Jak je vyšetření využíváno?
Vyhledávání streptokoků sk. B se používá k zjištění jejich přítomnosti v genitálním, močovém případně v trávicím traktu těhotných žen. Kolonizace streptokoky sk. B se vyskytuje přibližně u 25 % žen. Skríning umožňuje vyhledat ženy, u nichž je riziko přenosu streptokoků sk. B během porodu na novorozence s možným důsledkem vzniku závažné novorozenecké infekce.
Skríning je v souladu s doporučeným postupem„Diagnostika a léčba streptokoků skupiny B v těhotenství a za porodu“ [1], které vydala Česká gynekologicko-porodnická společnost.
Skríningu streptokokové infekce by se měly podrobit:
- všechny těhotné ženy mezi 35. až 38. týdnem těhotenství s výjimkou žen, u nichž byly v moči kdykoli v průběhu těhotenství prokázány streptokoky sk. B - v obou případech se podávají antibiotika během porodu [1];
- podle doporučení Centers for Disease Control and Prevention (CDC), USA z roku 2010 se provádí také
- skríning u žen s předčasným odtokem plodové vody v
- detekce a případná kvantifikace streptokoků sk. B v moči u asymptomatických těhotných žen;
- odběry u novorozenců se známkami sepse a jejich promptní léčba.
Doporučení CDC zahrnuje tyto metody k zlepšení detekce streptokoků sk. B:
- Preferovaná a nejcitlivější metoda je kultivace z pochvy/rekta.
- Molekulární metody lze použít u rodících žen které nebyly vyšetřeny na přítomnost streptokoků sk. B, nebo u nichž nejsou tyto výsledky známy, dále u žen s předčasným porodem, teplotou, nebo předčasným odtokem plodové vody. Pro svou nižší citlivost ve srovnání s kultivací se molekulární vyšetření nedoporučuje používat rutinně u těhotných žen ve 35-37 týdnu nebo které právě nerodí. Molekulární testy lze případně využít v laboratoři k identifikaci streptokoků sk. B ve směsi bakterií.
- Kultivaci moči lze využít k zjištění signifikantního počtu streptokoků sk. B.
- Pro trvalou citlivost streptokoků sk. B k antibiotiku volby penicilinu slouží vyšetření citlivosti k zjištění účinnosti alternativních antibiotik, podávaných u osob přecitlivělých k penicilinům.
Kdy je vyšetření požadováno?
Podle doporučení České porodnicko-gynekologické společnosti se skríning provádí v rozmezí 35 - 38 týdne těhotenství [1].
Vzhledem k tomu, že v průběhu těhotenství se streptokoky sk. B vyskytují nepravidelně, doporučuje se vyšetřovat jejich přítomnost až v pozdním těhotenství, v blízkosti termínu očekávaného porodu.
Vyšetření citlivosti izolovaných kmenů k alternativním antibiotikům se provádí vždy u žen alergických k standardnímu léku volby penicilinu.
Co výsledek vyšetření znamená?
Pozitivní nález streptokoků sk. B znamená, že žena je těmito bakteriemi kolonizována. Je-li výsledek vyšetření negativní, ve vyšetřované oblasti není pravděpodobně žena kolonizována. U těhotné ženy s příznaky infekce v genitourinární nebo jiné oblasti těla znamená pozitivní kultivace streptokoka sk. B pravděpodobného původce dané infekce.
Je-li výsledek skríningu pozitivní, aplikuje se intravenózně příslušné antibiotikum v průběhu porodu, a také sympomatická infekce ženy se léčí antibiotiky podávanými intravenózně.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Výsledky kultivace jsou známy za 2 – 3 dny po odběru. U žen s předčasným porodem, předčasným odtokem plodové vody nebo u nichž nejsou známy předchozí výsledky skríningu se proto zahajuje podání antibiotik ihned, před znalostí výsledků vyšetření.