Co je vyšetřováno?
Bílé krvinky, zvané leukocyty, jsou buňky cirkulující v krvi a lymfatickém systému. Jejich úkolem je ochrana organismu před infekcemi. Jsou důležitou součástí imunitního systému. Účastní se zánětlivých procesů, alergických reakcí a obrany proti zhoubným nádorovým onemocněním. Rozlišujeme pět typů bílých krvinek, z nichž každý má jinou funkci. Diferenciální rozpočet leukocytů vypovídá o celkovém počtu a zastoupení jednotlivých typů leukocytů ve vyšetřovaném vzorku krve, o tom, zda je počet některého typu leukocytů zvýšen nebo snížen, zda nejsou přítomny abnormální a/nebo nezralé buňky.Tyto informace jsou užitečné pro diagnostiku specifických chorob postihujících imunitní systém a kostní dřeň.
Vyšetření diferenciálního rozpočtu leukocytů může být provedeno spolu s vyšetřením krevního obrazu. Může být součástí běžné lékařské preventivní prohlídky, ale i být následným vyšetřením, pokud jsou výsledky krevního obrazu abnormální. Nejčastěji stanovuje diferenciální rozpočet analyzátor krevních částic. Může však být také proveden ručně vyškolenou laborantkou, která prozkoumá pod mikroskopem nátěr periferní krve. Výsledky jsou obvykle vydávány jako absolutn&´ počty buněk, ale mohou být uvedeny jako relativní procentuální zastoupení v celkovém počtu bílých krvinek.
Bílé krvinky vznikají z prekurzorových buněk vznikajících v kostní dřeni. Existuje pět různých typů bílých krvinek:
- Granulocyty - nazývají se podle granul obsažených v cytoplazmě. Granula obsahují chemické a jiné látky, které jsou uvolňovány během imunitní reakce. jsou tři druhy granulocytů:
- Neutrofily (ne) - obvykle tvoří největší podíl kolujících bílých krvinek. Stěhují se do oblasti poškozené infekcí nebo zánětem a tam pohlcují a zabíjejí bakterie a některé druhy plísní. Mladé neutrofily, čerstvě uvolněné do cirkulace se nazývají tyče.
- Eosinofily (eo) - jsou zodpovědné za boj s parazitární infekcí a hrají roli v alergických reakcích (hypersenzitivita)
- Bazofily (baso) - obvykle tvoří nejmenší skupinu cirkulujících leukocytů, pravděpodobně se účastní alergických reakcí
- Lymfocyty (lymfo) - pohybují se v krvi i v lymfatickém systému. Existují tři typy lymfocytů, ale v rámci diferenciálního rozpočtu leukocytů je nerozlišujeme, jsou počítány a hodnoceny dohromady. Všechny lymfocyty jsou odvozeny z lymfoidní kmenové buňky kostní dřeně. Abychom rozlišili všechny tři typy lymfocytů, je nutno provést specializovaná vyšetření.
- B lymfocyty (B-buňky) - produkují protilátky, které jsou nezbytné pro vytvoření získané, antigen- specifické imunitn&´ odpovědi. Plně zralé B-buňky jsou nazývány plazmatické buňky. Ty produkují protilátky - obranné bílkoviny, které jsou vytvořeny cíleně za účelem likvidace konkrétního typu bakterie, viru nebo jiného cizorodého antigenu.
- T lymfocyty (T-buňky) - dozrávají v thymu (brzlíku). Rozlišujeme několik typů T-buněk. Některé pomáhají tělu rozlišit mezi "vlastními" a "cizími" antigeny. Jiné zahajují a kontrolují rozsah imunitní odpovědi - pokud je třeba, zvyšují ji, oslabují ji, pokud je stav vyřešen. Jiné typy T-buněk přímo napadají a zneškodňují virem napadené a nádorové buňky.
- Přirození zabíječi (natural killer, NK- buňky) - přímo napadají a zabíjí abnormální buňky jako nádorové buňky a buňky napaden&´ virem.
Monocyty (mono) - jsou podobné neutrofilům, stěhují se do místa infekce, kde pohlcují a zabíjejí bakterie. Jsou spojeny spíše s chronickou než s akutní infekcí. Zapojují se do různých činností imunitního systému, například také do oprav tkání.
Obr. 1 (vlevo) - Normální nález při mikroskopickém vyšetření nátěru periferní krve. Většina zobrazených krvinek jsou červené krvinky, ve střední části obrázku jsou dvě bílé krvinky (neutrofilní segmenty - Segmented Neutrophils). Krevní destičky (Platelets) je jeví jako malé fialové tečky.
Obr. 2 (vpravo) - Normální nález na nátěru periferní krve - šipky označují lymfocyt (Lymphocyte) a monocyt (Monocyte)
Pokud se v těle vyvine infekce nebo zánět, kostní dřeň začne produkovat více bílých krvinek a uvolňovat je do krve. V závislosti na příčině infekce nebo zánětu dojde ke zvýšení určitého typu bílých krvinek na úkor ostatních. Po odeznění stavu dojde k poklesu tvorby tohoto typu bílých krvinek a jejich počet klesne opět do normálních hodnot.
Krom infekcí a zánětů je ještě celá řada stavů a chorob, které ovlivňují produkci bílých krvinek kostní dření nebo jejich přežití a tím způsobit zvýšení nebo snížení jejich počtu. Výsledek diferenciálního rozpočetu leukocytů spolu s vyšetřením krevního obrazu může varovat lékaře o změně zdravotního stavu. Výsledky jsou často interpretovány spolu s doplňujícími testy jako je provedení mikroskopického diferenciálního rozpočtu z nátěru periferní krve, který může odhalit přítomnost abnormálních a/nebo nezralých populací bílých krvinek.
Několik závažných chorob je spojeno s uvolňováním nezralých forem leukocytů z kostní dřeně do cirkulace. Jedná se o bakteriální infekce, leukémii, myelodysplastický syndrom nebo myeloproliferativní onemocnění. Mezi nezralé formy leukocytů patří: metamyelocyty, myelocyty, promyelocyty a blasty.
Pokud výsledky vyšetření diferenciálního obrazu leukocytů nejsou v pořádku, může být provedeno mnoho dalších vy&ˇetření, aby mohla být odhalena příčina. Lékař obvykle zhodnotí klinické projevy a příznaky, osobní anamnézu a výsledky klinického vyšetření. Poté rozhodne, jaká další vyšetření a testy jsou potřeba. Například se může jednat o bioptické vyšetření kostní dřeně, která hodnotí momentální poměry v kostní dřeni.
Jakým způsobem je vzorek pro vyšetření odebrán?
Vzorek krve, odebraný obvykle z vaší žíly na paži, nebo píchnutím do prstu (děti a dospělí).,. U malých dětí je navíc možnost provést odběr píchnutím do paty.
Poznámka: pokud Vám nebo někomu o koho se staráte dělá vyšetřování u lékaře problémy (strach, rozpaky) nebo je obtížné je zvládat, zvažte přečtení některého z následujících článků: Zvládání bolesti, nepohodlí a strachu při vyšetření, Typy při vyšetření krve. Typy jak pomoci dětem při lékařském vyšetření, Typy jak pomoci seniorům při lékařském vyšetření.
Jiný článek, Následuj vzorek, poskytuje letmý pohled na odběr a zpracování krevního vzorku a jeho zpracování.
Je nutná nějaká příprava, aby byl získaný vzorek kvalitní?
Příprava není nutná.