Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Trombinový čas (TT) je součástí vyšetření při podezření na krvácivou chorobu nebo trombotickou příhodu, obecně hodnotí hladinu a funkci fibrinogenu. Prodloužení času TT může ukazovat na sníženou hladinu fibrinogenu (hypofibrinogenémie nebo afibrinogenémie) a/nebo abnormální funkci fibrinogenu (dysfibrinogenémie). Pro stanovení přesného množství fibrinogenu v plazmě byl TT v klinických laboratořích nahrazen rutinním speciálním koagulačním funkčním testem na stanovení hladiny fibrinogenu.
TT je velmi citlivý k antikoagulačnímu léku – heparinu. To je důvod, proč byl využíván k monitoraci terapie nefrakcionovaným heparinem a k odhalení heparinové kontaminace krevního vzorku. Nyní máme pro tyto případy k dispozici i jiné testy, které můžeme použít.
Kdy je vyšetření požadováno?
TT může být vyšetřován samostatně nebo současně s dalšími testy, pokud má pacient/ka krvácivé nebo trombotické příhody, při opakovaných potratech.
TT může být vyšetřován pokud má lékař podezření na chorobu sdruženou s poklesem nebo poruchou funkce fibrinogenu. Nicméně pro stanovení hladiny fibrinogenu je používán samostatný speciální test.
TT může být někdy využít při podezření na kontaminaci vzorku heparinem, nebo monitoraci léčby heparinem ačkoliv toto využití klesá.
Co výsledek vyšetření znamená?
Významné prodloužení TT je nejčastěji způsobeno kontaminací krevního vzorku heparinem a můžeme ho také pozorovat při výskytu heparinu podobných substancí a inhibitorů (fibrinoge/fibrin degradačních produktů).
Kontaminace může vzniknout pokud je pacient léčen heparinem a/nebo je heparin používán jako antikoagulační zátka do nitrožilních katetrů.
Prodloužení TT můžeme pozorovat u dysfibrinogenémie, hypofibrinogenémie a afibrinogenémie. Dalšími doplňujícími testy jsou stanovení hladiny fibrinogenu a jaterní testy.
Zkrácení TT můžeme občas vidět při léčbě některými léky jako je kyselina valproová nebo anabolické steroidy a v některých případech vrozené dysfibrinogenémie.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Ke zhodnocení krvácivého nebo trombotického stavu se požaduje vyšetření řady testů. TT je jedním z nich.
Jaterní onemocnění mohou vést k poklesu tvorby fibrinogenu, nebo k tvorbě abnormálního fibrinogenu s porušenou funkcí (získaná hypofibrinogenémie a/nebo dysfibrinogenémie). Mohou vést i k poklesu tvorby ostatních koagulačních faktorů a rozvoji krvácivých epizod. Při podezření na poruchu tvorby a/nebo funkce fibrinogenu je tedy vhodné provést vyšetření jaterních testů.
Významné procento lidí se sníženou hladinou nebo porušenou funkcí fibrinogenu nemá v běžném životě žádné klinické příznaky, nebo jen mírné. Potom mohou být odhaleni pouze laboratorním vyšetřením prováděným za jiným účelem, nebo po operaci nebo poranění, pokud došlo k rozvoji neočekávaného nebo protrahovaného krvácení.
Fibrinogen patří mezi tzv. reaktanty akutní fáze. Tyto se prudce zvyšují při akutním zánětu nebo poškození tkáně.
U pacientů s dysfibrinogenémií, hypofibrinogenémií a afibrinogenémií se příležitostně provádí molekulárně genetické vyšetření a pátrá se po odpovídající genové mutaci. Pokud je prokázána, může být požadavek na přešetření i ostatních členů rodiny.
Uvažuje se o tom, že některé případy opakovaných potratů mohou být způsobeny nevhodným srážením krve v cévách placenty.