Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření LA se používá k určení příčiny nevysvětlitelných trombotických stavů, opakovaných potratů, nebo prodlouženého APTT. Napomáhá odhalit příčinu prodlouženého APTT, jíž může být specifický inhibitor (protilátky proti specifickému koagulačnímu faktoru), nebo nespecifický inhibitor jako je lupus antikoagulans. Při stanovování diagnózy antifosfolipidového syndromu se vVyšetřuje se společně s antikardiolipinovými protilátkami a protilátkami proti beta-2-glykoproteinu I. Pokud výsledky testů svědčí pro přítomnost lupus antikoagulans, opakují se vyšetření po několika týdnech znovu. Výsledky ukáží, zda byl výskyt lupus antikoagulans přechodný, nebo zda je trvalý.
K potvrzení přítomnosti lupus antikoagulans se používá celá řada samostatných vyšetření. V doporučeních je dáno, že přítomnost lupus antikoagulans musí být potvrzena dvěma testy. Mezi nejcitlivější testy patří diluční test s jedem Russelovy zmije (dRVVT) a APTT nebo APTT citlivé na LA (APTT-LA), které mají v reagenciích nízký obsah fosfilipidů.
Následující vyšetření jsou vhodná k potvrzení nebo vyloučení přítomnosti lupus antikoagulans:
- Směsné testy - vyšetřovaná plazma pacienta je smíchána ve stejn&´m poměru s tzv. normální směsnou plazmou a je provedeno vyšetření APTT nebo dRVVT
- Korekce/neutralizace - do vzorku plazmy pacienta je přidán nadbytek fosfolipidů a je provedeno vyšetření APTT-LA nebo dRVVT (dalším možným vyšetřením je neutralizační test s hexagonálními fosfolipidy).
Může být také provedeno vyšetření trombinového času, které vyloučí případnou kontaminaci heparinem, nebo vyšetření fibrinogenu, které vyloučí nedostatek, nebo poruchu funkce fibrinogenu. Obě dvě popsané příčiny mohou vyvolat prodloužení času a zkreslovat tak výsledky testů na lupus antikoagulans.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření LA se používá k určení příčiny nevysvětlitelných trombotických stavů, opakovaných potratů, a/nebo prodlouženého APTT. Stanovení diagnózy LA vyžaduje, aby byl LA prokázán ve třech vzorcích krve odebraných postupně s odstupem dvanácti šesti a více týdnů. Opakovaná vyšetření také odhalí, zda je přítomnost LA dočasná, či chronická.
V případě pozitivity vyšetření na přítomnost antikardiolipinových protilátek může být LA dovyšetřováno, aby se zjistilo, zda dotyčný má antifosfolipidový syndrom. V případě negativního průkazu LA, ale v přítomnosti autoimunitní choroby jako je SLE nebo smíšená choroba pojiva, se mohou příležitostně zopakovat jednonebo více screeningových LA vyšetření (obvykle APTT). Takto lze sledovat, zda se nerozvinul LA. Tito lidé mají totiž zvýšené riziko rozvoje lupus antikoagulans(může se objevit kdykoliv)
Co výsledek vyšetření znamená?
