Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Kultivační vyšetření krve zjišťuje, zda se bakterie nebo kvasinky nerozšířily z určitého místa v těle do krevního oběhu.
Obvykle se provádí vícenásobný odběr. Často je současně požadováno vyšetření krevního obrazu, protože hodnota leukocytů bývá zvýšená při infekci. Dále může lékař objednat panel biochemických testů, kultivační vyšetření moči, sputa nebo mozkomíšního moku, zejména má-li pacient příznaky močové infekce, zápal plic, nebo meningitidu. Je to důležité pro určení původu infekce.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření krve na hemokultivaci je objednáváno při symptomech septikémie nebo sepse. Symptomy zahrnují zimnici, třesavku, nevolnost, zrychlený tep, zmatenost, sníženou tvorbu moči, aj. Pokud jste v nedávné době prodělali infekci, chirurgický zákrok, náhradu srdeční chlopně či imunosupresivní terapii, máte vyšší riziko systémové infekce a při výskytu popsaných příznaků je vhodné odebrat krev na hemokultivaci. Hemokultura je často objednávána u novorozenců a malých dětí. U nich totiž může infekce probíhat netypicky, bez obvyklých příznaků sepse.
Co výsledek vyšetření znamená?
Pozitivní výsledek hemokultivace znamená přítomnost bakterií nebo kvasinek v krevním oběhu, což vyžaduje okamžitou léčbu, obvykle v nemocnici. Sepse může být život ohrožující stav, zvláště u imunokompromitovaných pacientů. Lékař zahájí ještě před obdržením výsledku léčbu (často intravenózní) širokospektrými antibiotiky, účinnými na velký počet bakteriálních druhů. Po obdržení výsledku hemokultivace zvolí antibiotika účinná na vykultivovaný bakteriální druh.
Obdržený výsledek může být ovšem také falešně pozitivní, díky kontaminaci kožní flórou. Jestliže obdržíme u dvou hemokultivačních odběrů stejný pozitivní výsledek, je pravděpodobné, že se jedná o záchyt původce infekce. Je-li jeden odběr pozitivní a druhý negativní, může jít jak o infekci, tak o kontaminaci. Lékař musí zhodnotit druh nalezené bakterie s vaším klinickým stavem. Lékař musí posuzovat každého pacienta individuálně.
Negativní hemokultura ( žádný nárust) svědčí s největší pravděpodobností o tom, že se o infekci krve nejedná. Při přetrvávajících symptomech, například vysokých teplotách, je potřeba provést další vyšetření. Některé mikroorganismy jsou totiž růstově náročné a k jejich kultivaci je třeba zvolit speciální růstová média. Je také možné, že příčinou příznaků jsou viry, které není možno kultivovat v médiích určených pro růst bakterií. Pro diagnostiku virové infekce je nutno zvolit jiné způsoby vyšetření.
Výsledky vyšetření, které mohou svědčit pro infekci krve při negativním výsledku hemokultury:
- Krevní obraz - hodnota leukocytů bývá při infekci zvýšená
- Komplement - zvýšená hladina C3
- Pozitivní kultivace moči, sputa, mozkomíšního moku, ap. - představuje to možný zdroj infekce, který se může rozšířit do krve
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Septikémieznamená rozšíření bakterií nebo kvasinek do celého těla a její příznaky mohou být velmi různorodé. Imunitní systém se snaží infekci překonat a produkuje mnoho látek k zneškodnění bakterií, které také mohou způsobit nevolnost. Septikémie může vyvolat septický šok, zrychlení srdečního tepu, zpomalit krevní zásobení mozku, srdce a ledvin a díky změnám v hemokoagulačním systému se může vyvinout diseminovaná intravaskulární koagulace (ta může mít za následek generalizované krvácení).
Bakterie kolující v krvi se mohou vázat na srdeční chlopně a být příčinou srdečního šelestu (endokarditida) nebo napadnout klouby a způsobit septickou artritidu.
Obtížně léčitelné jsou nákazy způsobené methicilin - rezistentním Staphylococcus aureus (MRSA). V lednu 2008 byl uveden na trh rychlý test na jeho detekci. Stanovení MRSA v hemokultuře usnadňuje léčbu.
Podobné příznaky – horečka, zimnice, bolest svalů a únava, se vyskytují při chřipce. V období jejího výskytu může lékař k vyloučení této virové infekce provést vyšetření na chřipku. Obě onemocnění, jak chřipka, tak septikémie, jsou závažná především u malých dětí, starších osob a u imunokomprimovaných pacientů. Musíme je rozlišit, protože obě vyžadují včasnou, avšak odlišnou léčbu (antimikrobiální při septikémii oproti antivirové při chřipce).