Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Je něco dalšího, co bych měl vědět?
Jak je využíváno?
Cytomegalovirus(CMV) vyšetření se používá ke zjištění, zda má osoba s příznaky a symptomy aktivní infekci. Někdy může být vyšetření nařízeno, aby se pomohlo odhalit, zda měl dotyčný již infekci a je tedy imunní na primární infekci
Existuje několik metod pro zjištění infekce způsobené cytomegalovirem (CMV).
Vyšetření na protilátky
Vyšetření na protilátky může být použito k určení, jestli měl dotyčný v minulosti nebo nedávno nález. V krvi mohou být nalezeny dva typy protilátek na CMV: IgM a IgG.
· IgM protilátky jsou první, které tělo vytvoří jako odpověď na CMV infekci. Objeví se u většiny lidí během 1 nebo 2 týdnů po počátečním kontaktu. Tvorba IgM protilátek narůstá během krátké doby a pak klesá. Eventuelně po několika měsících úroveň IgM protilátek proti CMV klesne pod detekční hranici. Další IgM se vytvoří, když se latentní CMV znova zaktivuje.
· IgG protilátky jsou tělem vytvořeny o několik týdnů později po počáteční CMV infekci, aby byla zajištěna dlouhodobá ochrana. Úroveň IgG roste během aktivní infekce, poté se stabilizuje, když se CMV infekce zastaví a virus se stává inaktivní. Jakmile je jednou osoba vystavena CMV, bude mít ve své krvi určité měřitelné množství IgG protilátek proti CMV po zbytek svého života. Vyšetření na IgG protilátky proti CMV se provádí současně s vyšetřením na IgM protilátky, aby se potvrdila přítomnost současné nebo již dřívější CMV infekce.
Vyšetření na protilátky proti CMV může být provedeno ke zjištění imunity na CMV u těhotných žen, u pacientů než podstoupí transplantaci orgánu nebo kostní dřeně a u osob s diagnózou HIV / AIDS. Poté, co je CMV rozšířena a způsobuje několik problémů u lidí s narušeným imunitním systémem, u široké populace se screening dělá jen zřídka.
Vyšetření na protilátky IgM a IgG a zjištění viru CMV pomáhá diagnostikovat primární CMV infekci u dospívajících, těhotných žen a u některých pacientů s oslabeným imunitním systémem, kteří mají příznaky podobné chřipce nebo mononukleóze. Srovnáním absence či přítomnosti obou protilátek IgM a IgG ve stejném vzorku, lékař může rozlišit, zdali pacient s příznaky má primární, latentní (skrytou) nebo znovu aktivovanou CMV.
Testovánína IgM protilátky může být použito ke zjištění vrozené infekce u novorozence. Testy, které detekují virus přímo, musí být prováděny za účelem potvrzení diagnózy.
Virová detekce
Virová detekce se týká hledání CMV v krvi, tekutinách nebo vzorku tkáně. To může být provedeno buď kultivací viru v živném roztoku (podpůrném prostředí) nebo detekcí virového genetického materiálu (DNA CMV viru).
Kultivace viru je tradiční metoda zjišťování viru. Znamená to naočkování kultury/trubičky lidských buněk pacientovým vzorkem a inkubace kultury v živném roztoku (podpůrném prostředí). Pozitivní kultivace mohou být často zjištěny již během 1-2 dní, ale negativní musí být drženy po 3 týdny, aby se potvrdila absence CMV, protože virus může být přítomen ve velmi malém množství v původním vzorku a/nebo CMV kmeny mohou růst velmi pomalu.
Jiné metody mohou být použity ke zjištění a změření množství virové DNA v pacientově vzorku. Vyšetření může být kvalitativní, zjišťování přítomnosti nebo absence CMV, nebo kvantitativní, měření množství přítomného viru.
Volba vyšetření a odběru vzorků závisí na věku pacienta, jeho obecném zdravotním stavu a příznacích a také na lékařských klinických nálezech a podezření na postižení orgánů. Například, moč novorozence může být kultivována ke zjištění CMV viru, zatímco u těhotné ženy může být provedeno vyšetření krve na IgG a IgM, aby se zjistila přítomnost protilátek a rozlišilo se mezi současnou primární infekcí a již dřívější infekcí. Druhé IgG vyšetření na novém krevním vzorku objednané 2-3 týdny po počátečním vyšetření (nazývá se konvalescenční vzorek) se provádí ke zjištění, zdali úroveň protilátek stoupá / klesá, je vyjádřením nedávné CMV infekce.
Pacienti s oslabenou imunitou a aktivní CMV infekcí mohou být sledováni prostřednictvím různých CMV vyšetření. Lékaři často vyžadují kvantitativní virové vyšetření, aby byli schopni sledovat množství přítomného viru (virové zatížení). Mohou použít kvantitativní vyšetření, aby sledovali pacientovu odpověď na antivirovou léčbu.
Kdy je vyšetření objednáváno?
CMV vyšetření může být objednáno současně s vyšetřením na chřipku, mononukleózu (mono), a EBV (virus Epstein Barr), pokud dospívající, těhotná žena, nebo pacient s oslabenou imunitou mají příznaky:
· podobné chřipce nebo mononukleóze, jako je únava, slabost
· zvětšené lymfatické uzliny
· bolení v krku
· horečka
· svalové bolesti
· bolest hlavy
Ostatní méně časté,ale závažní symptomy mohou být zápal plic, zánět očí, jater, sleziny a/nebo zažívacího ústrojí a pokud váš lékař má podezření, že byste mohli mít aktivní CMV. Jeden či více CMV vyšetření může být objednáno, když váš lékař sleduje účinnost antivirové léčby.
