Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření na pertuse se užívá k průkazu a diagnostice infekce způsobené Bordetella pertussis. Časná diagnostika a léčba může zmírnit průběh onemocnění a omezit šíření infekce.
Závazná definice případu (case definition) pertuse je stanovena ve vyhlášce Ministerstva zdravotnictví ČR [2]. Vyhláška MZ ČR obsahuje také kritéria pro laboratorní průkaz B. pertusis, pro který lze použít:
- kultivační vyšetření příslušného klinického vzorku (standardní vyšetření);
- průkaz specifické protilátkové odpovědi proti B. pertussis, IgA, IgG a IgM;
- detekci nukleové kyseliny B. pertussis pomocí PCR.
Průkaz přímých fluorescenčních protilátek (DFA - Direct Fluorescent Antibody) je méně specifický a senzitivní než kultivace nebo PCR. V některých případech může být zapotřebí vyšetřit protilátky IgA a IgG proti toxinu, nebo při vyšetřování epidemie provést molekulární subtypizaci kmene B. pertussis.
Kultivační vyšetření a PCR by měly být provedeny co nejdříve. Úspěch kultivace je ohrožen, trvá-li onemocnění déle než 2 - 3 týdny, nebo byla-li nemocnému podána antibiotika.
Vyšetření protilátek proti pertusi může pomoci odhalit nedávno proběhlou infekci, zejména u osob s dlouhotrvajícím kašlem. Protilátky IgG proti pertusi jsou přítomny u všech očkovaných osob, protilátky IgM a IgA jsou obvykle detekovatelné pouze krátkodobě po očkování nebo po infekci. Průkaz protilátek lze využít ke zhodnocení šíření pertuse v komunitě, nebo k zjištění přiměřenosti imunitní odpovědi po očkování proti pertusi.
Kdy je vyšetření požadováno?
Průkaz B. pertussis se vyžaduje při podezření na onemocnění černým (dávivým) kašlem. Co nejdříve po výskytu příznaků svědčících pro pertusi se provede kultivační vyšetření a PCR.
PCR může poskytovat falešně pozitivní výsledky u některých osob, které byly v kontaktu s nemocným, nemají však příznaky onemocnění.
Příznaky prvního, katarálního stádia onemocnění zahrnují rýmu, kýchání, mírný kašel a zvýšenou teplotu. Zhruba po dvou týdnech nastává paroxysmální stádium, které se projevuje jako
- časté, těžké záchvaty kašle následované zvracením
- silný kašel s dávením; postižení dospělí mohou kašlat bez dávení, děti se mohou dusit.
Tyto příznaky trvají jeden až dva týdny a mohou přetrvávat po několik měsíců. Během rekonvalescence se příznaky zmírňují a v následujících týdnech se pozvolna snižuje i jejich frekvence.
Co výsledek vyšetření znamená?
Pozitivní výsledek kultivace svědčí pro infekci B. pertussis, avšak negativní výsledek ji nevylučuje. Výsledky kultivace závisí na správném odběru a transportu vzorku, délce trvání příznaků před odběrem vzorku a na tom, zda před odběrem byla podána antibiotika.
Pozitivní PCR znamená pravděpodobnou infekci způsobenou B. pertussis; nicméně pozitivita PCR může být způsobena jinými druhy rodu Bordetella. Negativní výsledek PCR znamená, že se pravděpodobně nejedná o pertusi, nelze ji však zcela vyloučit. Negativita PCR může být způsobena nízkým počtem bakterií ve vzorku, které nemusí být odhaleny. S postupem onemocnění klesá pozitivita kultivace i PCR.
Protilátky IgG proti B. pertussi jsou přítomny po vakcinaci nebo po nedávno proběhlé infekci. Vzestup hladiny protilátek IgG mezi akutním a rekonvalescentním stádiem a přítomnost protilátek IgM a IgA svědčí o nedávno proběhlé pertusi.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Proti pertusi se očkuje sérií injekcí v dětském věku. Děti, u nichž nebylo očkování dokončeno, jsou ve vysokém riziku infekce. Touto infekcí mohou dokonce onemocnět i očkované osoby, avšak průběh infekce je obvykle mírnější.
V některých zemích není očkování proti pertusi zavedeno. Při cestování do těchto zemí mohou být pertusí ohroženy děti s nedokončeným očkováním nebo nepřeočkovaní dospělí.