Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření se provádí k screeningu autoimunitních onemocnění a je nejčastěji využíváno jako jeden z testů k diagnostice systémového lupus erythematodes (SLE). V závislosti na symptomech a podezření na diagnosu, může být vyšetření ANA požadováno spolu s dalšími vyšetřeními autoprotilátek, případně testy, které jsou spojené s přítomností zánětu, jako sedimentace erytrocytů a/nebo C-reaktivní protein (CRP). Test ANA může být následován dalšími vyšetřeními, které jsou jeho podmnožinou, a které se využívají ve spojení s anamnézou pacienta k určení či vyloučení diagnózy jiných autoimunitních onemocnění.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření ANA je požadováno v případě, že pacient má příznaky, které jsou spojeny se SLE nebo jiným autoimunitním onemocněním. Provádí se také v případě, když pacientovi bylo diagnostikováno autoimunitní onemocnění a lékař má podezření na rozvoj další autoimunitní nemoci. Pacienti s autoimunitními poruchami můžou mít různé symptomy jako lehce zvýšená teplota, bolesti kloubů, vyčerpanost a/nebo nevysvětlitelné vyrážky, které se s časem mohou měnit.
Co výsledek vyšetření znamená?
ANA test se provádí různými metodami (nepřímá imunofluorescenční mikroskopie nebo enzymová imunoanalýza – ELISA). Výsledky jsou prezentovány jako titr, často společně s typem fluorescenčního obrazu (v případě pozitivity). Nízké titry protilátek jsou považovány za negativní, zatímco vyšší titry, např. 1:320, jsou pozitivní a znamenají zvýšenou koncentraci antinukleárních protilátek.
V případě nepřímé fluorescence je projevem ANA typický fluorescenční obraz buněk fixovaných na sklíčku, který je mikroskopicky hodnocen. Různé typy obrazů bývají spojeny s různými autoimunitními onemocněními. Mezi běžné obrazy patří:
- Homogenní (difúzní) – spojený se SLE a smíšeným onemocněním pojivové tkáně (MCTD)
- Zrnitý – spojený se SLE, Sjögrenovým syndromem, sklerodermií, polymyositidou, revmatoidní artritidou a MCTD
- Nukleolární – spojený se sklerodermií a polymyositidou
- Centromerový – spojený se sklerodermií a CREST syndromem
Příkladem pozitivního výsledku může být: „Pozitivní při ředění 1:320; homogenní obraz“.
Pozitivní test ANA může naznačit přítomnost autoimunitního onemocnění. Ke stanovení přesné diagnosy je ale potřebné další, specifické vyšetření. ANA může být pozitivní u lidí bez jakékoli známé autoimunitní nemoci. Tento jev není příliš častý, ovšem četnost pozitivního ANA testu bez přítomnosti příznaků autoimunitních onemocnění s věkem narůstá.
ANA může být pozitivní před nástupem prvních příznaku autoimunitního onemocnění, takže příčina tohoto stavu u asymptomatického jedince nemusí být určena okamžitě. Většina pozitivních ANA testů není významná, takže lékař by měl v tomto ohledu pacienta upokojit, ale zároveň dbát na časné zjištění případných symptomů autoimunitního onemocnění.
Asi 95 % pacientů se SLE je ANA pozitivních. Pokud má pacient navíc příznaky jako artritida, vyrážka a autoimunitní trombocytopenie, tak má pravděpodobně SLE. V těchto případech může být pozitivní test ANA dobrou podporou diagnosy. Jsou dva specifické testy na přítomnost autoprotilátek – anti-dsDNA (protilátky proti dvouřetězcové DNA) a anti-Sm (tzv. anti-Smith protilátky), které mohou pomoci diagnosu SLE potvrdit.
Pozitivní ANA může rovněž znamenat, že pacient má lupus indukovaný léky. Tento stav je spojený s tvorbou autoprotilátek proti histonům – ve vodě rozpustným proteinům, které jsou bohaté na aminokyseliny lysin a arginin. Vyšetření protilátek proti histonům může diagnosu lupusu indukovaného léky podpořit.
Ke stavům, u kterých může být ANA test pozitivní, patří také:
- Sjögrenův syndrom: 40-70 % pacientu s tímto onemocněním má pozitivní test ANA. Zatímco pozitivní nález tuto diagnosu podporuje, negativní ji nevylučuje. Lékař zde může požadovat vyšetření dvou podtypů ANA: Anti-SS-A (Ro) a Anti-SS-B (La). Přítomnost anti-SS-A autoprotilátek u pacientů se Sjögrenovým syndromem může být zjištěna ve více než 90 procentech případů.
- Sklerodermie: 60-90 % pacientů se sklerodermií má pozitivní test ANA. U pacientů, kteří tímto onemocněním trpí, slouží vyšetření dalších podtypů ANA k rozeznání dvou forem onemocnění – lokalizované a systémové. Systémová forma je závažnější. Lokalizované onemocnění je nejvíce spjato s přítomnosti autoprotilátek proti centromerám (tím i s vyšetřením protilátek proti centromerám), zatímco systémová forma je spojená s autoprotilátkami anti-Scl-70.
- Pozitivní výsledek ANA se může objevit u pacientů s Raynaudovou nemocí, revmatoidní artritidou, dermatomyositidou, smíšeným onemocněním pojivové tkáně a jinými autoimunitními onemocněními.
Lékař musí při stanovení diagnózy spoléhat na klinické symptomy, pacientovu anamnézu a laboratorní vyšetření. Protože symptomy se mohou periodicky objevovat a mizet, může někdy trvat měsíce až léta, než nálezy navedou lékaře na SLE nebo jiné autoimunitní onemocnění.
Negativní ANA je u SLE nepravděpodobná. Obvykle není nutné vyšetření okamžitě opakovat. Vzhledem k epizodické povaze nemoci je ale vhodné vyšetření v pozdějším období zopakovat.
Kromě vzácných případů není testování specifických podtypů protilátek v případě negativního výsledku ANA nutné.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Kromě výše uvedených situací mohou falešně pozitivní výsledek ANA testu způsobit některá léčiva, infekce a onemocnění (např. chronická hepatitida nevirového původu, primární biliární cirhóza(PBC)).
3-5 % zdravých jedinců kavkazské (evropské) populace může mít vyšetření ANA pozitivní, ve věku nad 65 let je to dokonce až 10-37 %.
Některá léčiva navozují stav, který mohou provázet příznaky SLE (tzv. lupus indukovaný léky). Po vysazení těchto léků symptomy obvykle spontánně vymizí. K léčivům, u kterých byly popsány symptomy podobné lupusu, a které jsou s lupusem indukovaném léky nejvíce spojovány, patří: hydralazin, isoniazid, prokainamid a několik antikonvulzivních preparátů.
Některé laboratoře stanovují ANA protilátky pomocí enzymové imunoanalýzy (ELISA). V současnosti je za zlatý standard stanovení ANA považováno stanovení pomocí nepřímé imunofluorescenční mikroskopie. Laboratoře proto někdy provádějí screeningové vyšetření pomocí ELISA, které je v případě pozitivity potvrzováno mikroskopicky.