jak muži stárnou, BPH se stává velmi častou.
V České republice má v 60 letech věku zhruba 50 % mužů některý stupeň BPH a ve vyšším věku se toto procento dramaticky zvyšuje. Ačkoliv BPH nezpůsobuje karcinom prostaty, obě onemocnění se mohou vyskytnout současně.
Vyšetření
Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:
Zeptejte se násDiagnóza BPH se určuje na základě klinického vyšetření urologem (součástí je vyšetření konečníku prstem, kdy lékař nahmatá zvětšenou prostatu) a zhodnocení pacientových obtíží. Laboratorní a zobrazovací vyšetření mohou být užity k určení velikosti prostaty a k vyloučení dalších nemocí, které mohou způsobovat či zhoršovat příznaky stejné jako u BPH. Někdy je nezbytné provést biopsii prostaty s odběrem malého množství tkáně k mikroskopickému vyšetření. Toto vyšetření posoudí buněčnou strukturu prostaty a možnou přítomnost karcinomu prostaty.
Laboratorní vyšetření
Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:
Zeptejte se násPSA (prostatický specifickýantigen) pomáhá vyhledávat nádory prostaty. Výsledky jsou také mírně až středně zvýšené u BPH, neboť PSA je bílkovina produkovaná buňkami prostaty. Při zhodnocení výsledku PSA musí lékař posoudit jak koncentraci PSA v krvi, tak i objem prostaty.
Vyšetření moče chemicky a močového sedimentu slouží k vyhledávání onemocnění ledvin.
Kultivační vyšetření moči je nutné k posouzení možné infekce močových cest.Stanovení koncentrace urey (močoviny) a kreatininu či cystatinu C v krvi jsou krevní testy k vyšetření funkce ledvin.
Nelaboratorní vyšetření
Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:
Zeptejte se násRektální vyšetření je vyšetření prováděné lékařem, který zavede prst v rukavici s lubrikačním gelem do rekta (řitního otvoru) pacienta a pohmatem hodnotí velikost a tvar prostaty a její citlivost při vyšetření.
Ultrazvukové vyšetření pomáhá měřit objem prostaty a zhodnotit množství moči zůstávající v močovém měchýři po jeho vyprázdnění.
Cystoskopie je vizuální prohlédnutí (vyšetření) močové trubice a močového měchýře pomocí ohebné trubice.
Vyšetření průtoku a tlaku moči zhodnocuje, jak rychle proudí moč močovou trubicí a jaký tlak je vyvíjen v močovém měchýři při zadržování moči.
Biopsie prostaty je vedený vpich dutou jehlou pod sonografickou kontrolou k získání vzorků tkáně prostaty pro histologické vyšetření (patolog zhodnotí pod mikroskopem buněčné struktury s ohledem na možnou přítomnost karcinomu prostaty).
Léčba
Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:
Zeptejte se násVe většině případů není nutné BPH léčit, dokud se klinické obtíže nezhorší natolik, že způsobují sekundární komplikace jako močová infekce a ledvinové kameny. Léčebné metody BPH zahrnují chirurgický zákrok (transuretrální resekci prostaty), poslední dobou dochází k rozvoji miniinvazivních technik laserovou metodou (fotoselektivní vaporizace prostaty). Tato metoda má oproti standardní operaci řadu výhod (zákrok je šetrný, je zde menší krvácivost a krátká doba rekonvalescence). Pokud není indikován chirurgický zákrok, je možno BPH léčit konzervativně pomocí léků, které redukují množství prostatické tkáně a zvyšují průtok moči. Jedná se o tzv. alfa-blokátory, ;teré snižují napětí v prostatě (např. Cardura, Omnic, Xatral) a inhibitory 5-alfa-reduktáz, které blokují přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron, což vede ke snížení velikosti prostaty až o 30 % (např. Penester,). Dalšími zástupci jsou přípravky z rostlin, které se používají na mírné příznaky hyperplazie prostaty nebo jako doplněk léčby. Mají stejný účinek jako alfa-blokátory při dlouhodobém používání (např. Capistan, Prostamol Uno).
Tento článek byl naposledy aktualizován 3. července 2020.