Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením?
Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření prokalcitoninu je relativně nové. Ale jeho využití narůstá. Poslední studie ukázaly, že vyšetření dává velmi slibné výsledky, které pomáhají zhodnotit riziko, že se u vážně nemocné osoby rozvíjí systémová bakteriální infekce. Toto bylo nejprve studováno u osob přijatých ne oddělení akutního příjmu („emergency“) nebo jednotky intenzivní péče s příznaky, které mohly být způsobeny sepsí. Vyšetření je využíváno spolu s ostatními laboratorními nálezy ke zhodnocení rizika přechodu kriticky nemocných pacientů k těžké sepsi či septickému šoku. Pro diagnostické účely je nejlépe využít vyšetření prokalcitoninu prvý den po přijetí do nemocnice; později může být užito k monitorování odpovědi na léčbu.
Prokalcitonin může být někdy požadován spolu s dalšími laboratorními testy, jako je např. CRP (C-reaktivní protein), hemokultura, vyšetření krevního obrazu či mozkomíšního moku s cílem vyloučit sepsi, bakteriální meningitidu nebo bakteriální zápal plic u vážně nemocných osob a u dětí s horečkou neznámého původu.
Stanovení prokalcitoninu může být někdy ordinováno u osob s poškozením tkáně následkem úrazu nebo operace a u virových onemocnění, jako je např. pneumonie k rozpoznání rozvíjející se sekundární bakteriální infekce.
Příležitostně může být vyšetření prokalcitoninu požadováno opakovaně k monitorování účinnosti antimikrobiální léčby.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření prokalcitoninu může být požadováno spolu s ostatními testy., má-li vážně nemocný příznaky, které by mohly být způsobeny celkovou nebo těžkou bakteriální infekcí. Vyšetření je typicky užíváno jako časný ukazatel v prvých dnech po přijetí do nemocnice.
Komplikace sepse mohou zahrnovat:
- třesavku, horečku
- nevolnost
- rychlé dýchání a urychlenou srdeční akci
- zmatenost
- sníženou tvorbu moči
Těžší příznaky zahrnují známky celkové bakteriální infekce a tvorbu drobných krevních sraženin v nejmenších cévách. Jeden nebo více orgánů může začít selhávat (multiorgánové selhání, multi-organ failure, MOF) a může nastat nebezpečný pokles krevního tlaku.
Vzácně může být vyšetření požadován o v pravidelných intervalech s cílem monitorovat antimikrobiální léčbu u osob podezřelých ze sepse. Stanovení prokalcitoninu může být někdy ordinováno u osob s poškozením tkáně následkem úrazu nebo operace a u virových onemocnění, jako je např. pneumonie k rozpoznání rozvíjející se sekundární bakteriální infekce.
Co výsledek vyšetření znamená?
Nízké hladiny prokalcitoninu u vážně nemocné osoby znamenají malé riziko sepse a přechodu k septickému šoku, ale zcela je nevylučují. Nízké koncentrace mohou být známkou lokalizované infekce, která se ještě nestala systémovou, nebo systémové infekce, která trvá méně než šest hodin. Může také znamenat, že příznaky nemocného mají pravděpodobně jinou příčinu, jako je rejekce transplantovaného orgánu, virové infekce nebo úraz – poškození tání operací či jiné.
Vysoké hladiny ukazují na vysokou pravděpodobnost sepse, tj. vyšší pravděpodobnost bakteriální příčiny příznaků. Předpovídají také vyšší riziko přechodu k těžké sepsi a pak k septickému šoku.
Mírný vzestup mohou vyvolat neinfekční příčiny nebo časná infekce a spolu s ostatními nálezy by měl být pečlivě zhodnocen. Pokles hladiny prokalcitoninu o osoby léčené pro těžkou bakteriální infekci ukazuje dobrou odpověď na léčbu.
Velmi vysoké hladiny prokalcitoninu najdeme u osob s medulárním karcinomem štítné žlázy; jeho stanovení se však neužívá pro diagnostiku či sledování tohoto onemocnění.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Vyšetření prokalcitoninu by nemělo nahradit ostatní laboratorní vyšetření. Spíše přináší dodatečnou informaci, která může umožnit včasné zahájení vhodné léčby.
Včasné odhalení systémové bakteriální infekce včetně bakteriálního zápalu plic a bakteriální meningitidy je velmi důležité, neboť se může jednat o život ohrožující stavy, která jsou však dobře léčitelné. Nicméně nevhodné užití antibiotik v případech, že nemoc nemá bakteriální původ, může způsobit odložení vhodné léčby, vyvolat vznik mikroorganismů rezistentních k antibiotikům a je nezbytně drahé.
Vyšetření prokalcitoninu je nyní studováno i v jiných populacích než jen u kriticky nemocných. Po shromáždění většího množství údajů lépe pochopíme klinické využití tohoto vyšetření a budeme moci lépe definovat, kdy ho požadovat.