Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Triple nebo Quad testy jsou využívány jako screeningové testy ve druhém trimestru těhotenství. Jsou využívány k posouzení rizika, zda plod není postižen jistými vadami zahrnujícími Downův syndrom (trizomie 21.chromosomu) a defekty neurální trubice jako jsou spina bifida nebo stav označovaný jako anencefalie. V rámci těchto testů bylo zavedeno vyšetřování tří nebo čtyř parametrů současně, protože jejich síla spočívá právě v jejich společném použití. Matematický výpočet zahrnující hodnoty těchto 3 nebo 4 parametrů (AFP, hCG, nekonjugovaný estriol a někdy i inhibin A) a zohledňující věk, rodinnou anamnézu, váhu, rasu a stav diabetu matky, je pak využíván ke stanovení rizika Downova syndromu a několika dalších chromozomálních vad jako je trizomie 18. chromosomu. Vypočtené riziko je pak porovnáváno s nastaveným tzv. rozhodovacím limitem. Jestliže je riziko vyšší, než je hodnota rozhodovacího limitu, pak je považováno za pozitivní nebo zvýšené.
AFP může být vyšetřeno samostatně a nikoliv jen jako součást triple či quad testu, zejména pokud byl pro zhodnocení rizika chromozomálních abnormalit proveden prvotrimestrový test. AFP pomáhá určit riziko defektu neurální trubice.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření se obvykle provádí mezi 15. a 21. týdnem těhotenství.
Co výsledek vyšetření znamená?
Interpretaci výsledků vyšetření by měl provádět genetický poradce či lékař specialista, který zhodnotí význam výsledků a doporučí další postup vyšetřování. Screeningové vyšetření nediagnostikuje postižení plodu, pouze signalizuje normální nebo zvýšené riziko tohoto postižení.
U těhotných, jejichž plod má chromozomální odchylku svědčící pro Downův syndrom (trizomie 21. chromozomu), jsou hodnoty AFP a nekonjugovaného estriolu nízké, hodnoty hCG a inhibinu A vysoké.
U těhotných, jejichž plod má trizomii 18. chromosomu, hodnoty nekonjugovaného estriolu a hCG jsou nízké a hodnoty AFP jsou proměnlivé.
Děti s otevřeným defektem neurální trubice mají otevřenou páteř, hlavu nebo břišní stěnu, což umožňuje, aby do krve matky přešlo větší množství AFP než je obvyklé. Jiné parametry ke stanovení rizika defektu neurální trubice plodu se nepoužívají.
Jestliže je screening pozitivní, je nutné provést další testy k potvrzení diagnózy. Tyto zahrnují ultrazvukové vyšetření s vysokým rozlišením a možná i amniocentézu s následným chromozomálním vyšetřením. Tyto testy jsou prováděny proto, aby pomohly ženám a jejich lékařům rozhodnout se o průběhu jejich dalšího těhotenství.
Triple test může detekovat okolo 70% plodů postižených Downovým syndromem, zatímco quad test okolo 80%.Oba testy pak mohou odhalit kolem 75 – 80% případů spina bifida a 95% případů s anencefalií.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Ne všechny abnormality plodu se projeví pozitivními výsledky testů. Na druhou stranu pouze u velmi malého počtu žen, které mají pozitivní výsledky triple nebo quad testu, se potvrdí, že jejich děti skutečně mají defekt neurální trubice nebo chromosomální vadu.
Výsledek vyšetření je také velmi závislý na přesném stanovení gestačního věku plodu. Jestliže gestační věk plodu nebyl přesně určen, výsledky mohou být buď falešně vysoké, nebo nízké.
U mnohočetných těhotenství je výpočet rizika Downova syndromu nebo trizomie 18. chromosomu obtížný. Pro dvojčata může být „pseudoriziko“ stanoveno porovnáním výsledků s normálními výsledky u jiných dvojčat. Pro vícečetná těhotenství však riziko z těchto testů nemůže být vypočteno.
Určení rizika otevřených defektů neurální trubice u dvojčat může být provedeno, i když není tak efektivní jako u těhotenství s jedním plodem.
Pokud byl již v prvním trimestru proveden triple či quad screeningový test, ve druhém trimestru se již neprovádí, protože riziko Downova a Edwardova syndromu již bylo prvotrimestrovým testem posouzeno. Nicméně pokud si vy či váš lékař přejete využít výsledky obou screeningů (prvotrimestrového i druhotrimestrového) pro posouzení rizika chromozomálních abnormalit, může být použit tzv. integrovaný či sekvenční screening.