Nikdy jste neslyšeli, že by mohlo být pánské pohlaví rizikovým faktorem. Především muži by takovou možnost ani nezvažovali, a přesto to může být pravda. Pokud si odmyslíme vztahové problémy, zůstávají ty zdravotní. A o těch by měli vědět nejen muži, ale i jejich ženy. Protože často právě žena je ta, která dbá na zdraví rodiny a donutí muže, aby si došel k lékaři.

Jsou samozřejmě nemoci, o kterých se ví, že ohrožují výhradně jen muže, jako je například rakovina prostaty nebo poruchy erekce. Potom jsou tu choroby, které postihují obě pohlaví, ale muže výrazně více. Mezi taková nejčastější onemocnění mužů patří především srdečně-cévní onemocnění, cukrovka, zvýšená hladina tuků a dokonce i dna.

Mladí muži 20+

V tomto věku jsou obvykle muži v plné síle, drobné zdravotní problémy neřeší a k lékaři chodí jen v nejnutnějších případech. Myslí si, že všechno zvládnou, při sportu se přetěžují, hodně riskují. Nejčastěji se proto v ordinacích objevují s úrazem a bolestivými stavy páteře. V tomto období si také mohou nastartovat nevhodným životním stylem nebo jen neznalostí potenciální nemoci z rodinné anamnézy. Například cukrovku, kornatění tepen, nádorová onemocnění, plicní choroby atd. Proto je už v tomto věku velmi důležité chodit na preventivní prohlídky a sledovat svůj zdravotní stav.

Muži středního věku 40+

Muži stárnou a také u nich se začínají projevovat zdravotní problémy, na které nebyli zvyklí. Velmi často to bývá vysoký krevní tlak, obezita, cukrovka 2. typu, vzniká ateroskleróza, rozvíjí se artróza v kloubech. V důsledku příliš rychlého životního stylu, stresu a nezdravého jídelníčku u mužů vznikají trávicí problémy, překyselení žaludku, onemocněním žlučníku, jater apod. Od 50 let se také provádí test na okultní krvácení do stolice, protože jsou muži více ohroženi rakovinou tlustého střeva a konečníku.

Starší muži 60+

Zdravotní problémy v tomto věku narůstají. Kromě výše zmíněných potíží se objevují ve větší míře problémy s prostatou. Mezi varovné příznaky patří časté močení po menších dávkách, noční močení, opakované infekce močových cest, nemožnost se vymočit. Také se zvyšuje riziko nemocí oběhového systému, které může vést např. k infarktu myokardu.

Rizikové faktory:

  • nepravidelná životospráva
  • nevhodná strava
  • nedostatek pravidelného pohybu
  • stres
  • nedostatek spánku
  • kouření
  • zvýšený příjem alkoholu
Je třeba zdůraznit, že většina uvedených rizikových faktorů je ovlivnitelná správnou životosprávou či vhodnou léčbou!
 

Srdce mužů v ohrožení

„Onemocněním srdce a cév (kardiovaskulárními chorobami) jsou více ohroženi muži s větším počtem tzv. rizikových faktorů. Mezi základní faktory kardiovaskulárních onemocnění patří, jak už bylo řečeno, mužské pohlaví, věk, vysoký krevní tlak, poruchy metabolismu lipidů, kouření a porucha metabolismu glukózy. Z těchto faktorů můžeme odhadovat tzv. kardiovaskulární riziko, tj. pravděpodobnost v procentech, že vyšetřovaný jedinec bude v nejbližších deseti letech postižen akutní kardiovaskulární příhodou,“ říká profesor MUDr. Jaroslav Racek, DrSc. z Fakultní nemocnice v Plzni a dodává: „Velmi nebezpečná je kombinace uvedených faktorů s nadváhou až obezitou a s hromaděním tuku na břiše.“

Ty nejzákladnější zdravotní problémy byly popsány, teď už zbývá popřát všem mužům pevné zdraví a dostatek přesvědčení chodit pravidelně na preventivní prohlídky a více dbát na své zdraví. Výmluvy na nedostatek času nejsou na místě. Lékař zhodnotí rodinnou anamnézu, muže prohlédne, změří tlak a žádanku vypíše raz dva. Tato chvilka může zachránit život. Vždyť není ani trochu nadnesené tvrzení, že zdraví máme z velké části ve vlastních rukou. A pokud ho vezme do rukou žena, je naděje na úspěch ještě větší.

K vyšetření prostaty se kromě vyšetření konečníkem používá odběr krve, kdy je sledován specifický prostatický antigen PSA. Podrobné informace o tomto vyšetření najdete na labtestsonline.cz.

připravila: Lenka Sládková, foto: fotolia.com, vyšlo v časopisu Krásná&Zdravá