CMV vyšetření může být objednáno u novorozenců se žloutenkou, anémií, zvětšenou slezinou a/nebo játry, a s malou hlavou, nebo u dítěte s poruchami zraku a sluchu, pneumonií, záchvaty a/nebo znaky zpožděného mentálního vývoje.
Pokud jste kandidát na transplantaci orgánu nebo kostní dřeně, může být objednáno vyšetření na protilátky IgG a IgM proti CMV jako screeningové vyšetření ke zjištění, jestli jste byli vystaveni CMV v minulosti.
Co výsledek vyšetření znamená?
Při interpretaci výsledků CMV vyšetření je třeba být opatrný. Lékař vyhodnocuje výsledky ve spojení s klinickými nálezy. Občas může být obtížné rozlišit mezi latentní (skrytou) a aktivní infekcí. To je z různých důvodů včetně:
· Zdravý pacient, který byl jednou nakažen CMV, bude mít v sobě virus i nadále. CMV se může přerušovaně reaktivovat, často sub-klinicky, rozšíří se malé množství viru do tělních tekutin, aniž způsobí příznaky.
· Dítě nebo osoba s oslabenou imunitou nemusí mít silnou protilátkovou odpověď na CMV infekci – jejich úroveň IgM a IgG může být nižší, než je očekáváno, ačkoli mají aktivní případ CMV.
· Virus není přítomen v dostatečném počtu ve vyšetřované tekutině nebo tkáni, aby mohl být zaznamenán.
Vyšetření na protilátky
Pokud u pacienta s příznaky jsou přítomny oba typy protilátek IgG a IgM, pak pravděpodobně on nebo ona byli nedávno vystaveni CMV infekci poprvé nebo již prodělaná CMV infekce byla znovu aktivována. To může být potvrzeno opětovným změřením úrovně – množství IgG o 2-3 týdny později. Vysoká úroveň IgG není tak důležitá jako spíš její nárůst. Pokud je zde 4 násobný nárůst IgG mezi prvním a druhým vzorkem, tak má pacient aktivní CMV infekci (primární nebo zaktivovanou).
Pokud jsou přítomny pouze IgM protilátky, tak pak byl pacient nakažen teprve nedávno. Pokud má novorozenec IgM protilátky, jedná se o kongenitální – vrozenou infekci. Pokud má pacient příznaky, ale má nízkou nebo nezjistitelnou úroveň IgG a/nebo IgM protilátek, může to znamenat, že buď má něco jiného než CMV, nebo že jejich imunitní systém neodpovídá normálně – nevytváří adekvátní množství protilátek, i když je CMV přítomen.
CMV, IgM
|
CMV, IgG
|
Possible Interpretation
|
Negativní
|
Negativní
|
· žádná předchozí nebo současná infekce, žádná imunita,člověk je náchylný k primární infekci
· symptomy způsobené jinou příčinou
· imunitní systém nedokáže vyrobit dostatečné množství protilátek
|
Pozitivní
|
Negativní
|
· Poslední aktivní primární infekce
· osoba znovu vystavena CMV
· reaktivace latentní CMV
· výsledek není diagnostikovaný primární infekcí
|
Pozitivní
|
Pozitivní (čtyřnásobné zvýšení titru mezi prvním vzorkem a dalšími nashromážděnými později (akutní a rekonvalescentní vzorky)
|
· Pravděpodobně aktivní primární nebo obnovená latentní infekce
|
Negativní
|
Pozitivní
|
· již dřívější odhalení,člověk je imunní vůči primární infekci,latentní infekce
|
Virová detekce
Pokud má pacient příznaky a kultivace je pozitivní na cytomegalovirus, tak má pacient spíš aktivní infekci. Pokud je kultivace negativní, pak pacientovy příznaky mají jinou příčinu, nebo CMV virus není možno zjistit v daném vzorku.
Pokud je vyšetření na DNA CMV pozitivní, pak je CMV přítomen. Vysoká úroveň virové DNA ukazuje na aktivní infekci. Nízká úroveň ukazuje na CMV infekci, ale nemusí znamenat původ-příčinu příznaků. Klesající koncentrace (slábnoucí virové zatížení) odráží odpověď na antivirovou léčbu. Pokud úroveň DNA neklesá jako odpověď na antivirovou léčbu, může to ukazovat na rezistenci (odolnost) vůči použité léčbě. Negativní výsledky nevylučují CMV infekci – virus může být přítomen ve velmi malém počtu nebo nemusí být přítomen ve vyšetřovaném vzorku.
Je něco dalšího, co bych měl vědět?
CMVje jedna z podmínek uvedených v "TORCH" testovacího panelu. Tato skupina testů slouží k vyšetřenískupiny infekčních chorob, které mohou způsobit onemocnění u těhotných žen, a může způsobit vrozené vady jejich novorozenců. TORCH je zkratka pro: Toxoplazmózu, zarděnky, Cytomegalovirus a Herpes simplex virus.
Pokud je potřeba krevní transfúze, tak určití pacienti, jako jsou CMV-negativní HIV / AIDS a CMV-negativní kandidáti na transplantaci srdce nebo plic obdrží buněčné krevní produkty, které byly testovány s negativním výsledkem na přítomnost protilátek proti CMV (tzv. CMV výrobky séronegativní krve).