Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření na přítomnost bakterie Clostridium difficile se používá k určení antibiotik spojené s průjmem a dalšími komplikacemi a okolnostmi, které produkuje jed této bakterie. Z těchto okolností vyplývá, že infekce zahrnuje pseudomembranózní kolitidy, ve kterých mrtvá tkáň, vláknitý protein a množství bílých krvinek tvoří podšívku přes povrch tlustého střeva, a dále toxický megakolon a perforované střevo. Test také může být objednán k odhalení opakující se nemoci.
Pokud má pacient test pozitivní, doktor obvykle přeruší užívání všech typů antibiotik a nařídí vhodnou léčbu ústními antibiotiky jako je metronidazol nebo vancomycin k odstranění bakterie C. difficile.
Existuje celá řada testů, které slouží k odhalení infekce a také umí zjistit, zda přítomný kmen produkuje toxin. Testy, které jsou velmi citlivé trvají i několik dní, zatímco testy, které nejsou až tak citlivé nebo podrobné trvají jen několik hodin. Proto ke správnému stanovení diagnózy je vhodná kombinace testů.
Nejběžnější testy:
Vyšetření na přítomnost C. difficile toxin B, nebo toxinů A a B, na základě imunochemických enzymů (EIA) jsou nejběžnějšími testy používané v laboratořích. Výsledky jsou k dispozici během 1-4 hodin. Ačkoli tyto testy jsou rychle a běžně dostupné, nejsou dostatečně citlivé pro zjištění až 30 % případů.
Proto tyto testy nejsou doporučovány profesionálními organizacemi:
- Test Glutamátu dehydrogenázy (GDH) odhaluje antigen, který je ve velkém množství produkován bakterií C. difficille a to jak na produkující toxinové, tak i netoxinové kmeny. Tento test může sloužit jako první krok k vyloučení infekce C. difficille, ale neměl by být použit samostatně. Vzhledem k tomu, že test není specifický na určení produkce toxinu C. difficille, často se používá v kombinaci s testem EIA nebo na kultury cytotoxinu.
- Tkáňová kultura pro odhalení toxinu C. difficille je test, který hledá účinky cytotoxinu na lidské buňky pěstovaných v kulturách. Je to daleko citlivější metoda pro odhalení toxinu, ale vyžaduje 24 - 48 hodin.
- Relativně nová metoda (molekulární PCR, polymerázová řetězová reakce) může rychle zjistit toxin B gen v bakterii C. difficille u vzorku stolice (TcdB). Tento test je citlivý, ale není běžně dostupný.
- Okysličená kultura stolice, která vyžadujepěstování bakterií v kultuře a zjištění přítomnosti toxinů, je nejvíce citlivý test pro zjištění bakterie C. difficile. Tento test je považován za zlatý standard. Nicméně, výsledky mohou být až za 2 - 3 dny. Bohužel tento test neumí rozpoznat mezi osidlováním bakterie a přerůstáním v infekci.
V současné doběneexistuje test, který je rychlý, široce dostupný a dostatečně citlivý a specifický. Až do vývoje takového testu, společnost pro zdravotnictví Epidemiologie Ameriky (SHEA) a Infectious Diseases Society of America (IDSA) doporučují dvoustupňový proces testování:
- Proveďteodběr stolice pomocí testu pro glutamát dehydrogenázy (GDH). Tato zkouška je považována za velmi citlivou.
- Sledujte pozitivní výsledkyna konkrétní zkoušku toxinu nebo genu, který kóduje toxin.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření na bakterii C. difficile může být objednáno, jestliže hospitalizovaný pacient má často stolici, bolesti břicha, horečku a/nebo nutkání zvracet během nebo následného užití antibiotik nebo po nedávno prodělané operaci trávicího ústrojí. Také vyšetření může být objednáno pokud ambulantní pacient objeví tyto symptomy během 6-8 týdnů po užívání antibiotik, několik dní po chemoterapii nebo když má pacient dlouhodobě přetrvávající poruchy trávicího ústrojí, takže lékař má podezření na nákazu bakterií C. difficile. Dalším důvodem pro vyšetření může být pomoc při objasnění příčiny četnosti průjmu, jestliže žádné jiné rozpoznatelné příčiny (jako parazité nebo choroboplodné bakterie) nebyly odhaleny.
Jestliže pacient léčený antibiotiky na průjem nebo na zánět tlustého střeva má recidivu a symptomy se znovu objeví, testy na bakterii C. difficile mohou být znovu objednány k potvrzení přítomnosti této bakterie.
Co výsledek vyšetření znamená?
Jestliže vyšetření na bakterii C. difficile je pozitivní, je pravděpodobné, že pacientův průjem a související příznaky vedou k nárůstu produkce bakterie C. difficile. Příležitostně, ve falešně pozitivních výsledcích mohou být viděny makroskopicky viditelné stopy krve ve vzorku stolice.
Jestliže výsledky testů jsou negativní, ale průjem pokračuje, je nutné vyšetřit další vzorek stolice. Rychlé vyšetření na bakterii C. difficile odhalí méně než 85% případů, takže bakterie nemusí být vidět hned na poprvé. Od té doby co teplota bakterie spadne na pokojovou teplotu, může negativní výsledek poukazovat na to, že vzorek nebyl ihned transportován, uchován nebo okamžitě zpracován. Negativní výsledek může také znamenat, že průjem a další symptomy jsou způsobeny něčím jiným než je bakterie C. difficile.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Existuje rychlý test na odhalení běžného antigenu, který vykazuje všechny tendence bakterie C. difficile, ale nepoví lékaři, zda tato bakterie produkuje škodlivé toxiny. Proto musí být vykonán ještě další test, který odhalí jedy A a B a potvrdí bakterii C. difficile, která s průjmem souvisí. Také prudké zvýšení enzymů v imunologickém vyšetření je běžnou metodou k odhalení jedů A a B v bakterii C. Výsledky jsou známy po 1 až 4 hodinách od provedeného testu, záleží na jeho typu. Cytologický test, který hledá ve stolici účinnost toxinů na lidské buňky díky vzrůstu kultivace je citlivější metodou, která odhaluje toxiny, ale vyžaduje 24 až 48 hodin k získání výsledků.
Bakterie Clostridium difficile může růst a být izolována na kultivaci stolice, ale její přítomnost nenaznačuje, jestli tento druh bakterie je nosičem toxinu. Také není rozlišeno mezi osídlením bakterie C. difficile a přerůstání v infekci.
Endoskopické vyšetření se také používá k určení diagnózy zánětu tlustého střeva bakteríí C. difficile. Lékař specialista -gastroenterolog může provést vyšetření Pozorováním a biopsii, aby vyloučil jakékoli typické poranění pabrány, které se může vyskytnout.
Další metodou používanou ke hledání přítomnosti toxinů v bakterii C. difficile jsou vyšetření molekulárními metodami. Ačkoli tyto testy nejsou schopné rozpoznat činnou a předchozí infekci od té doby co se u pacienta po delší době toxin objevil.