Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Počet retikulocytů se využívá k posouzení, zda kostní dřeň je schopna produkovat dostatek červených krvinek a uspokojovat potřeby organismu.
Vyšetření retikulocytů se dále provádí spolu s vyšetřením počtu erytrocytů, hemoglobinu a/nebo hematokritu k rozpoznání příčin, klasifikaci a stanovení závažnosti anémií.
Výpočet procentuálního zastoupení retikulocytů se provádí tak, že je porovnáván počet retikulocytů s celkovým počtem červených krvinek.
Vyšetření krevního obrazu vyhodnocuje počty červených krvinek, hemoglobin, hematokrit velikost, objem a tvar červených krvinek. Na základě těchto výsledků je může být indikováno vyšetření retikulocytů. Retikulocyty lze odlišit od zralých červených krvinek na základě toho, že obsahují zbytky genetické informace (RNA), která již není obsažena ve zralých červených krvinkách. Retikulocyty ztrácejí v krevním oběhu RNA během jednoho až dvou dnů a tím dospívají.
Kdy je vyšetření požadováno?
V případě sníženého počtu červených krvinek a/nebo sníženého hemoglobinu a hematokritu.
V případech, kdy chce lékař posoudit funkci kostní dřeně.
Vyšetření se provádí v případě příznaků: bledost, únava, slabost, dušnost, krvácení do stolice. Někdy je součástí rutinního vyšetření krve, které se provádí z nejrůznějších důvodů, i když nejsou přítomny žádné příznaky choroby.
Dále se vyšetření retikulocytů provádí v případě známého nedostatku železa, vitamínu B12 nebo kyseliny listové, při podávání erytropoetinu, při chorobách ledvin, v případě potlačení funkce kostní dřeně – ozařováním, chemoterapií nebo po transplantaci kostní dřeně a/nebo při podávání erytropoetinu. V těchto případech jsou retikulocyty vyšetřovány spolu s počtem červených krvinek, hemoglobinem a hematokritem. Lékař stanoví odpovídající intervaly k monitorování funkce kostní dřeně a odpovědi na podávanou léčbu.
Počet retikulocytů se také vyšetřuje v případě zvýšeného počtu červených krvinek a současně zvýšeného hemoglobinu a hematokritu a sice k určení stupně a rychlosti nadprodukce červených krvinek
Co výsledek vyšetření znamená?
Výsledek vyšetření retikulocytů hodnotí, jak dokáže reagovat kostní dřeň, zda dokáže zvýšit produkci červených krvinek, pokud je to třeba.
U zdravého pacienta je procentuálnízastoupení retikulocytů stabilní. Pokud poklesne počet červených krvinek a hematokritu, procento retikulocytů vzroste v porovnání s normálním počtem červených krvinek. Vyšetření retikulocytů je indikováno k přesnějšímu odhadu funkce kostní dřeně. Procentuální zastoupení retikulocytů je často korigováno výpočtem zvaným retikulocytární index (RI). Tento výpočet porovnává pacientův hematokrit s hodnotami hematokritu zdravého člověka. Další výpočet zvaný index retikulocytární produkce (RPI), který je někdy vypočítáván ke korekci stupně retikulocytární nezralosti, odráží jak rychle byly retikulocyty uvolněny z kostní dřeněa jak dlouho jim bude trvat, než dospějí v krevním oběhu ve zralé červené krvinky. RPI a doba zrání se mění s hematokritem.
Retikulocyty [%] = ( počet retikulocytů / počet červených krvinek) x 100
RI = počet retikulocytů [%] x (zjištěný hematokrit / normální hematokrit)
RPI = RI x (1/doba zrání)
Některé automatizované výpočty retikulocytů mohou stanovovat frakci nezralých retikulocytů (IFR) a stření objem retikulocytů (MRV). Tyto primárně vědecké parametry jsou stanovovány v reálném čase. a Počet retikulocytů odrážísoučasnou aktivitu kostní dřeně. Správnou reakcí kostní dřeně na snížení počtu červených krvinek je, že do krve dříve uvolní méně zralé červené krvinky. To vede k zvýšení počtu retikulocytů v krvi.
Zvýšení počtu procentuálního zastoupení retikulocytů může upozornit na přítomnost těchto stavů:
- Krvácení – v případě krvácení (hemoragie) dochází k vzestupu počtu retikulocytů s odstupem několika dnů. V případě chronického krvácení bude počet retikulocytů zvýšen trvale na základě zvýšené snahy kostní dřeně doplnit počty červených krvinek.
- Hemolytická anémie
- Hemolytická choroba novorozence
Jestliže kostní dřeň není schopna udržet zvýšenou produkci, nebo není funkčně v pořádku, pak bude počet retikulocytů normální nebo jen lehce zvýšený,, ale po určité době dojde k jeho poklesu. V případě, že není počet retikulocytů při anémii zvýšený, je pravděpodobné, že se jedná se o jistý stupeň dysfunkce nebo selháníkostní dřeně a/nebo nedostatku erytropoetinu.
Snížení procentuálního zastoupeníretikulocytů nacházíme u:
- Anémie z nedostatku železa
- Perniciózní anémie, nebo nedostatekukyseliny listové
- Aplastická anémie
- Ozařování
- Poškození kostní dřeně způsobené rakovinou nebo infekcí
Počet retikulocytů informuje o tom, co se v těle děje, ale nestanovuje diagnózu určité nemoci. Dává popud k dalšímu vyšetřování a je to nástroj k monitorování úspěšnosti léčby.
Pokud stoupá počet retikulocytů po chemoterapii, transplantaci kostní dřeně nebo léčbě železem, vitamínem B12 a kyselinou listovou, je to známka, že dochází k normalizaci funkce kostní dřeně a jejího uzdravení. Při stavech, které vedou k nadprodukci červených krvinek, bude zvýšen počet retikulocytů, červených krvinek, koncentrace hemoglobinu a hematokrit.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Lidé, kteří se pohybují ve vyšších nadmořských výškách mohou mít zvýšený počet u retikulocytů a červených krvinek jako odpověď organismu na nedostatek kyslíku ve vzduchu. Kuřáci mohou vykazovat také zvýšený počet erytrocytů a retikulocytů.
Retikulocyty bývají zvýšeny během těhotenství. U novorozenců klesá zvýšený počet retikulocytů na úroveň dospělých během několika týdnů po narození.
Dříve byl počet retikulocytů stanovován mikroskopicky počítáním retikulocytů v polích ve speciálně barveném krevním nátěru. Tato metoda je stále používána, avšak je všeobecně nahrazována stanovením retikulocytů automatickým analyzátorem. Ten umožňuje počítat větší počet buněk a dosáhnout tak větší přesnosti.