Terapeutické monitorování léčiv je stanovení specifických léčiv v určitých intervalech za účelem udržení relativně konstantní koncentrace léčivé látky v krevním oběhu. Léky, které jsou monitorovány mají tendenci mít úzký terapeutický rozsah, tedy jejich množství, které má zaručit efektivní účinek se příliš neliší od množství, které může vyvolat vedlejší účinky nebo známky toxicity. K udržení tohoto ustáleného stavu nestačí jen jednoduše podávat lék v pravidelných intervalech. Každý jedinec vstřebává, metabolizuje, zpracovává a vylučuje léky s rozdílnou intenzitou v závislosti na věku, celkovém zdravotním stavu, genetické výbavě a vlivech jiných léčiv, které užívá.
Ne všechny léky vyžadují terapeutické monitorování. Většina léků má široký terapeutický rozsah a může být předepisována na základě předem ustanoveného dávkování. Účinnost této léčby je vyhodnocována na základě jiných kritérií, není nezbytně nutné pro tyto účely stanovit koncentraci léčiva v krevním oběhu. Příklady těchto léků nalezneme mezi léky proti vysokému krevnímu tlaku nebo antibiotiky k léčbě bakteriálních infekci. Zde jsou kritéria pro zhodnocení účinnosti léčby jednoduchá – léčba je úspěšná, jestliže krevní tlak poklesne, příznaky infekce vymizí.
Co je důležité?
Mnoho léků, jejichž hladiny jsou monitorovány, jsou užívány dlouhodobě nebo dokonce po celý život. Jejich hladiny je nutno udržovat konstantní po celé roky, zatímco pacient stárne, prochází fyziologickými a patologickými stavy jako je těhotenství, krátkodobé nemoci, infekce, emoční a fyzický stres, nehody, operační zákroky aj. Po čase pacient může získat další chronická onemocnění s potřebou užívat dlouhodobě další lék, který může ovlivnit zpracování již monitorovaného léku. Příklady takových onemocnění jsou kardiovaskulární choroby, choroby ledvin, onemocnění štítné žlázy, jaterní choroby, HIV/AIDS.
Pomocí Terapeutického monitorování léčiv (TDM) je možno tyto změny sledovat a přizpůsobit jim terapii. TDM odhalí např. pacientovu nespolupráci (pacient neužívá léky pravidelně, tak jak bylo předepsáno), efekt interakce léků (která může způsobit neočekávaně vysoké nebo nízké koncentrace po podané dávce léku) a pomáhá k vytvoření individuálního terapeutického konceptu, tedy dávkovacího schématu ušitého na míru pro konkrétního pacienta s ohledem na jeho specifické potřeby. Spolu s TDM jsou často požadovány vyšetření ověřující funkci ledvin (např. urea, kreatinin) a funkci jater (jaterní panel), základních orgánů, které se podílejí na přeměně a vylučování léčiva z těla.