Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření krevních destiček je využíváno k odhalení sníženého nebo zvýšeného počtu krevních destiček v krvi. Spolu s celou řadou dalších testů je pravidelnou součástí vyšetření krevního obrazu. Krevní obraz je častou součástí vyšetření celkového zdravotního stavu
Vyšetření krevních destiček může být využito k vyhledávání nebo stanovení diagnózy nejrůznějších stavů a chorob, které mají vliv na počet trombocytů v krvi. Může být součástí komplexního vyšetřováni např. krvácivých stavů, onemocnění kostní dřeně a trombotických stavů.
Může sloužit ke sledování pacientů, kteří jsou léčeni léky o nichž je známo, že ovlivňují krevní destičky. Nebo ke sledování účinnosti léčby pacientů s onemocněním trombocytů.
Vyšetření je možno doplnit jedním nebo více testy funkce krevních destiček, nebo provedením koagulačních testů jako PT a APTT. Pokud nejsou výsledky ve fyziologickém rozmezí, je možno pátrat po příčině provedením dalších vyšetření.
Kdy je vyšetření požadováno?
Toto vyšetření je součástí krevního obrazu, který se provádí v rámci běžného vyšetření zdravotního stavu.
Bývá indikováno u osob s klinickými příznaky a projevy nízkého počtu krevních destiček, nebo krvácivými projevy jako:
- Bezdůvodné, nebo snadno vyvolatelné krvácení
- Protrahované krvácení z malé řezné ranky nebo poranění
- Časté krvácení z nosu
- Krvácení do trávicího traktu (může být zjištěno ze vzorku stolice)
- Silné menstruační krvácení
- Drobné červené tečky na kůži - petechie (někdy vypadají jako vyrážka)
- Malé nafialovělé tečky na kůži - purpura - způsobené krvácením pod kůži
Vyšetření je možno provést při podezření na zvýšený počet krevních destiček. Jejich nadměrné množství může vyvolat masivní srážení krve. Pokud však nejsou trombocyty dostatečně funkční, může nastat krvácení i při zvýšeném počtu trombocytů. Lidé s příliš vysokým počtem trombocytů často nemají žádné klinické příznaky a projevy a na tento stav se přijde při lékařském vyšetření prováděném z jiného důvodu.
Co výsledek vyšetření znamená?
Snížení počtu krevních destiček se nazývá trombocytopenie. Může být vyvolána celou řadou stavů a faktorů.
Obecně je můžeme rozdělit do dvou skupin:
- Stavy, kdy kostní dřeň není schopna produkovat dostatek krevních destiček
- Stavy, kdy jsou krevní destičky spotřebovány (konsumpce) nebo poničeny rychleji, než je běžné
Příklady chorob způsobující snížení počtu krevních destiček:
- Idiopatická trombocytopenická purpura (ITP) - je způsobena tvorbou protilátek proti trombocytům, pokud není přítomna žádná další choroba, bývá jednou z nejčastějších příčin trombocytopenie
- Virové infekce jako např. mononukleóza, hepatitida nebo spalničky
- Některé léky: acetaminofen, chinin, protaminsulfát, digoxin, vancomycin, valium a trimetoprim mohou vyvolávat tzv. léky indukovaný nedostatek destiček
- Heparinem indukovaná trombocytopenie (HIT) - vzniká, pokud se v organismu léčeném heparinem začnou vytvářet protilátky, které snižují počet trombocytů (více viz článek HIT protilátky)
- Leukémie, lymfomy, a jiná zhoubná nádorová onemocnění šířící se (metastazující) do kostní dřeně - lidé s rakovinou mají často masivní krvácení způsobená výrazným poklesem krevních destiček. Narůstající počet nádorových buněk postupně vytěsňuje normální krvetvorbu z kostní dřeně, což vede k poklesu tvorby krvinek, včetně trombocytů.
