Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
D-dimery se vyšetřují spolu s dalšími laboratorními testy a zobrazovacími metodami, vyloučení přítomnosti krevní sraženiny.
Chceme-li vyloučit:
- Hlubokou žilní trombózu
- Plicní embolii
- Mozkovou mrtvici
Výsledek vyšetření D-dimerů může napovědět, že je nutno provádět další vyšetření, abychom stanovili diagnózu a odhalili stavy spojené se zvýšenou krevní srážlivostí.
Vyšetření D-dimerů se používá při diagnostice diseminované intravaskulární koagulace (DIC) a ke sledování účinnosti její léčby.
Kdy je vyšetření požadováno?
D-dimery se vyšetřují, pokud má někdo příznaky HŽT jako:
- Bolest v noze nebo bolestivost na dotek, obvykle jen na jedné končetině
- Otok, edém nohy
- Změna barvy kůže nohy
Nebo pokud má někdo příznaky plicní embolie jako:
- Náhle vzniklá dušnost, námahová dušnost
- Kašel, hemoptýza (vykašlávání krve, krev ve sputu)
- bolest na hrudi vázaná na dýchání
- Vysoká srdeční frekvence - rychlý tep
Vyšetření D-dimerů se tedy používá především pokud má lékař na základě výše zmíněných příznaků podezření na HŽT nebo plicní embolii. Jedná se o rychlou, neinvazivní metodu k vyloučení nadměrného srážení krve.
Pokud má pacient příznaky DIC, jako je krvácení z dásní, nevolnost, zvracení, bolesti svalů, bolesti břicha, záchvaty a nedostatečnou tvorbumoči, provádí se vyšetření D-dimerů spolu s PT, APTT, fibrinogenem a trombocyty. Vyšetření D-dimerů se provádí pravidelně k monitorování vývoje a léčby DIC.
Co výsledek vyšetření znamená?
Normální hladina D-dimerů (neboli negativní D-dimery) znamená, že s největší pravděpodobností v těle neprobíhá akutní stav, nebo nemoc spojená tvorbou a rozpouštěním krevní sraženiny. Většina lékařů zastává názor, že u pacientů s nízkým, nebo středně vysokým rizikem trombózy je zjištění normální hodnoty D-dimerů nejužitečnější, má největší výpovědní hodnotu. Vylučuje, že by příznaky mohly být způsobeny krevní sraženinou.
Pozitivní D-dimery/zvýšená hodnota D-dimerů ukazuje na přítomnost abnormálně vysoké hladiny fibrin degradačních produktů. Vypovídá, že v těle mohou být vytvořeny významnější krevní sraženiny (tromby)a dochází k jejich rozpouštění, avšak neurčuje jejich lokalizaci, nebo příčinu. Zvýšení éD-dimerů ymůže být způsobeno například HŽT neboDIC, Při DIC jsou D-dimery typicky zvýšeny.
Zvýšení D-dimerů neznamená vždy přítomnost krevní sraženiny. Jejich zvýšení způsobují i stavy spojené s tvorbou a rozpadem fibrinových vláken, jako je nedávný chirurgický zákrok, úraz, infekce, onemocnění srdce, některé druhy rakoviny, nebo stavy, spojené s tvorbou abnormálního fibrinu, při onemocnění jater. Proto není vždy možné využít vyšetření D-dimerů k vyloučení HŽT u hospitalizovaných pacientů.
Těhotenství je také stav spojený s tvorbou a rozpadem fibrinu a D-dimery mohou být zvýšeny. Pokud máme podezření na DIC u těhotných žen, nebo u žen těsně po porodu, vyšetření D-dimerů se provádí spolu s vyšetřením APTT, PT,fibrinogenu a krevních destiček. Pokud má žena DIC, hodnota D-dimerů bývá velmi vysoká.
Vy&ˇetření D-dimerů se doporučuje provádět jako doplňkový test. Samostatně by neměl být používán. Zvýšené i normální hodnoty D-dimerů mohou vyžadovat další sledování a provedení dalších testů.
Pokud se tento test používá ke sledování léčby DIC, klesající hodnota D-dimerů znamená, že léčba je účinná, stoupající hladina D-dimerů naopak neúčinnost léčby.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Koncentrace D-dimerů může narůstat u starších pacientů. Falešně zvýšené hodnoty mohou být pozorovány u pacientů s vysokými hladinami revmatoidního faktoru (revmatoidní artritida). Dále mohou být falešně pozitivní výsledky způsobeny nadměrným množstvím triglyceridů, lipémií (vysoká konzumace tučného masa před odběrem), bilirubinem (žlučové barvivo) a hemolýzou vzorku krve (nevhodné provedení odběru).
Existuje několik různých vyšetřovacích metod D-dimerů. Nejčastěji se používá vyšetření kvantitativní, které je možno provést pouze v laboratoři. Kvalitativní, nebo semikvalitativní vyšetření je možno provádět i u lůžka pacienta.