Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
FW je jednoduché nenákladné nespecifické vyšetření, které je používáno řadu let k diagnostikování stavů spojených s akutním nebo chronickým zánětem, včetně infekcí, rakoviny a autoimunitních onemocnění. FW je nespecifickou metodou, neurčí sice přesnou příčinu zánětu, lokalizaci nebo další stavy působící současně se zánětem, ale je vodítkem při mapování probíhajícího procesu v těle. Tuto metodu je nutno kombinovat s dalšími testy.
FW napomáhá diagnostikovat dvě specifická zánětlivá onemocnění, temporální arteriitidu a polymyalgia rheumatica. Vysoká hodnota sedimentace je hlavním výsledkem podporujícím diagnózu a metoda FW bývá využ&´vána k monitorování jejich průběhu a odpovědi na léčbu.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření sedimentace se provádí, pokud je podezření na přítomnost zánětu v těle. Pomocí tohoto vyšetření je možno zjistit řadu zánětlivých stavů - např. potvrdit podezření na artritidu při zánětu a bolestivosti kloubů, nebo potvrdit podezření na nespecifický střevní zánět při zažívacích potížích.
Vy&ˇetření se provádí (společně s dalšími testy) také pokud se vyskytují klinické příznaky, které vyvolávají podezření na polymyalgia rheumatica nebo temporální arteritidu - bolesti hlavy, krku, ramene, nebo pánve, přítomnost anémie, bezdůvodné hubnutí a ztuhlost kloubů. Dočasné, nebo trvalejší zvýšení sedimentace však mohou vyvolat i mnohé další stavy
Před provedením rozsáhlých vyšetření ke stanovení přesné diagnózy je vhodné vyšetření sedimentace zopakovat po několika týdnech nebo měsících. V př&´padě průkazu nemoci typu temporální arteriitida (kdy změny v FW odráží stav nemoci) může lékař indikovat provádění FW v pravidelných intervalech ke sledování v&´voje onemocnění. V případě Hodgkinovy nemoci může např. trvalé zvýšení FW poukazovat na časný relaps (opakování) nemoci po chemoterapii.
Co výsledek vyšetření znamená?
Vzhledem k tomu, že sedimentace je nespecifickým ukazatelem zánětu a může být ovlivněna celou řadou faktorů, je nutno výsledky hodnotit v souvislosti s klinickým nálezem, osobní anamnézou, a výsledky ostatních provedených laboratorních vyšetření. Porovnáním klinického nálezu a výsledků FW může potvrdit, nebo vyloučit podezření na určitou chorobu. Izolované zvýšení sedimentace bez klinických příznaků specifických pro určitou chorobu neposkytuje lékaři dostatek informací, aby mohl udělat lékařský závěr. Kromě toho normální výsledek nevylučuje přítomnost zánětlivého nebo jiného onemocnění.
Mírné zvýšení sedimentace může být způsobeno: zánětem, anémií, infekcí (zejména bakteriální),, těhotenstvím, , a stářímPříčinou velmi vysoké sedimentace může být výrazné zvýšení globulinů při závažných infekcích. Podle klinických příznaků pak lékař navrhne další vyšetření, např. hemokultury (kultivace krve).:Pacienti s mnohočetným myelomem, , nebo Waldenstömovou makroglobulinémií (nádorová onemocnění spojená s tvorbou nadměrného množství imunoglobulinů), mají typicky velmi vysokou hodnotu sedimentace, přestože nemají v těle zánět. Jak již bylo zmíněno, pacienti s polymyalgia rheumatica a temporální arteritidou mají také výrazně zvýšenou sedimentaci
Zvyšování sedimentace může znamenat prohlubování zánětu, nebo špatnou odpověď na léčbu; snižování sedimentace naopak znamená dobrou odpověď na léčbu.
Ačkoliv snížení hodnoty sedimentace není běžným jevem, může vyvolat znepokojení. Můžeme ho pozorovat v rámci stavů, které brání přirozeném sedimentaci erytrocytů jako například při: polycytemia vera, extrémní leukocytóze a výskyt některých neobvyklých proteinů..Některé změny tvaru erytrocytů (např. při srpkovité anémii) také snižují hodnotu FW.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Sedimentace (FW) a C-reaktivní Protein (CRP) jsou ukazatelé zánětlivých onemocnění. Obecně platí, že FW se nemění tak rychle jako CRP, které rychleji reaguje na průběh nemoci. CRP není tolik ovlivňováno jinými faktory jako FW a poskytuje lepší informaci o zánětu. Nicméně vzhledem k velmi snadnému použití FW jej řada lékařů stále používá jako prvotní test při diagnostice zánětlivých onemocnění.
Na zvýšení FW má obvykle vliv hladina globulinů a fibrinogenu Proto je v V případě zvýšení FW je obvykle doplněno vyšetření hladiny fibrinogenu (jednoho z koagulačních faktorů, který je zároveň i ukazatelem zánětu) a ELFO séra (elektroforéza bílkovin séra), které určí, který z proteinů způsobil zvýšení FW.
Ženy mají sklon mít vyšší hodnotu sedimentace. Dočasné zvýšení sedimentace může doprovázet menstruaci a těhotenství.
V rámci dětského lékařství se vyšetření sedimentace používá k diagnostice a sledování dětí s revmatoidní artritidou nebo Kawasakiho chorobou.
Léky jako dextran, metyldopa, hormonální antikoncepce, penicilin, teofylin a vitamín A mohou zvýšit FW. Aspirin, kortizon a chinin mohou FW snížit.