- Aplastická anémie - jedná se o onemocnění, kdy je výrazně utlumena tvorba krvinek
- Dlouhotrvající krvácení - např. chronické krvácení ze žaludečního vředu
- Sepse, zejména je-li vyvolána vážnou bakteriální infekcí gram negativními bakteriemi
- Jaterní cirhóza
- Autoimunitní choroby jako systémový lupus erytematodes, kdy imunitní systém produkuje protilátky zaměřené proti vlastním orgánům a tkáním a způsobí i zvýšenou destrukci trombocytů
- Chemoterapie nebo léčebné ozařování, které mohou poškodit kostní dřeň
Spotřebování krevních destiček - např. diseminovaná intravaskulární koagulace (DIC), trombotická trombocytopenická purpura (TTP) a hemolyticko-uremický syndrom (HUS.
Jestliže počet krevních destiček je nižší než 20.000 na mikrolitr, může se objevit spontánní krvácení a způsobit až život ohrožující stav. Lidé, kteří mají velmi nízký počet krevních destiček, mohou dostat transfůzi trombocytů. Viz článek Krev a složky krve.
Zvýšený počet krevních destiček se nazývá trombocytóza. Obvykle je vyvolána nějakou probíhající chorobou, stavem (proto se nazývá sekundární nebo reaktivní trombocytóza).
Např.:
- Zhoubné nádorové onemocnění, nejčastěji plic, trávicího traktu, vaječníků, prsu nebo lymfom
- Anémie (chudokrevnost) - anémie z nedostatku železa a hemolytická anémie
- Zánětlivá onemocnění jako např. idiopatické střevní záněty, nebo revmatoidní artritida
- Infekční choroby jako např. tuberkulóza
- Po chirurgickém odstranění sleziny
- Užívání hormonální antikoncepce
Stavy, které mohou vyvolat přechodné (dočasné) zvýšení počtu krevních destiček:
- Rekonvalescence po výrazné krevní ztrátě způsobené poraněním nebo operací
- Po fyzické námaze, cvičení
- Rekonvalescence po nadměrné konzumaci alkoholu, po nedostatku vitamínu B12 a kyseliny listové
Vzácně je trombocytóza způsobena onemocněním kostní dřeně. Příkladem je primární trombocytémie, neboli esenciální trombocytémie. Jedná se o vzácné myeloproliferativní onemocnění, kdy kostní dřeň produkuje extrémně vysoké množství trombocytů. Často nevyvolává žádné příznaky ani projevy a přijde se na ni náhodně při vyšetřování zdravotního stavu z jiného důvodu. Pacienti s prim&´rní trombocytémií mají vysoké riziko trombotické příhody (způsobené přebytkem trombocytů), ale zároveň mohou krvácet, protože funkce krevních destiček je porušena. Tato choroba je spojena s přítomností JAK2 mutace a má-li na ni lékař podezření, provede vyšetření JAK2 mutace. Více než polovina pacientů s esenciální trombocytémií má JAK2 mutaci. Zvýšený počet krevních destiček mohou mít také pacienti s jinými myeloproliferativními chorobami jako např. chronickou myeloidní leukémií, polycytemia vera nebo některými typy myelodysplastického syndromu
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Pobyt ve vyšších nadmořských výškách, usilovné cvičen&´ a období po porodu, mohou způsobit zvýšený počet krevních destiček. Zvýšený počet destiček může být způsoben také léky, např. léky obsahujícími estrogen a hormonální antikoncepcí.
U žen před menstruací může dojít k mírnému snížení počtu trombocytů. Stejně tak více než 5 % těhotných žen může mít nižší počet krevních destiček.
Mezi vrozené choroby spojené s genetickyvázanou poruchou krevních destiček patří: Glanzmannova trombastenie, Bernard-Soulierův syndrom, Chediak-Higashiho syndrom, Wiskott-Aldrichův syndrom, May-Hegglinův syndrom a Downův syndrom. Výskyt těchto genetických poruch je však relativně vzácný.
Někteří lidé mají sklon hromadit, shromažďovat krevn&´ destičky ve slezině, což vede k snížení jejich počtu v krvi. Tito lidé však nemají žádné klinické příznaky nebo projevy.