Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření je požadováno za účelem stanovení a sledování hladiny karbamazepinu v krvi a k určení, zda je hladina léku uvnitř terapeutického rozmezí. Vstupně je test využíván k individuálnímu nastavení správného dávkování. Podle výsledků vyšetření lze dávkování léku zvyšovat či snižovat, dokud se nedosáhne terapeutického rozmezí. Následně je vyšetření využíváno ke kontrole, zda jsou hladiny léku nadále uvnitř terapeutického rozmezí.
Lékaři mohou požadovat vyšetření karbamazepinu s cílem zhodnotit u jejich pacientů vedlejší efekty a zabránit nepříznivým reakcím během počátečního nastavování dávky i v dalším průběhu léčby.
Při vyšetření karbamazepinu se měří „celkový“ karbamazepin, tedy jak navázaný na bílkovinu, tak i volná složka léku. Občas je požadováno zároveň i stanovení volného karbamazepinu nebo karbamazepin – 10,11 epoxidu ke zhodnocení jejich vlivu na léčbu pacienta.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření karbamazepinu je požadováno na začátku léčby a následně v pravidelných intervalech tak, aby byla zajištěno, že koncentrace léku je uvnitř terapeutického rozmezí. Jakmile se dosáhne rovnovážného stavu hladin, koncentrace je sledována v pravidelných intervalech k ověření, že je udržována v terapeutickém rozmezí.
Stanovení karbamazepinu je též požadováno, pokud stav pacienta neodpovídá terapii. Hladina nemusí být dostatečná, pacient nemusí brát lék pravidelně, lék nemusí být pro daného pacienta účinný.
Dále je hladina léku kontrolována, pokud se objeví vedlejší účinky nebo jiné komplikace. Jedná se především především o následující účinky:
- závratě
- nekoordinované pohyby
- ospalost
- rozostřené nebo dvojité vidění
- nystagmus – nechtěné pohyby oční bulvy vzad a vpřed
Další vedlejší účinky:
- červená svrbící vyrážka
- zvracení
- průjem
- bolest hlavy
- zmatenost
- zácpa
Karbamazepin může být i příčinou poruch činnosti jater, nízkých hladin sodného iontu, poklesu bílých krvinek (WBC) a zvýšení eosinofilů (druh WBC). V některých případech vede závažnost vedlejších efektů ke změně léku.
Stanovení volného karbamazepinu a karbamazepinu-10,11 epoxidu se provádí, pokud chce lékař zhodnotit, jak ovlivňují léčbu jednotlivé složky - metabolity. Výsledky se často interpretují jako % volného karbamazepinu z celkového karbamazepinu.
Důležitá je doba odběru vzorku, nejlépe je odběr uskutečnit těsně před další dávkou.
Co výsledek vyšetření znamená?
Terapeutické rozmezí karbamazepinu je 4 – 12 mg/l. Hodnoty nad 15 mg/l jsou považovány za toxické. Rozmezí se mohou mírně lišit laboratoř od laboratoře a mohou se objevit i jiné jednotky (µg/l, μmol/l). Lékaři i pacienti by se měli řídit podle rozmezí laboratoře, která test provádí.
Pokud jsou hladiny uvnitř terapeutického rozmezí, většina pacientů snáší lék bez výrazných vedlejších efektů, ale odezva je velmi individuální. U některých osob se příznaky choroby objevují i při hladinách mírně nad dolní hranicí rozmezí, u jiných se objevují výrazné vedlejší účinky již pod horní hranicí rozmezí. Individuální odpověď závisí i na hladinách volného karbamazepinu a karbamazepinu-10,11-epoxidu. Pacient musí úzce spolupracovat se svým lékařem, aby bylo nalezeno optimální individuální dávkování léku.
Obecně platí, že pokud je hladina karbamazepinu uvnitř terapeutického rozmezí, pacient netrpí opakovanými záchvaty, bolestí nervů a rychlými změnami nálady a zároveň se u něho neobjevují významné nežádoucí vedlejší účinky, pak je dávkování karbamazepinu nastaveno správně. Pacienti nesmí měnit či zastavit dávkování léku bez konzultace s lékařem, jinak roste riziko návratu symptomů nemoci a může dojít k ovlivnění případné jiné léčby. Dávkování musí být vždy řešeno případ od případu individuálně.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Pacienti si nemohou upravovat dávkování (či ukončit medikaci) bez konzultace s lékařem, jinak se mohou objevit nežádoucí vedlejší účinky nebo objevit symptomy onemocnění. Nastavení léčby a dávkování se musí provádět individuálně.
Karbamazepin může ovlivňovat, nebo být ovlivňován, řadou běžných léků, jako jsou acetaminofen, warfarin, fluoxetin, isoniazid, teofylin, erythromycin, ethosuximid a benzodiazepiny. Metabolismus karbamazepinu urychlují některé léky – fenobarbital, primidon, fenytoin – a tím dojde ke snížení hladiny léku v krvi. Hladiny některých z uvedených léků je též vhodné monitorovat.
Karbamazepin může zvyšovat riziko poškození plodu a může snižovat účinek antikoncepce v tabletách. Ženy, zvažující početí, musí situaci zkonzultovat s lékařem..