Co je vyšetřováno?
Aspirace a trepanobiopsie kostní dřeně jsou výkony používané k náběrům a vyšetřování kostní dřeně. Kostní dřeň je měkká, tuková tkáň, která se nachází uvnitř kostí. Má strukturu plástve, nebo houby. Skládá se z podpůrné sítě vláken (stroma), která je vyplněna tekutinou. Tekutina obsahuje kmenové buňky, krevní buňky v různých stupních zrání a dále zdroje nezbytné pro tvorbu buněk jako železo, vit. B12 a kyselinu listovou. V nasátém tekutém vzorku (aspirátu) jsou buňky kostní dřeně, které jsou posuzovány individuálně. Trepanobiopsií je získán váleček kosti, ve kterém je zachována struktura kostní dřeně. Trepanobiopsie ukazuje vztah mezi buňkami kostní dřeně k ostatním buňkám - poměr buněk kostní dřeně k tuku a ostatním strukturám kostní dřeně (vazivo).
V kostní dřeni jsou produkovány červené krvinky, krevní destičky a pět typů bílých krvinek. Produkují se v takovém množství a takové typy, aby byly plynule nahrazovány staré krevní buňky. Například červené krvinky přenášející kyslík mají životnost 120 dnů. Kostní dřeň produkuje takové množství červených krvinek, aby nahradily staré krvinky odstraněné z krevního oběhu a přitom počet červených krvinek zůstal konstantní. V případě krvácení, nebo rozpadu červených krvinek (hemolýza) dochází okamžitě k vzestupu produkce těchto krvinek kostní dření. Zvýšená tvorba trvá do té doby, dokud není dosaženo dostatečného množství krvinek v krevním řečišti, nebo kostní dřeň není vyčerpána. V případě mírného překročení kapacity tvorby zralých červených krvinek kostní dření, jsou uvolňovány do oběhu i retikulocyty (méně zralé červené krvinky). V případě velkého překročení kapacity tvorby červených krvinek kostní dření, dochází k poklesu krvinek v oběhu a pacient se stává chudokrevným (anémie). Příznaky anémie jako je bledost, únava, dušnost, jsou uzpůsobeny sníženým okysličením krve.
Jsou různé druhy onemocnění kostní dřeně: nádorová onemocnění jako je leukémie,onemocnění způsobená nedostatkem vitamínů a minerálů, dědičná onemocnění krvetvorby a onemocnění typu aplastické anémie, která ovlivňují schopnosti produkce dostatečného množství všech druhů krevních buněk a jejich uvolňování do krevního oběhu. Tyto choroby mohou ovlivňovat celkové množství a proporcionalitu produkovaných krevních buněk a/nebo jejich funkci. Některé choroby kostní dřeně mohou způsobit nedostatek jednoho nebo více druhů buněk, zatímco jiné mohou vést k nekontrolovatelné produkci určitého typu buněk, nebo celého klonu buněk
Leukémie je nádorové onemocnění kostn&´ dřeně. Vede k nadměrné produkci jednoho typu bílých krvinek na úkor jiných. Může vést k tvorbě velkého množství abnormálně nezralých krvinek a k jejich uvolňování do krevního řečiště. Tyto bílé krvinky nejsou schopny potlačovat infekce jako ostatní a způsobují snížení imunity. Když leukemické krvinky začnou potlačovat tvorbu červených krvinek, pacient se stává chudokrevným; když dojde k potlačení tvorby destiček, pacient je náchylný k masivnímu krvácení při zranění. Ostatní příčiny, jako je nedostatek vitamin B12, kyseliny listovéa železa vedou k tvorbě abnormálně velkých nebo malých červených krvinek, nebo krvinek abnormálního tvaru a k rozvoji specifických druhů anémie. Další nemoc – myelofibróza je charakteristická zmnožením fibrózní tkáně kostní dřeně, která utlačuje krvinky a vede ke změnám jejich tvaru a počtu.
Aspirovaný vzorek kostní dřeně i vzorek získaný trepanobiopsií jsou vyšetřovány pod mikroskopem. Tyto vzorky jsou vyšetřovány odborníky z oboru hematologie a/nebo patologie. Cílem vyšetření je posouzení fibrózní struktury, počtu, velikosti a tvaru buněk, poměru zralých a nezralých buněk. Tekutý aspirát kostní dřeně je vyšetřován podobně jako nátěr periferní krve, vypovídá především o početním zastoupení jednotlivých druhů krvinek, jejich velikosti a tvaru a také procentuálním zastoupení zralých a nezralých buněk. Vyšetření trepanobioptického vzorku pak informuje nejen o zastoupení krvinek, ale i o stavu podpůrné sítě vláken (stromatu) a pozici krvinek vůči ní. V případě diagnostiky leukémie nebo jiného nádorového onemocnění je tímto vyšetřením možno určit typ a závažnost (stadium) této choroby.
V závislosti na tom, na jaké onemocnění má lékař podezření, mohou být ze získaného vzorku provedena další vyšetření. Tyto Jedním z nich je provedení kultivace, která může odhalit virovou, bakteriální nebo plísňovou infekci a vysvětlit tak příčinu horečky neznámého původu. V případě leukémie jsou doplněny testy pro bližší určení typu leukémií: speciální barvení, určení antigenních struktur (imunofenotypizace), které přesně určí, o jaký druh leukémie se jedná. Speciální barvení nám může odhalit nadbytek zásobního železa v kostn&´ dřeni. Někdy je indikováno i genetické vyšetření k odhalení chromozomálních změn.
Jakým způsobem je vzorek pro vyšetření odebrán?
Aspirace a/nebo trepanobiopsie kostní dřeně je prováděna lékařem. Aspirace kostní dřeně se provádí z hrudní kosti, lopaty kosti kyčelní, nebo holenní kosti u dětí, ale trepanobiopsie je prováděna pouze z lopaty kosti kyčelní.
Před trepanobiopsií může být pacientovi změřen krevní tlak, puls a teplota, měli by být v normě. Někteří pacienti mohou dostat léky na uklidnění a tišení bolesti. Pacient při odběru leží na břiše nebo na boku. Dolní část těla je zakryta sterilní rouškou, pouze oblast odběru je odkryta.
Místo odběru se desinfikuje a umrtví lokálním anestetikem. Poté, co anestetikum začne působit, je vpíchnuta jehla do kosti a do injekční stříkačky aspirován vzorek kostní dřeně (tahem za píst injekční stříkačky vzniká podtlak, který nasaje do stříkačky malé množství kostní dřeně). Poté je za pomocí jiné speciální jehly odebrán váleček kosti s kostní dření.
Přestože je použita lokální anestézie, může pacient pociťovat po krátkou dobu nepříjemný tlak při zavádění jehly, nebo tahání při vysávání vzorku. Po odebrání vzorku je místo ošetřeno sterilním obvazem a na místo odběru je nutno tlačit. Pacient poté může odpočívat několik hodin na lůžku. Sterilní krytí nutno ponechat na místě 1 -2 dny.
Poznámka: Pokud Vás, nebo vaše blízké podstoupení testu stresuje, způsobuje úzkostné stavy, doporučujeme přečíst si následující články: Zvládání s testem bolesti, Nepohodlí a úzkost, Typy na krevní testy, Typy jako pomáhat dětem při lékařském vyšetření, Typy jak pomáhat seniorům při lékařském vyšetření.
Jiný článek, Následuj vzorek, poskytuje letmý pohled na odběr a zpracování krevního vzorku a jeho zpracování.
Je nutná nějaká příprava, aby byl získaný vzorek kvalitní?
Příprava není nutná.