Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření leukocytů je součástí vyšetření krevního obrazu. Používá se:
- K vyhledávání široké škály chorobných stavů a nemocí
- Pomáhá diagnostikovat infekční a zánětlivé procesy, ale také další chorobné stavy, které mají vliv na leukocyty jako například alergie, leukémie nebo onemocnění imunitního systému
- Ke sledování vývoje chorobných stavů, které byly zmíněny výše, sledování účinnosti léčby a/nebo funkce kostní dřeně. Některé způsoby léčby jako například ozařování nebo chemoterapie jsou známy svým negativním vlivem na krvinky a vyžadují sledování počtu bílých krvinek.
Některé choroby vyvolávají odpověď imunitního systému a způsobují zvýšení počtu leukocytů. Jiné choroby mají vliv na tvoření krvinek v kostní dřeni, nebo na dobu jejich přežití v cirkulaci. Tím způsobují zvýšení nebo snížení počtu leukocytů v krvi. Vyšetření leukocytů sice může ukázat, že je nějaký problém s tvorbou a/nebo dobou přežití bílých krvinek, ale není schopno určit příčinu. Tu je možno odhalit dalšími vyšetřeními, mezi které patří především vyšetření diferenciálního rozpočtu leukocytů, nátěru periferní krve a v případě závažného stavu i vyšetření kostní dřeně. Výsledky vyšetření diferenciálního rozpočtu leukocytů informují o tom, kterého typ leukocytů je méně, nebo více, zatímco vyšetření nátěru periferní krve a/nebo bioptické vyšetření kostní dřeně může odhalit přítomnost abnormálních a/nebo nezralých populací leukocytů.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření počtu bílých krvinek se standardně provádí jako součást krevního obrazu.
Může být součástí rutinní lékařské kontroly, ale provádí se i v případě přítomnosti obecných klinických příznaků a projevů infekce nebo zánětu jako jsou:
- Horečka, zimnice
- Bolesti těla
- Bolest hlavy
- Různé jiné příznaky a projevy, které závisí na lokalizaci případné infekce nebo zánětu.
Vyšetření se také provádí, pokud jsou klinické příznaky a projevy, které mohou být vyvolány chorobami krve, autoimunitními chorobami nebo imunodeficitními stavy.
Vyšetření leukocytů je často prováděno opakovaně v pravidelných intervalech. Takto je využíváno ke sledování pacientů s prokázanými chorobami jako jsou infekční, nebo hematologické onemocnění nebo onemocnění imunitního systému. Chemoterapie a ozařování vedou často ke snížení tvorby všech krvinek v kostní dřeni, proto může být toto vyšetření také rutinní součástí sledování pacientů léčených pro zhoubné nádorové onemocnění.
Co výsledek vyšetření znamená?
Výsledky vyšetření leukocytů se hodnotí v souvislosti si výsledky ostatních testů, které jsou součástí vyšetření krevního obrazu, dále výsledky fyzikálního vyšetření, osobní anamnézy a klinickými příznaky a projevy. Vyšetření stanoví celkové zvýšení nebo snížení počtu leukocytů, ale neinformuje o tom, který typ leukocytů je ovlivněn. To je možno zjistit vyšetřením diferenciálního rozpočtu leukocytů. Krom toho může vyšetření diferenciálního rozpočtu leukocytů přinést vodítko k určení příčiny snížení nebo zvýšení počtu leukocytů. Vyšetření nátěru periferní krve hodnotí vzhled bílých krvinek a případnou přítomnost abnormálních a/nebo nezralých krvinek.
Zvýšený počet bílých krvinek se nazývá leukocytóza, může být vyvolán celou řadou chorob a stavů, například:
Infekce - nejčastěji je vyvolána bakteriální infekcí, méně často virovou infekcí, nejméně často pak houbovou/plísňovou nebo parazitární infekcí
- Záněty nebo zánětlivá onemocnění - např. revmatoidní artritida, vaskulitidy nebo nespecifické střevní záněty
- Leukémie, myeloproliferativní onemocnění
- Stavy, které vedou k odumření tkáně (nekróze) - např. úraz, popálení, chirurgický zákrok nebo infarkt myokardu
- Alergická reakce - např. alergie, astma bronchiale
- Intenzivní cvičení
- Vážný emoční a fyzický stres
- Těhotenství v posledním trimestru a zvýšená námaha mohou vyvolat vzestup počtu leukocytů
Snížený počet bílých krvinek se nazývá leukopenie a může být vyvolán celou řadou stavů, například:
- Poškozením kostní dřeně (např. toxiny, chemoterapie, ozařování, léky)
- Onemocnění kostní dřeně - kdy kostní dřeň není schopna produkovat dostatečné množství leukocytů (např. myelodysplastický syndrom, nedostatek vitamínu B12 a kyseliny listové)
- Lymfomy nebo zhoubná nádorová onemocnění, která se šíří (metastazují) do kostní dřeně
- Autoimunitní onemocnění - kdy tělo napadá a ničí vlastní leukocyty
- Velmi těžké infekce (např. sepse)
- Onemocnění imunitního systému, např. HIV, kdy dochází k ničení T-lymfocytů
Pokud provádíme vyšetření leukocytů opakovaně, můžeme z vývoje hodnot vyhodnotit, zda se stav nebo choroba lepší, nebo horší. Pokud je léčba úspěšná, hodnota leukocytů se vrátí do normy.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením:
Pokud Vám byla odstraněna slezina, může přetrvávat lehké, nebo středně velké zvýšení počtu leukocytů.
Počet bílých krvinek se mění s věkem. Novorozenci a malé děti mají obvykle více bílých krvinek než dospělí.
Není vzácností, že u starších lidí nedojde během infekčního onemocnění k reaktivnímu zvýšení počtu leukocytů (leukocytóze)
Existuje řada léků, které ovlivňují (snižují, nebo zvyšují) počet bílých krvinek.
Kouření může způsobovat zvýšení počtu bílých krvinek v krvi.