Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Jak je vyšetření využíváno?
Lékař požaduje vyšetření sirolimu, aby zjistil, zda jeho koncentrace dosahuje léčebné hladiny a zda je pod hranicí toxicity. Pokud někdo užívá současně sirolimus a cyklosporin (nebo tacrolimus), je třeba sledovat hladiny obou léků. Opakovaně mohou být požadovány další testy k posouzení funkce orgánů a vyšetření krevního obrazu, protože sirolimus může snižovat počet krevních destiček, zvyšovat hladinu lipidů v krvi a při dlouhodobém podávání spolu s jinými imunosupresivy narušovat funkci ledvin.
Kdy je vyšetření požadováno?
Na počátku léčby je vyšetření sirolimu ordinováno často. Kvůli dlouhému poločasu rozpadu sirolimu v krvi může trvat ustálení jeho rovnovážné koncentrace v krvi určitou dobu. Po změně dávkování nemusí být pacienti vyšetřováni po týden nebo dva. Jakmile bylo dávkování vyzkoušeno a bylo prokázáno, že je pacient dobře snáší, může být frekvence vyšetřování sirolimu snížena. Vyšetřování se pak provádějí v případě, že se dávkování mění, nastanou-li změny v podávání jiných léků nebo kdykoli pacient jeví příznaky naznačující rejekci štěpu, toxicitu nebo vedlejších projevy léčby. Sledování je nutné po celou dobu, kdy je pacientovi podáván sirolimus.
Co výsledek vyšetření znamená?
Koncentrace sirolimu, které jsou vyšší než stanovené léčebné rozmezí mohou způsobit příznaky spojené s jeho toxicitou. Příliš nízké koncentrace mohou vést k imunitnímu odvržení transplantovaného orgánu.
Užívá-li pacient také další imunosupresiva, nebo jiné léky, je žádoucí jeho úzká spolupráce s ošetřujícím lékařem a transplantačním týmem, aby se zajistilo, že nedojde k možnému vzájemnému ovlivňováním léků.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Léky, které inhibují nebo urychlují látkovou přeměnu sirolimu, mohou ovlivnit jeho hladinu v krvi. Hladinu sirolimu v krvi mohou zvyšovat protiplísňové léky, claritromycin, erytromycin, isoniazid, inhibitory proteáz a quanidin. Jiné léky jako carbamazepin, phenytoin, rifampin, nafcillin naopak koncentrace sirolimu snižují. Během podávání sirolimu by se pacient měl vyhýbat grapefruitovému džusu a přípravkům z některých rostlin, např. třezalky.
Pacient by neměl měnit dávku ani čas podávání léku, aniž by se poradil se svým lékařem. Sirolimus by měl být užíván důsledně a s ohledem na jídlo. Ženy by neměly během užívání sirolimu otěhotnět a pokud by těhotenstvízvažovaly, měly by se u svého lékaře informovat na možná rizika.
Pacient užívající sirolimus by měl taktéž konzultovat u svého lékaře jakoukoli vakcinaci.
Pacienti mohou trpět vedlejšími příznaky a zažívat komplikace jako jsou infekcenebo pomalé hojení ran a to přes to, že užívají sirolimus podle předpisu.
Vedlejšími příznaky mohou být:
- zácpa
- průjem
- horečka
- bolest hlavy
- zvýšený krevní tlak
- nespavost
- nevolnost
- citlivost na sluneční světlo
- přibírání na váze
Pokud pacient trpí jedním nebo více z výše vyjmenovaných příznaků, měl by o tom informovat svého lékaře.
Závažnější příznaky, které by mohly naznačovat, že došlo k intoxikaci sirolimem:
- kašel, dušnost
- bolest na hrudi
- rychlý srdeční tep
- bledá pokožka
- zvýšená krvácivost a tvorba modřin