Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření hematokritu se provádípři vyhledávání, stanovování diagnózy, nebo monitorování celé řady stavů a chorob, které mají vliv na podíl erytrocytů v krvi. Je často stanovován spolu s hladinou hemoglobinu jako rychlá a jednoduchá varianta, jak zhodnotit červené krvinky. Nebo jako součást vyšetření celého krevního obrazu - nedílné součásti vyšetření zdravotního stavu.
Vyšetření hematokritu se využívá k:
- Vyhledávání, stanovení diagnózy a tíže anémie (snížený počet erytrocytů, snížený hemoglobin, snížený hematokrit) nebo polycytémie/polyglobulie (zvýšený počet erytrocytů, zvýšený hemoglobin, zvýšený hematokrit)
- Mmonitorování účinnosti léčby anémie nebo polycytémie/polyglobulie a jiných chorob, které mají vliv na tvorbu nebo délku života erytrocytů
- Hodnocení tíže dehydratace
- Pomáhá při rozhodování o nutnosti krevní transfuze, nebo jiné léčby v případech, kdy je anémiezávažná
Některé stavy ovlivňují tvorbu erytrocytů v kostní dřeni a mohou způsobit zvýšení nebo snížení počtu zralých erytrocytů v cirkulující krvi. Jiné zase mohou mít vliv na délku života erytrocytů v periferní krvi. Pokud je zvýšený rozpad erytrocytů (hemolýza) nebo ztráta (krvácení) a/nebo kostní dřeň není schopna vyrábět tolik červených krvinek kolik je potřeba, dojde se snížení celkového počtu erytrocytů, poklesu hematokritu a rozvoji anémie.
Vyšetření hematokritu sice může ukázat, že je nějaký problém s tvorbou a/nebo dobou přežití erytrocytů, ale není schopno určit příčinu. Tu je možno odhalit dalšími vyšetřeními, mezi které patří především kompletní krevní obraz, dále vyšetření nátěru periferní krve, retikulocytů, metabolismu železa, vitamínu B12 a kyseliny listové a v případě závažného stavu i vyšetření kostní dřeně.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření hematokritu se standardně provádí jako součást krevního obrazu. Může však být vyšetřen i samostatně, nebo společně s hladinou hemoglobinu jako součást všeobecného vyšetření zdravotního stavu. Tyto testy jsou často indikovány, pokud má člověk klinické příznaky a projevy nemocí ovlivňujících erytrocyty, jako např. anémie a polycytémie/polyglobulie.
Mezi příznaky a projevy anémie patří:
- Slabost nebo únava
- Nedostatek energie
- Kolapsové stavy
- Bledost
- Dušnost
Mezi příznaky a projevy polycytémie patří:
- Poruchy vidění
- Točení hlavy, závratě
- Bolesti hlavy
- Zrudnutí obličeje
- Zvětšení sleziny
Vyšetření hematokritu se někdy provádí, pokud má někdo klinické příznaky a projevy těžké dehydratace, jako extrémní žízeň, suchost v ústech a jiných sliznic, nedostatečnou tvorbu potu a moči.
Může se vyšetřovat opakovaně, někdy i v pravidelných intervalech ke stanovení účinnosti léčby u osob s prokázanou krvácivou chorobou, chronickou anémií nebo polycytémií/polyglobulií. Může být rutinní součástí sledování pacientů léčených pro zhoubné nádorové onemocnění, protože onkologická léčba je známá svým negativním vlivem na kostní dřeň.
Co výsledek vyšetření znamená?
Červené krvinky obvykle tvoří zhruba 37-49% objemu krve.
Vyšetření hematokritu bývá součástí vyšetření krevního obrazu a výsledky je také nutno hodnotit v souvislosti s výsledky ostatních testů krevního obrazu - počtem červených krvinek, hemoglobinem, retikulocyty a/nebo dalšími parametry erytrocytu. Dále je nutno uvážit věk, pohlaví a rasu. Obecně řečeno, hematokrit odráží výsledky počtu červených krvinek a hemoglobinu.
Mezi příčiny snížení hematokritu patří:
- Nadměrný rozpad erytrocytů, např. hemolytická anémie - může být způsobena autoimunitními pochody, nebo vadou přímo červených krvinek. Může se jednat o hemoglobinopatii (např. srpkovitou anémii), nebo poruchou membrány erytrocytu (např. hereditární sférocytózu), nebo o poruchu enzymů erytrocytu (např. deficit G6PD)
- Snížená produkce hemoglobinu (např. talasémie)
- Akutní a chronické krvácení do zažívacího traktu (např. vředová choroba, polypóza, rakovina tlustého střeva), nebo z močového měchýře, dělohy (u žen, např. silné menstruační krvácení), nebo při závažném poranění
- Poruchy výživy jako nedostatek železa, kyseliny listové a vitamínu B12
- Poškození kostní dřeně např. toxiny, zářením, chemoterapií, infekcí nebo léky
- Selhání ledvin - závažná a chronická onemocnění ledvin vedou k nedostatečné produkci erytropoetinu; erytropoetin je hormon, který je tvořen ledvinami a jeho úkolem je stimulovat produkci červených krvinek v kostní dřeni
- Chronická zánětlivá onemocnění a stavy
- Onemocnění kostní dřeně jako např. aplastická anémie, myelodysplastický syndrom, nebo zhoubná nádorová onemocnění kostní dřeně jako je leukémie, lymfomy, mnohočetný myelom, nebo jiná zhoubná nádorová onemocněn&´ šířící se do kostní dřeně.
Mezi příčiny zvýšení hematokritu patří:
- Dehydratace - je nejčastější příčinou vysokého hematokritu. Jak klesá objem tekuté složky krve, uměle stoupá podíl červených krvinek. Po doplnění tekutin se hematokrit normalizuje.
- Polycytemia vera - vzácné onemocnění, kdy se tvoří nadměrné množství erytrocytů
- Plicní onemocnění - pokud plíce nejsou schopny dodat tělu dostatečné množství kyslíku, tělo se tento stav pokouší kompenzovat tvorbou více přenašečů kyslíku - červených krvinek
- Vrozené srdeční vady - některé vady, kdy je abnormální spojení mezi pravou a levou částí srdce. To vede k míchání okysličené a odkysličené krve a celkovému poklesu kyslíku v krvi. Tělo se tento stav pokouší kompenzovat tvorbou více přenašečů kyslíku - červených krvinek
- Nádory ledvin produkující nadbytek erytropoetinu
- Kouření
- Pobyt ve vysokých nadmořských výškách (jako kompenzace snížené koncentrace kyslíku ve vzduchu)
- Vrozené dispozice (změněná citlivost ke kyslíku, abnormální (vysoká) vazba hemoglobinu ke kyslíku)
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Transfúze krve podaná v nedávné době ovlivňuje výsledky vyšetření hematokritu.
Během těhotenství obvykle dochází k slabému poklesu hematokritu z důvodu zvýšení objemu plazmy (tekutá složka krve).