Norovirus
Norwalský virus, virus zimního zvracení
Norovirus
Úvod
Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:
Zeptejte se násNorovirus je rod RNA virů způsobující infekci gastrointestinálního traktu člověka. Tato infekce obvykle vede ke gastroenteritidě, podrážděnému žaludku i střevům, a ačkoliv nemá nic společného s chřipkou, bývá také někdy označována jako ″střevní chřipka″. Mezi charakteristické projevy infekce patří průjmy, zvracení, bolest žaludku a nevolnost.
Norovirus je vysoce nakažlivý vzhledem k nízké infekční dávce (10-100 částic). Zdrojem nákazy bývá nejčastěji fekálně kontaminovaná voda nebo potrava, a dále také kontakt s kontaminovanými předměty nebo infikovanou osobou. Ta bývá přitom zdrojem infekce i mimo dobu trvání příznaků, a to jak před jejich začátkem tak i (až dva týdny) po jejich odeznění. Je také popsán přenos aerosolem vzniklým při zvracení infikované osoby. Nejrychleji se Norovirus šíří v místech s nižší úrovní hygieny, kde jsou lidé v těsném kontaktu. Těmi mohou být např. centra denní péče, pečovatelské domy, studentské koleje, školy nebo výletní lodě.
Institut ve Spojených státech amerických, Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, uvádí, že Norovirus způsobuje v zemi každý rok onemocnění asi u 20 miliónů lidí. V USA je také považován za nejčastější infekční agens přenášené z potravin nebo agens nejčastěji způsobující akutní průjmy u zdravých dospělých lidí.
V České republice mají norovirové infekce průměrnou incidenci 24/100 000 obyvatel a uvádí se, že toto onemocnění je výrazně poddiagnostikováno. Největší zaznamenaná epidemie v ČR proběhla v květnu 2015 na Praze 6 – Dejvice, kdy se z kontaminované pitné vody ve vodovodním řádu mohlo odhadem nakazit až 11 000 lidí.
Většina infekcí noroviry probíhá mírně. Avšak u malých dětí, seniorů nebo lidí s jiným onemocněním popř. oslabenou imunitou může být průběh závažnější. K hospitalizacím pacientů však dochází výjimečně při komplikacích jako je dehydratace, kdy bez léčby může následně dojít i k úmrtí. Adaptivní imunita po prodělané infekci nevzniká a člověk může onemocnění noroviry prodělat opakovaně.Klinické příznaky
Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:
Zeptejte se násKlinické příznaky infekce noroviry se zpravidla objevují po 12 až 48 hod. a většinou přetrvávají v rozmezí jednoho až tří dní. Nejčastěji je zahrnuje:
• průjem a zvracení
• nevolnost
• bolest břicha
• bolest hlavy a těla
• horečka
Průjem a/nebo zvracení může proběhnout několikrát za den, což může vést k dehydrataci projevující se suchými rty, závratěmi nebo méně častým močením. Dehydratace je závažná komplikace hlavně u malých dětí, seniorů nebo lidí s jiným onemocněním.
Diagnostika
Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:
Zeptejte se násDůvodné podezření na infekci noroviry bývá mnohdy stanoveno již podle klinických příznaků, jejich závažnosti, délky trvání nebo uvedení nedávného způsobu stravování. Laboratorní testy se tak většinou neprovádějí, nejedná-li se o osoby s rizikem komplikací nebo osoby, kde klinické projevy infekce:
• probíhají závažně nebo déle než několik dní
• odpovídají sice infekci noroviry, ale zároveň naznačují souvislost s jiným
infekčním agens, které je potřeba přesně vyšetřit
• postihují více jedinců jako součást malých i větších epidemii
Laboratorní vyšetření je také prováděno na základě podnětu orgánů ochrany veřejného zdraví. V případě průkazu norovirů jsou pak těmito orgány stanovena opatření, která mají za cíl sledovat a eliminovat další šíření infekce.
Noroviry se prokazují různými testy ze vzorku čerstvé stolice a na základě diagnostické úvahy lze využít i některá pomocná vyšetření. Významné je:
• vyšetření panelu gastrointestinálních patogenů – zahrnuje vyšetření běžných
gastrointestinálních patogenů, a to bakterií, virů a parazitů na základě průkazu
specifických sekvencí jejich nukleových kyseliny (DNA nebo RNA)
• RT-PCR (polymerázová řetězová reakce s využitím reverzní transkriptázy) –
prokazuje specificky RNA norovirů, je preferovanou a doporučovanou
vyšetřovací metodou
• kultivační vyšetření – prokazuje bakteriální střevní patogeny, jako je např.
Salmonella nebo Shigella způsobující obdobné klinické projevy infekce jako
noroviry
• průkaz leukocytů – přítomnost leukocytů ve stolici nebývá pro infekce noroviry
typická, ale naznačuje bakteriální nebo parazitární etiologii onemocnění
• parazitologické vyšetření stolice – detekuje parazitární původce onemocnění,
jehož symptomatologie je obdobná norovirové infekci, je významné zejména
u cestovatelů, kteří se vracejí z oblastí tropů a subtropů.
