Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Testování antifosfolipidových protilátek se používá při zjišťování příčiny:
- nevysvětlitelných trombotických příhod,
- opakovaných potratů,
- trombocytopenie,
- prodlouženého PTT testu.
V závislosti na symptomech a anamnéze pacienta může lékař požadovat jeden nebo více testů pro detekci různých antifosfolipidových protilátek a pro diagnostiku antifosfolipidového syndromu(APS):
- kardiolipinové protilátky (IgG, IgM a někdy IgA) jsou jakožto nejčastěji se vyskytující požadovány relativně běžně,
- lupus antikoagulansv případě, že pacient má prodlužený čas u PTT testu,
- vyšetření protilátekproti β2-glykoproteinu I, fosfatidylserinu a dalším fosfolipidům můžou být požadovány pro doplnění informací.
V případě pozitivity antifosfolipidového testu se analýzamůže po 8-10 týdnech opakovat k ověření trvalé nebo dočasné přítomnosti antifosfolipidových protilátek.
Stanovení se používá také u diagnostiky nebo hodnocení autoimunitních onemocnění, u kterých mohou být tyto protilátky v krvi přítomny (systémový lupuserythematodes (SLE)).
Když má pacient s autoimunitním onemocněním tento test negativní, může být časem znovu testován, protože k vytvoření těchto protilátek může časem dojít.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření antifosfolipidových protilátek bývá požadováno, když má pacient příznaky svědčící o trombotické epizodě, jako např. bolest a otok končetin, dýchací potíže a bolesti hlavy. Dále je to hledání příčiny prodlouženého času u PTT testu a u žen s opakovanými potraty. Když je některé z vyšetření pozitivní, může být zopakováno po několika týdnech, aby se zjistilo, zda-li jsou autoprotilátky přítomné jen přechodnou dobu či nikoliv.
Vyšetření se provádí při přítomnosti známek a symptomů antifosfolipidového syndromu.
Když má pacient s autoimunitním onemocněním tento test negativní, může být vyšetření v budoucnu opakováno pro detekci případné produkce antifosfolipidových protilátek.
Co výsledek vyšetření znamená?
Výsledky vyšetření antifosfolipidových protilátek musí být vyhodnocovány pečlivě. Negativní výsledek jenom znamená, že autoprotilátky nebyly v krvi pacienta přítomny v čase testu. Nízké a středně vysoké hladiny těchto protilátek se mohou objevovat na přechodnou dobu v důsledku infekce, účinku některých léků nebo se objevují s rostoucím věkem pacienta. Tyto koncentrace nejsou obvykle považovány za významné. Výsledek musí být ovšem vyhodnocen ve vztahu k pacientovým symptomům a anamnéze.
V některých případech můžou být u jednoho pacienta přítomny různé třídy specifických protilátek. Muže mít např. významná množství protilátek proti kardiolipinu ve třídách IgG a IgM, nebo pouze v méně testované třídě IgA. Středně vysoké nebo vysoké hladiny jedné nebo více typů antifosfolipidových protilátek, které přetrvávají i po 8-10 týdnech, znamenají trvalou přítomnost této/těchto specifické protilátky/specifických protilátek.
Když výsledky naznačují přítomnost lupus antikoagulans i po opakovaném vyšetření, je pravděpodobné, že pacient je lupus antikoagulans-pozitivní. Pacienti s výskytem jedné nebo více typů antifosfolipidových protilátek a nemocní s antifosfolipidovým syndromem mají zvýšené riziko výskytu trombotických epizod, opakovaných potratů a trombocytopenie. Výsledek vyšetření ale nemůže vyjádřit pravděpodobnost těchto komplikací nebo jejich závažnost v případě výskytu. Někteří pacienti můžou mít opakované potíže různého charakteru, zatímco jiní je nemusí mít vůbec. Příkladem je asymptomatický pacient s prokázanou přítomností antifosfolipidových protilátek po zjištěném prodlouženém času u PTT testu, který byl proveden z důvodu např. předoperační přípravy, nebo starší pacient, u kterého jsou tyto protilátky přítomny v důsledku vyššího věku.
Přechodná přítomnost antifosfolipidových protilátek bývá nalezena u autoimunitních onemocnění, zánětlivých stavů, infekcí nebo rakoviny.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Výjimečně může být vyšetření antifosfolipidových protilátek požadováno k zjištění příčiny pozitivního VDRL/RPR testu na syfilis. Reagencie, které se u tohoto testu používají, obsahují fosfolipidy. Přítomnost antifosfolipidových protilátek může mít za následek falešně pozitivní výsledek.