Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření fibrinogenu je součástí vyšetřování při hledání příčiny krvácivé, nebo trombotické příhody. Může být provedeno jako následné vyšetření v případě abnormálního výsledkuprotrombinového času (PT), nebo aktivovaného parciálního tromboplastinového času (APTT) a/nebo v případě dlouhotrvajícího nebo nadměrného krvácení. Může být stanovován společně s testy jako PT, APTT, vyšetření funkce krevních destiček, fibrin degradačních produktů (FDP) a D-dimerů v rámci diagnostiky diseminované intravaskulární koagulace (DIC) nebo poruch fibrinolýzy. Příležitostně je vyšetření funkční aktivity fibrinogenu používáno ke sledování průběhu progresivně se vyvíjejících chorob (jako např. onemocnění jater), nebo vzácně ke sledování úspěšnosti léčby získaných stavů (např. DIC).
Někdy se vyšetření funkční aktivity fibrinogenu používá ke zhodnocení rizika rozvoje kardiovaskulárního onemocnění, zároveň s ostatními ukazateli kardiálního rizika, jako je např. C-reaktivní protein (CRP). Vyšetření fibrinogenu není v této indikaci všeobecně akceptováno, protože není možno nabídnout léčbu zvýšených hladin fibrinogenu. Nicméně řada lékařů cítí, že jim výsledek vyšetření podává doplňující informaci, která jim pomáhá v rozhodování, jak agresivní léčbu ostatních ovlivnitelných rizikových faktorů mají vést (jako např. cholesterol, HDL).
Vyšetření antigenu fibrinogenu se provádí příležitostně jako následný test pokud potřebujeme zjistit, zda je snížení funkční aktivity fibrinogenu způsobeno nedostatkem fibrinogenu, nebo poruchou jeho funkce (tzv. dysfibrinogenémií).
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření funkční aktivity fibrinogenu se provádí samostatně nebo společně s dalšími testy v případech nevysvětlitelného nebo dlouhotrvajícího krvácení, trombózy, v případech abnormálních výsledků protrombinového času (PT), a aktivovaného parciálního tromboplastinového testu (APTT). Tento test se provádí u pacientů s příznaky, nebo probíhající léčbou DIC, nebo v případě abnormální fibrinolýzy.
Vyšetření funkční aktivity fibrinogenu se provádí spolu s dalšími testy koagulačních faktorů v případě podezření na vrozenýnebo získaný nedostatek nebo poruchu funkce faktoru I. Dále pokud lékař chce vyhodnotit a sledovat schopnost i krevního srážení (v čase) u osob se získanou krvácivou chorobou. Vyšetření antigenu fibrinogenu se provádí příležitostně jako následný test, pokud potřebujeme zjistit, zda je snížení funkční aktivity fibrinogenu způsobeno nedostatkem fibrinogenu, nebo poruchou jeho funkce
Někdy se provádí vyšetření funkční aktivity fibrinogenu spolu s testy pro odhalení rizika rozvinutí kardiovaskulární choroby.
Co výsledek vyšetření znamená?
Normální funkční aktivita fibrinogenu obvykle odráží normální krevní srážlivost. Výrazně snížená funkční aktivita fibrinogenu může být způsobena snížením množství, nebo poruchou funkce fibrinogenu. Snížená funkční aktivita a množství antigenu fibrinogenu mohou snížit schopnost vytvořit stabilní krevní sraženinu. Chronicky nízké hladiny mohou být způsobeny sníženou produkcí fibrinogenu vlivem vrozených stavů jako je afibrinogenémie, hypofibrinogenémie, nebo získaných stavů jako je konečné stadium chorob jater, nebo vážná podvýživa. Akutně vzniklé nízké hodnoty fibrinogenu bývají často spojeny se spotřebováním fibrinogenu, které můžeme vidět při DIC, nebo abnormální fibrinolýze ou. Snížení hladiny fibrinogenu může způsobit také rychlé podání velkého množství krevních transfúzí.
Fibrinogen je reaktant akutní fáze, což znamen&´, že jeho hodnota prudce narůstá v případech zánětu, nebo poškození tkání. Zvýšení koncentrace fibrinogenu je nespecifický příznak – nedokáže odhalit lokalizaci poruchy. Obvykle je toto zvýšení dočasné a navrátí se k normálu po odeznění vyvolávající příčiny.
Zvýšení může být způsobeno:
- akutní infekcí
- maligními nádorovými onemocněními (rakovina)
- ischemickou chorobou srdeční, infarkt myokardu
- cévní mozkovou příhodou (mrtvice)
- zánětlivými onemocněními (revmatoidní artritida, glomerulonefritida)
- úrazem
Jakmile dojde ke zvýšení hladiny fibrinogenu, je zvýšené riziko tvorby krevní sraženiny, které může přispět k zvýšenému riziku rozvoje kardiovaskulární choroby.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Krevní transfúze podaná v posledních několika měsících může ovlivnit výsledky vyšetření fibrinogenu. Některé léky, jako anabolické steroidy, fenobarbital, streptokináza, urokináza a kyselina valproová, mohou způsobit snížení fibrinogenu. Mírné zvýšení fibrinogenu může být někdy pozorováno v těhotenství, u kuřáků cigaret, osob užívajících hormonální antikoncepci nebo estrogeny.
Dysfibrinogenémie je vzácná koagulační porucha způsobená mutací genu řídícího produkci fibrinogenu v játrech. To způsobuje, že játra produkují abnormální fibrinogen, který je rezistentní k degradaci po přeměně na fibrin, nebo není schopen plně se podílet v koagulační kaskádě. Dysfibrinogenémie může zvýšit riziko žilní trombózy, nebo vzácně způsobit sklon k mírnému krvácení. Lidé s nedostatkem fibrinogenu, nebo s poruchou funkce fibrinogenu (dysfibrinogenémií) mají zhoršené hojení ran.
Molekulárně genetické vyšetření je prováděno příležitostně u pacientů s vrozenou dysfibrinogenémií, hypofibrinogenémií nebo afibrinogenémií. Pomocí něho pátráme po genové mutaci. Toto vyšetření mohou podstoupit také rodinní příslušníci.
U pacientů s onemocněním jater se může rozvinout získaná dysfibrinogenémie, která může přispět k rozvoji krvácení nebo trombózy.