• průkaz okultního krvácení – okultní krvácení se u norovirových infekcí
nevyskytuje, ale jeho průkaz napomáhá diagnostikovat infekce, u kterých je
krev ve stolici přítomna
U infekcí s těžkým průběhem, kdy má postižený např. horečku nebo je dehydratován se dále vyšetřuje:
• hemokultura – prokazuje bakteriální infekci krve
• základní metabolický panel a elektrolyty – monitoruje koncentrace sodných a
draselných iontů a acidobazickou rovnováhu ke kontrole správné funkce
orgánů
• krevní obraz – posun různých krevních elementů mimo normu přináší různé
informace, např. vyšší počet leukocytů naznačuje bakteriální infekciPrevence infekce
Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:
Zeptejte se násNorovirus je vysoce nakažlivé agens, které je infikovaným jedincem vylučováno nejvíce během doby trvání klinických příznaků, zároveň však i před jejich nástupem nebo až dva týdny po jejich odeznění. K prevenci šíření infekce přispívá:
• dodržování správné hygieny rukou, a to zejména po použití toalety, při
přebalování dětí, přípravě pokrmů, apod.
• zamezení pití vody z nejasného zdroje nebo konzumace pokrmů, které
připravovala osoba nedávno projevující příznaky norovirové infekce
• důkladné omývání zeleniny, ovoce a konzumace kvalitně tepelně upravených
pokrmů
• desinfekce prostředí (zejména toalety, koupelny) prostředky s deklarovanou účinností na neobalené viry s obsahem etanolu 70% a více, případně přípravky na bázi chloru
• izolace v domácím prostředí
Léčba
Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:
Zeptejte se násInfekce noroviry zřídka vyžaduje léčbu nad rámec podpůrné péče, která zahrnuje zejména příjem dostatečného množství tekutin a odpočinku. U osob bez dalších onemocnění infekce zpravidla odezní během několika dní.
U malých dětí nebo starších osob mohou být podány léky proti průjmům. Při zhoršení stavu, zejména hrozí-li dehydratace je někdy nutná hospitalizace, kdy se následně podávají rehydratační roztoky v infuzích.
Zdroje
Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:
Zeptejte se násKirby, A. and Iturriza-Gómara, M. (2012). Norovirus Diagnostics. Medscape. Available online at https://www.medscape.com/viewarticle/763158_2. Accessed March 2017.
(Updated 2013 June 3). Preventing Norovirus Outbreaks. Centers for Disease Control and Prevention. Available online at https://www.cdc.gov/vitalsigns/norovirus/index.html. Accessed March 2017.
(Reviewed 2016 June 24). Norovirus, Transmission. Centers for Disease Control and Prevention Available online at https://www.cdc.gov/norovirus/about/transmission.html. Accessed March 2017.
(Reviewed 2016 June 24). Specimen Collection. Centers for Disease Control and Prevention. Available online at https://www.cdc.gov/norovirus/lab-testing/collection.html. Accessed March 2017.
(Reviewed 2016 June 24). Norovirus, Symptoms. Centers for Disease Control and Prevention. Available online at https://www.cdc.gov/norovirus/about/symptoms.html. Accessed March 2017.
(Updated 2016 July 15). Preventing Norovirus Infection. Centers for Disease Control and Prevention. Available online at https://www.cdc.gov/norovirus/preventing-infection.html. Accessed March 2017.
(Updated 2016 August 3). Norovirus. Centers for Disease Control and Prevention. Available online at https://www.cdc.gov/norovirus/index.html. Accessed March 2017.
(Updated 2016 December 28). Reporting and Surveillance for Norovirus. Centers for Disease Control and Prevention. Available online at https://www.cdc.gov/norovirus/reporting/index.html. Accessed March 2017.
(Updated 2017 January 31). Norvirus Infections. MedlinePlus. Available online at https://medlineplus.gov/norovirusinfections.html. Accessed March 2017.
(Updated 2017 February 1). Norovirus, Diagnostic Methods. Centers for Disease Control and Prevention. Available online at https://www.cdc.gov/norovirus/lab-testing/diagnostic.html. Accessed March 2017.
(Updated 2017 November 13). Prevent the Spread of Norovirus. Centers for Disease Control and Prevention. Available online at https://www.cdc.gov/features/norovirus/index.html. Accessed March 2017.
Mayo Clinic Staff. (2017 November 17). Norovirus Infection, Mayo Clinic. Available online at https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/norovirus/symptoms-causes/syc-20355296. Accessed March 2017.
(Updated 2017 February 1). Norovirus, Laboratory Diagnosis and Treatment. Centers for Disease Control and Prevention. Available online at https://www.cdc.gov/norovirus/hcp/diagnosis-treatment.html. Accessed March 2017.
Lin, B. (Updated 2018 January 9). Viral Gastroenteritis Workup. Medscape. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/176515-workup. Accessed March 2017.
Rifai, Nader. (© 2018). Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics, 6th Edition: Elsevier, Amsterdam, Netherlands. Pp 1741.
(© 2018). Gastrointestinal Viral Panel by PCR. ARUP Laboratories. Available online at http://ltd.aruplab.com/Tests/Pub/2013577. Accessed March 2017.
(© 2018). Norovirus Group 1 and 2 Detection by RT-PCR. ARUP Laboratories. Available online at https://www.aruplab.com/tests/0051281. Accessed March 2017.
Tento článek byl naposledy aktualizován 3. prosince 2020.