Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Jak je vyšetření využíváno?
Lékař požaduje vyšetření tacrolimu, aby zjistil, zda jeho koncentrace dosahuje léčebné hladiny a zda je pod hranicí toxicity.
Sledování hladiny takrolimu je důležité z několika důvodů:
-
Na rozdíl od jiných podávaných léků, u takrolimu neexistuje spolehlivá korelace mezi dávkou a výslednou hladinou v krvi.
-
Vstřebávání a látková přeměna takrolimu dávkovaného vnitřně se může u jednotlivých pacientů velmi lišit a dokonce u stejného pacienta silně závisí na době podání a na tom, co pacient snědl.
-
Takrolimus, zejména ve vyšších dávkách, může způsobit poškození ledvin. Měření hladiny takrolimu u pacientů po
transplantaci ledviny pomáhá rozlišit mezi rejekcí (imunitním odvrhováním) a toxickým poškozením ledviny při vysoké hladině léku.
Sledování koncentrace takrolimu pomáhá zajistit, aby každý pacient dostával správné množství léku potřebné pro jeho léčbu.
Kdy je vyšetření požadováno?
Na počátku léčby, kdy se ustanovuje dávkovací režim, je vyšetření takrolimu ordinováno často, obvykle jednou denně. Jakmile bylo dávkování vyzkoušeno a bylo prokázáno, že je pacient dobře snáší, může být frekvence vyšetřování takrolimu snížena. Vyšetřování se pak provádějí v případě, že se dávkování mění nebo kdykoli pacient jeví příznaky naznačující rejekci štěpu, toxicitu nebo vedlejších projevy léčby. Sledování ve stanovených intervalech je nutné po celou dobu, kdy je pacientovi podáván takrolimus.
Co výsledek vyšetření znamená?
Koncentrace takrolimu, které jsou vyšší než stanovené léčebné rozmezí mohou způsobit příznaky spojené s toxicitou. Příliš nízké koncentrace mohou vést k imunitnímu odvržení orgánu. Vedlejší příznaky mohou být pozorovány při jakékoli dávce ale při vyšších hladinách takrolimu bývají těžší.
Některé známky a příznaky toxicity takrolimu zahrnují:
Léčebné rozmezí určené laboratoří závisí jak na použité metodě měření tak na typu transplantátu. Výsledky různých metod nejsou vzájemně zaměnitelné. Lékař obvykle zasílá vzorky k vyšetření vždy stejné laboratoři a řídí se terapeutickým rozmezím dané laboratoře.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Různé léky jako např. blokátory vápníkových kanálů, protiplísňové léky, makrolidová antibiotika (např. erytromycin), inhibitory proteáz, chloramfenikol a ostatní imunosupresiva (např. cyklosporin) mohou zvyšovat koncentraci tacrolimu. Jiné léky jako anticonvulsanty (carbamazepin, phenytoin), antimikrobiální léky (rifampin) a imunosupresivum sirolimus naopak koncentrace takrolimu snižují.
Během podávání takrolimu by se pacient měl vyhýbat grapefruitovému džusu a přípravkům z některých rostlin, např. třezalky.
Takrolimus může být podáván po určitou dobu pacientům po transplantaci kostní dřeně. Místně lze takrolimus použít k léčbě různých kožních projevů, jako jsou ekzémy neodpovídající na jiné léky. Při takovém místním, nikoli systémovém podávání takrolimu nemusí být jeho hladina sledována. V některých zemích je takrolimus schválen též pro léčbu myasthenia gravis.
Pacient by neměl měnit dávku ani čas podávání léku aniž by se poradil se svým lékařem. Takrolimus by měl být užíván důsledně a s ohledem na jídlo. Potrava, zejména tučná jídla, může podstatně snížit biologickou dostupnost (množství léku, které se dostane do oběhu) ve srovnání s užitím nalačno. Těhotné ženy a ženy snažící se otěhotnět by se měly u svého lékaře informovat na možná rizika.