Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření objednáváno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření objednává lékař za účelem monitorování hladiny léčiva v krvi. Na základě naměřené hladiny může lékař upravit předepsanou dávku léčiva. Provádění monitorování je požadováno v pravidelných intervalech, a to pro ujištění, že jsou udržovány terapeutické hladiny a není dosaženo toxických koncentrací a nehrozí riziko projevů toxicity.
Kdy je vyšetření objednáváno?
Krátce po zahájení terapie je objednáváno měření hladiny digoxinu pro nastavení správného dávkování. Dosažení ustálených hladin digoxinu v krvi a cílovém orgánu, v srdci, trvá přibližně jeden až dva týdny. Vyšetření provedené v ustáleném stavu přesněji vyjadřuje, zda pacient užívá správnou dávku digoxinu. Po ověření správného dávkování je prováděno rutinní monitorování hladin digoxinu. Frekvenci monitorování stanoví lékař. Kromě rutinního monitorování je vyšetření prováděno při změně lékové formy, dávky, nebo při změnách současně užívaných léčiv (změna dávkování, nové léčivo). Změny zdravotního stavu pacienta také můžou ovlivnit hladinu digoxinu a tím i jeho účinnost.
Fyziologické změny ovlivňující hladiny digoxinu jsou:
Srdeční selhání digoxin nevyléčí, ale pomáhá jej kontrolovat. Jelikož je digoxin předepisován k léčbě pacientů s dlouhodobým, chronickým onemocněním, stává se monitorování jeho hladin součástí terapie a doprovází pacienta obvykle po celý život.
Důležité je načasování vyšetření. Vzorek krve by měl být odebrán těsně před podáním dávky, nebo nejméně 6-8 hodin po užití poslední dávky. Načasování odběru je důležité, protože je-li vzorek odebrán příliš brzy po užití dávky, můžou výsledky vyšetření ukazovat zkresleně vysoké až toxické hladiny, i když se nejedná o intoxikaci.
Co výsledek vyšetření znamená?
Terapeutické rozmezí digoxinu u pacientů léčených pro srdeční selhání bylo stanoveno na 0,5-2,0 ng/ml. Novější studie naznačují, že pro některé pacienty je vhodné užší terapeutické rozmezí 0,5-1,0 ng/ml. Rozmezí doporučované pro pacienty s arytmií je 1,5-2,0 ng/l. Většina pacientů shledala, že příznaky jejich onemocnění se zlepšily, pohybovaly-li se hladiny digoxinu v těchto rozmezích.
Každý pacient odpovídá na léčbu individuálně. Proto by měla být zohledněna řada dalších faktorů, jako například funkce ledvin, nebo současně užívaná léčiva. Nelepší-li se příznaky onemocnění, nebo objeví-li se vedlejší účinky, měl by pacient bezodkladně informovat svého lékaře. Ten by měl upravit dávkování podle individuálních potřeb pacienta.
Jestliže se výsledek vyšetření nepohybuje uvnitř terapeutického rozmezí a neprojevují se ani příznaky onemocnění, měl by pacient pokračovat v předepsaném dávkování, až dokud nebude výsledek konzultován s lékařem, který vyšetření objednal. Lékař vyhodnotí celkový stav pacienta a rozhodne, zda je nutná úprava dávky. Je-li provedena úprava dávky, může lékař objednat dodatečné vyšetření hladiny digoxinu pro stanovení výsledné hladiny v krvi.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Některá předepisovaná a volně prodejná léčiva můžou ovlivňovat hladiny digoxinu a jeho účinnost. Proto se vždy poraďte svým lékařem, zda je možno tato léčiva současně užívat.
Digoxin je primárně vylučován ledvinami. Upozorněte lékaře, jestliže trpíte, nebo jste trpěli onemocněním ledvin. Lékař může požadovat také monitorování hladiny draslíku v krvi, protože nízké koncentrace draslíku můžou vést k projevům toxicity digoxinu.
V případě předávkování a naměření toxických hladin by mělo být podáno antidotum pro zamezení dalšího účinku digoxinu – antidigoxin.