Vyšetření lupus antikoagulans se obvykle provádí jako série jednotlivých specializovaných testů. Výsledek každého z testů přispívá k průkazu lupus antikoagulans, nebo svědčí proti němu. Není to pravidlem, ale většinou prvním bývá APTT. Pokud není APTT prodlouženo, není přítomen lupus antikoagulans, použitá reagencie obsahuje příliš velké množství fosfolipidů nebo test není na LA dostatečně citlivý. Vhodnější je provést vyšetření citlivé k LA (APTT-LA)
Následující tabulka shrnuje možné výsledky vyšetření:
|
Testy
|
Výsledky
|
Možný výklad
|
Krok 1
|
APTT citlivé k LA (APTT-LA) a/nebo diluční test jedem Russelovy zmije (dRVVT)
|
Normální
|
Obvykle nejsou prováděna žádná další vyšetření. Pokud je výrazné podezření na přítomnost inhibitoru, vyšetření je možno s odstupem zopakovat
|
|
|
Prodloužené
|
Je možná přítomnost inhibitoru, viz Krok 2
|
Krok 2
|
Směsné testy, smícháním stejného množství plazmy pacienta s normální směsnou plazmou a provedením APTT nebo dRVVT
|
Normální
|
Původní prodloužení času bylo způsobeno něčím jiným než přítomností inhibitoru, např. nedostatkem koagulačního/ch faktoru(ů)
|
|
|
Prodloužené
|
Pokud ve směsném testu nedojde ke korekci ("normalizaci") výsledku, je pravděpodobné, že je přítomen lupus antikoagulans, viz Krok 3
|
Krok 3
|
Konfirmace (potvrzení) - korekční nebo neutralizační testy. Znovuprovedení APTT-LA nebo dRVVT ale s nadbytkem fosfolipidů (hexagonálních fosfolipidů)
|
Normální nebo výrazně zkrácené
|
Přítomnost lupus antikoagulans je potvrzena, pokud se po přidání nadbytku fosfolipidů, výsledný čas těchto testů "normalizuje" nebo výrazně zkrátí
|
|
|
Prodloužené
|
Spíše než lupus antikoagulans je přítomen specifický inhibitor. Mohou být doplněna vyšetření protilátek cílených na koagulační faktory
|
Pokud v&´sledky provedených vyšetření svědčí pro přítomnost lupus antikoagulans, vyšetření se opakují obvykle za 12 týdnů, aby se potvrdilo, zda je lupus antikoagulans stále přítomen.
Vyšetření lupus antikoagulans se často provádí spolu s vyšetřením kardiolipinových protilátek a protilátek proti beta2-glykoproteinu I, které potvrzují diagnózu antifosfolipidovém syndromu. Ke stanovení diagnózy je nutno hodnotit výsledky společně.
Pokud je prodlouženo APTT, může to mít i jiné příčiny. K jejich odhalení slouží následující testy:
- Trombinový čas - pokud je jeho výsledný čas v mezích normy, prodloužení APTT nezpůsobila kontaminace heparinem
- Fibrinogen - pokud je výsledek normální, znamená to, že fibrinogenu je dostatek a že je funkční
K potvrzení diagnózy lupus antikoagulans nám mohou pomoci i další testy:
- Vyšetření inhibice tkáňového tromboplastinu
- Vyšetření koagulačních faktorů - provádí se k vyloučení nedostatku koagulačních faktorů, které také způsobuje prodloužení APTT, ale je spojeno, na rozdíl od lupus antikoagulans, s krvácivými příhodami
- Krevní obraz - lehká až středně těžká trombocytopenie často provází výskyt lupus antikoagulans. Středně těžká až těžká trombocytopenie se může vyvinout u pacientů léčených heparinem pro trombózu vyvolanou přítomností lupus antikoagulans.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Nejčastější příčinou prodlouženého APTT je po kontaminaci heparinem právě přítomnost lupus antikoagulans.
Příležitostně je vyšetření na LA prováděno z důvodu pozitivity testu na syfilis – VDRL/RPR, antikardiolipinové protilátky i LA mohou vyvolat falešnou pozitivitu testu na syfilis.
Pacienti s heparinovou nebo jinou, heparin nahrazující (hirudin, danaparoid, argatroban) antikoagulační terapií mají falešně pozitivní výsledky LA, ne vždy však pacienti léčení warfarinem. Je-li to možné, je potřeba provést vyšetření LA před započetím antikoagulační terapie. Má-li pacient s trombotickými epizodami prokázán LA, je zapotřebí prodloužit a pravděpodobně i zvýšit intenzitu jeho antikoagulační terapie.
V návaznosti na vyšetření LA bývá někdy nezbytné provést testy hladiny koagulačního faktoru VIII. Silný inhibitor F VIII (specifická protilátka proti F VIII) může snížit hladinu F VIII a zapříčinit falešnou pozitivitu screeningového testu na LA (APTT). Zvýšená hladina F VIII může být pozorována při akutní infekci nebo při substituční terapii pacientů s hemofilií A, a může zkrátit APTT a způsobit tak dočasnou falešnou negativitu testů na průkaz LA.