Co je vyšetřováno?
Vyšetřením se stanovuje koncentrace olova v krvi. Olovo je nízkotavitelný, měkký, velmi těžký a toxický kov přítomný v našem životním prostředí. V zemské kůře je olovo zastoupeno poměrně řídce, ale jeho obsah v zemské kůře se postupně zvyšuje, neboť izotopy olova jsou konečným produktem radioaktivních uranových a thoriových rozpadových řad.
Elementární olovo se vyskytuje v přírodě pouze vzácně, nejčastěji je obsažen ve formě minerálů a jako doprovodný prvek v rudách zinku a stříbra.
Olovo patří mezi toxické prvky. Do lidského těla se dostává ze životního prostředí a potravy nejčastěji v podobě ve vodě rozpustných anorganických sloučenin. Častým způsobem otravy je nadýchání se par obsahujících olovo. Toxicita olova je zvláště významná pro vyvíjející se plody a malé děti. Trvalá expozice dětského organismu i nízkými dávkami olova je příčinou zpomalení duševního vývoje, poškození mozku, různých orgánů a nervového systému. Proto je třeba snížit zátěž dětí tímto toxickým prvkem na nejnižší možnou míru.
Otrava olovem se může projevovat únavou, anemií, bledostí obličeje a rtů, nevolností, nechutenstvím, podrážděností, bolestmi hlavy, žaludečními obtížemi a změnami ve funkci ledvin, nervového a reprodukčního systému. Olovo také může pronikat z těhotné matky do plodu a může být příčinou potratu a předčasného porodu.
V minulosti se olovo vyskytovalo v některých barvách, jako aditivum v benzinu, vodovodním potrubí, a v celé řadě dalších výrobků jako třeba v konzervách, pokud byly zaletovány olovem.
Mnohé výrobky obsahující olovo jsou celosvětově dosti omezeny, přesto se některé výrobky obsahující olovo stále používají. Např. střelivo, olověné broky a olůvka, některé barvy a glazury, olověné sklo pro výrobu dekorativních skleněných předmětů, pájky, různé slitiny olova v průmyslu, některá elektronická a elektrická zařízení.
Těžké kovy jako je olovo jsou schopné putovat v atmosféře na velké vzdálenosti, kontaminují půdu.
Malé děti jsou vystaveni expozici olovem častěji nejenom proto, že mají zvýšenou rychlost vstřebávání olova, ale také u dětí existuje větší nebezpečí, že se do jejich organismu dostane olovo z hraček a jiných předmětů, které si dávají do úst. Dospělé osoby mohou být vystaveni riziku otravy olovem i v zaměstnání a při rekreační činnosti.
Jakým způsobem je vzorek pro vyšetření odebrán?
Nejčastěji se vzorek krve odebírá z vaší loketní žíly. Někdy se krev odebírá z prstu kojenců a dětí. Jestliže je koncentrace olova ve vzorku krve odebrané z prstu zvýšena, je nutné pro ověření výsledku koncentraci olova stanovit ve vzorku žilní krve.