Popis onemocnění

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

Popis onemocnění

Osteoartróza (OA) je nejčastější kloubní onemocnění, které postihuje asi 20 milionů lidí ve Spojených státech. Bývá též nazývána degenerativní onemocnění kloubů. OA je spojena s úrazy kloubů a procesem stárnutí. Jedná se o chronické onemocnění, které způsobuje destrukci kloubní chrupavky a dochází při něm k tvorbě nových okrsků kosti (osteofyty) na okrajích kloubů. Chrupavky a synoviální tekutina slouží k zajištění hladkého spojení konců kostí, s nízkým třením. Když chrupavka ztrácí svoji pružnost a je opotřebena, pohyb kloubů je méně hladký. Nakonec dojde k úplnému rozrušení chrupavky a protilehlé konce kostí se o sebe mohou třít. To způsobuje přechodnou nebo trvalou bolest, pocit ztuhlosti ráno a po delší době klidu, přítomnost malých kousků kosti a úlomků chrupavky ve zbývající synoviální tekutině a ztrátu hybnosti.

Do věku 55 let je OA stejně častá u mužů i u žen, po překročení tohoto věku postihuje častěji ženy. OA je častá u sportovců, kteří v průběhu času utrpí opakovaná zranění kloubů. Hlavní příčinou je mechanické opotřebení (například poškození kloubů způsobené běháním nebo nadměrným posilováním), vzácněji může jít o poškození kloubů metabolické, genetické, nebo chemické povahy. Obezita, slabé svalstvo a další choroby, jako je revmatoidní artritida a hemochromatóza mohou zvýšit riziko vzniku OA a zhoršit její příznaky. Nejčastěji jsou OA postiženy kyčelní klouby, kolena, klouby na rukou, palec u nohy, šíje a spodní část zad.

 

Vyšetření

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

Vyšetření

Cílem vyšetření je diagnostikovat OA, odlišit ji od jiných forem artritidy, jiných příčin bolesti kloubů a ztuhlosti, a sledovat vedlejší účinky různých typů léčby.

 

Laboratorní vyšetření

Pro diagnostiku OA neexistuje žádné specifické laboratorní vyšetření. Diagnózu stanovuje lékař na základě anamnézy, celkového fyzikálního vyšetření, rentgenového vyšetření, v některých případech i vyšetření synoviální tekutiny z postiženého kloubu.

Některá vyšetření, která mohou být ordinována k vyloučení jiných onemocnění a posouzení pacientova zdraví:

  • revmatoidní faktor (RF) a protilátky proti cyklickým citrulinovaným peptidům (anti-CCP, ACPA) - pomáhají při diagnostice revmatoidní artritidy a rozlišení od osteoartrózy.
  • analýza synoviální tekutiny – ke zjištění krystalů, které mohou být v kloubu přítomny, a k detekci infekce kloubu.
  • sedimentace erytrocytů (FW) – toto vyšetření ukazuje přítomnost zánětu v těle, bývá zvýšená při RA, při osteoartróze nikoliv
  • vyšetření C-reaktivního proteinu (CRP) – toto vyšetření též pomáhá stanovit přítomnost zánětu a zhodnotit aktivitu choroby. Může pomoci odlišit osteoartrózou od RA. Zvýšená hladina CRP se vyskytuje u RA, ale ne u osteoartrózy.
  • krevní obraz (KO) - skupina vyšetření používaných k hodnocení červených a bílých krvinek a hemoglobinu. Může být indikováno ke sledování vedlejších účinků některých způsobů léčby OA.
  • biochemie - skupina vyšetření, která mohou pomoci při vyšetření a monitorování funkce ledvin a jater.

 

Jiná než laboratorní vyšetření

  • RTG vyšetření postižených kloubů může zobrazit ztrátu chrupavky a zúžení kloubní štěrbiny, ale často na počátku onemocnění nevykazují žádné významné změny.
  • MRI (magnetická rezonance) – může též být použita k vyšetření postižených kloubů.

 

Léčba

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

Léčba

Cílem léčby je úleva od bolesti, udržení a zlepšení pohyblivosti kloubů, a minimalizace jejich dalšího poškození. Artrózu není možné vyléčit, ale existuje několik způsobů léčby sloužících ke zmírnění příznaků, např. nesteroidní antirevmatika (NSA), jako je ibuprofen, ketoprofen a naproxen pro úlevu od bolesti, inhibitory COX-2, jako je celekoxib, které mají stejné účinky jako NSA, ale často jsou lépe tolerovány, a steroidy, např. kortizon, které se podávají injekčně přímo do postiženého kloubu a pomáhají tlumit bolest. Někdy aplikuje ortoped do postižených kolenních kloubů umělou kloubní tekutinu (např. Synvisc), u těžkých případů artrózy může být nutná endoprotéza nebo operativní ošetření poškozeného kloubu. Řada z těchto způsobů léčby může být spojena s určitým rizikem nebo nežádoucími účinky. Pacienti by si měli se svým lékařem promluvit o aktuálních možnostech léčby a zvážit výhody a rizika, která se jich týkají.

Glukosamin a chondroitin sulfát jsou volně prodejné potravinové doplňky, které mohou pomoci zmírnit bolesti u některých pacientů s OA, jejich účinnost je ale ještě ověřována. Cvičení, zejména ve vodě, a snížení hmotnosti, stejně jako správná výživa a aplikace tepla a chladu, může pomoci zvýšit a udržet hybnost.

 

Literatura a zdroje

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

Literatura a zdroje

S1
(© 2006) Osteoarthritis [74 paragraphs] Arthritis Foundation Disease Center [On-line information]. Available FTP: http://www.arthritis.org/conditions/diseasecenter/OA/

S2
(2005 December 29, Updated). Arthritis Advice [27 paragraphs]. National Institute on Aging [On-line information]. Available FTP: http://www.niapublications.org/agepages/arthritis.asp

Další internetové zdroje

Arthritis Foundation: Osteoarthritis
Spine-Health.com: Spinal Osteoarthritis Health Hub

 

 

 

 

 

 

Tento článek byl naposledy aktualizován 30. ledna 2011.