K čemu se vyšetření používá?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co znamená výsledek vyšetření?
Další informace související s tímto vyšetřením?
K čemu se vyšetření používá?
Vyšetření adenosindeaminázy není specifickým diagnostickým testem, ale může se použít spolu s ostatními, jako např. analýzou pleurální tekutiny, mikroskopií nátěru a kultivací, nebo molekulárně biologickými testy, ke zjištění, zda pacient trpí mykobakteriální infekcí pleury.
Za zlatý standard pro diagnostiku tuberkulózy a vodítko k léčbě se považuje kultivace. Ta však může být hotova teprve za řadu dní až týdnů. Molekulárně biologické vyšetření a mikroskopie nátěru patří k rychlým testům, ale pro úspěšnou detekci vyžadují dostatečný počet mikroorganismů ve vzorku. Vyšetření pleurální tekutiny na M. tuberculosis je problematické, neboť ve velkém objemu tekutiny může být velmi malý počet bakterií. Naproti tomu vyšetření ADA, ačkoliv není definitivním testem, je rychlé a může být pozitivní i při velmi nízkém počtu přítomných bakterií. Výsledky ADA lze použít jako vodítko k léčbě, dokud nejsou k dispozici výsledky kultivace.
Vyšetření ADA se používá jako doplňkový test k potvrzení nebo vyloučení tuberkulózy v pleurální tekutině. Vzácněji bývá vyšetření ordinováno k detekci tuberkulózy v jiných tělesných tekutinách, jako jsou peritoneální tekutina nebo mozkomíšní mok (likvor).
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření ADA může být požadováno, když se pacientovi hromadí pleurální tekutina a má příznaky opravňující podezření na infekci M. tuberculosis.
Mezi známky a příznaky plicní tuberkulozy patří:
- chronický kašel, někdy s přítomností krve v hlenu,
- horečka, zimnice,
- noční pocení
- nevysvětlitelné hubnutí,
- slabost,
- bolesti na hrudi.
Při těchto příznacích může být vyšetření požadováno jako jeden z testů pomáhajících potvrdit nebo vyloučit tuberkulózu, a to zvláště patří-li pacient do některé rizikové skupiny, jako jsou:
- osoby v těsném styku s pacienty trpícími aktivní tuberkulózou,
- imigranti z krajů s vysokou incidencí tuberkulózy,
- děti do 5 let, které mají pozitivní screening na tuberkulózu,
- osoby náležející do skupin s vysokým výskytem této infekce např. bezdomovci,
- intravenózní narkomani, vězni, hospitalizovaní pacienti a osoby v
- pečovatelských domech, nebo lidé pracující s těmito osobami,
- osoby s oslabeným imunitním systémem, např. nemocní s HIV/AIDS, nemocní s chronickými chorobami, jako jsou diabetes nebo ledvinové choroby, nemocní po transplantacích a další, kteří dostávají imunosupresivní léky, těhotné ženy a přestárlé osoby.
Lékař může ordinovat toto vyšetření když se chce přesvědčit o pravděpodobnosti tuberkulózy dříve než bude mít k dispozici výsledky ostatních testů, aby mohl ihned zahájit léčbu.
Co znamená výsledek vyšetření?
Když je výsledek vyšetření ADA v pleurální tekutině symptomatického pacienta významně zvýšen, potom je pravděpodobné, že pacient má tuberkulózu. Pravděpodobnost je vyšší, jedná-li se o člověka žijícího v zeměpisné lokalitě s vysokým výskytem tuberkulózy.
V regionech s nízkou prevalencí tuberkulózy mohou být důvodem zvýšených hodnot karcinomy (zvláště lymfomy), plicní embolie, sarkoidóza nebo systémový lupus erythematodes. Při těchto diagnózách bývají výsledky ADA jen mírně nebo lehce zvýšené.
U člověka s nízkou hodnotou ADA je tuberkulóza v oblasti pleury málo pravděpodobná. To však nevylučuje možnost infekce jinde v jeho těle.
Významně zvýšené hodnoty ADA v jiných tělesných tekutinách (peritoneální tekutina, likvor)
jsou známkou, že tuberkulóza s vysokou pravděpodobností postihuje dotyčnou oblast.
Další informace související s tímto vyšetřením?
Vyšetření ADA nemůže pozitivně identifikovat M. tuberculosis jako příčinu pacientových příznaků a výsledek testu ani nemůže určit, zda pacient trpí tuberkulózou rezistentní na léky.