Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Jak je vyšetření využíváno?
Stanovení sodných iontů v krvi je využíváno ke zjištění hyponatremie nebo hypernatremie doprovázené dehydratací, otoky a celou řadou jiných onemocnění. Váš lékař může požadovat vyšetření společně s dalšími elektrolyty, aby zjistil případnou nerovnováhu mezi nimi. Vyšetření může být požadováno v situacích, kdy onemocnění nebo zdravotní stav postihující mozek, plíce, játra, srdce, ledviny, štítnou žlázu nebo nadledviny mohou být zhoršeny nedostatkem nebo přebytkem natria. U pacientů, u kterých byla prokázána nerovnováha elektrolytů, může být vyšetření prováděno v pravidelných intervalech, aby byla sledována účinnost léčby. Vyšetření natria může být pravidelně požadováno u pacientů užívajících diuretika.
Hladina sodných iontů v moči je vyšetřována u pacientů s abnormální hladinou sodných iontů v krvi, pomáhá zjistit příčinu nerovnováhy, např. vysokým příjmem nebo ztrátou sodíku. Stanovení natria v moči je také prováděno u pacientů s vysokým krevním tlakem, kdy je třeba ověřit, zda nepřijímají velké množství kuchyňské soli potravou. Stanovení je dále prováděno u pacientů s abnormálním vyšetřením funkce ledvin, napomáhá určit příčinu poškození ledvin a zvolit vhodnou léčbu.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření je součástí rutinního biochemického vyšetření většiny pacientů. Je to jedno z vyšetření krevních elektrolytů, které je většinou požadováno společně s vyšetřením ostatních elektrolytů. Je tedy součástí tzv. základního metabolického panelu, vyšetřovaného zejména u pacientů s nespecifickými zdravotními potížemi, a u monitorování léčby, jejíž součástí je intravenózní podávání tekutin nebo během které hrozí dehydratace. K monitorování léčby většiny onemocnění, zahrnujících vysoký krevní tlak, srdeční selhání a nemoci jater a ledvin, je běžně požadováno vyšetření panelu elektrolytů a základního metabolického panelu.
Vyšetření natria v krvi může být vyžadováno, jakmile se u pacienta vyskytnou příznaky hyponatremie (slabost, zmatenost, letargie) nebo příznaky hypernatremie, (pocity žízně, snížená produkce moči, svalové křeče nebo třes).
Co výsledek vyšetření znamená?
Hyponatremie je stav s nízkou hladinou sodných iontů v těle. Většinou je způsobena vysokou ztrátou sodíku tělem, nadměrným příjmem vody nebo jejím zadržováním nebo akumulací tekutiny v těle (otok). Prudký pokles hladiny natria se může projevit slabostí a vyčerpaností, v jistých případech zmateností nebo až komatem. Při pozvolném poklesu hladiny natria se nemusí projevit žádné symptomy jeho nedostatku. Proto je přínosné vyšetřovat hladinu natria pravidelně, i když se neprojevují žádné příznaky jeho nedostatku.
Hyponatremie způsobená nedostatečným příjmem sodíku se vyskytuje zřídka (nízký příjem stravou nebo nedostatečné množství v intravenózně podávaných tekutinách). Mnohem častěji je způsobena ztrátou sodíku tělem (Adisonova nemoc, průjem, nadměrné pocení, podávání diuretik, ledvinové onemocnění). V některých případech je způsobena nadbytečným obsahem vody v těle (nadměrné pití vody, srdeční selhávání, cirhóza, onemocnění ledvin, vedoucí ke ztrátě proteinů [nefrotický syndrom]). U mnoha onemocnění (onemocnění mozku, plic, různá nádorová onemocnění a u některých léků) si tělo vytváří velké množství antidiuretického hormonu, který způsobuje zadržování vody v těle.
Hypernatremie je stav s vysokou hladinou sodných iontů v těle. Většinou je způsobena dehydratací z nedostatku příjmu tekutin. Typickými projevy jsou suché, hlenovité sliznice, žízeň, třes, neklid, iracionální chování, koma nebo křeče v případě, že hladina natria stoupne extrémně vysoko. V ojedinělých případech může být hypernatremie způsobena vysokým příjmem soli bez dostatečného množství tekutiny, doprovází Cushingovův syndrom anebo diabetes insipidus, onemocnění charakteristické nízkou hladinou antidiuretického hormonu (ADH).
Koncentrace natria v moči musí být vyhodnocována společně s hladinou natria v krvi. Koncentrace natria v moči mohou odrážet koncentrace v krvi a naopak. Za fyziologických okolností vylučuje tělo většinu natria močí. Koncentrace v moči může být zvýšená, jestliže je zvýšená i hladina natria v krvi v případech, kdy dochází k nadměrným ztrátám natria. V tomto případě bude hladina v krvi normální nebo snížená. Pokud je hladina natria v krvi snížená jeho nedostatečným příjmem potravou, je koncentrace v moči také nízká.
-
Snížená hladina natria v moči může poukazovat na dehydrataci, městnavé srdeční selhání, onemocnění jater nebo nefrotický syndrom.
-
Zvýšená hladina natria v moči může být způsobena užíváním diuretik nebo se vyskytuje u Adisonovi nemoci.
Hladina natria je často vyšetřována společně s ostatními elektrolyty a může být použita k výpočtu aniontového gapu, což umožňuje stanovit příčinu acidózy.
Poznámka: Výsledek stanovení natria je lékařem porovnán s referenčním rozmezím pro dané stanovení a je určeno, zda je výsledek „normální“ (spadá do referenčního rozmezí), vysoký (vyšší než horní hranice referenčního rozmezí), nízký (nižší než dolní hranice referenčního rozmezí). Referenční rozmezí je závislé na spoustě faktorů, proto je referenční rozmezí daného stanovení specifické pro laboratoř, v které byl vzorek analyzován. Z toho důvodu je u výsledku uváděno odpovídající referenční rozmezí. Lékař by měl být dostatečně obeznámen s vašimi minulými laboratorními výsledky, aby mohl správně interpretovat aktuální výsledky.
Přestože neexistují „standardní“ referenční rozmezí pro vyšetření natria, většina laboratoří je uvádí velice podobné nicméně ne úplně stejné, velké množství jich je publikováno v lékařských učebnicích nebo dostupných online. Z tohoto důvodu je doporučováno konzultovat vaše laboratorní výsledky s lékařem. Pouze pro obecný přehled zde uvádíme referenční rozmezí tohoto testu převzaté z klasické lékařské literatury, Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics.
Pro více informací týkajících se referenčního rozmezí čtěte: Referenční rozmezí a jejich význam.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Některé léky jako jsou anabolické steroidy, kortikosteroidy, laxativa, léky proti kašli a orální antikoncepce mohou zvyšovat hladinu natria. Jiné léky jako jsou diuretika, karbamazepin, bicyklická antidepresiva mohou snižovat hladinu natria.