Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Kultivace stolice je často prováděna společně s dalšími testy, jako je vyšetření stolice na parazity či stanovení toxinu Clostridium difficile. Pomáhají určit příčinu přetrvávajícího průjmu a rozhodnout o nutnosti antibiotické nebo jiné léčby.
Kdy je vyšetření požadováno?
Kultivace stolice je doporučena, pokud jste měli několikadenní průjem nebo řídkou stolici s příměsí krve nebo hlenu, zejména pokud jste v předchozím období snědli nebo vypili něco, co by podle vás či vašeho lékaře mohlo být kontaminováno patogenními bakteriemi, třeba nedovařené maso, syrová vejce nebo stejnou potravinu, která způsobila potíže někomu jinému. Pobyt v zahraničí také představuje vyšší riziko střevní infekce.
Pro střevní infekci svědčí tyto symptomy:
- průjem přetrvávající více dnů, někdy s příměsí krve nebo hlenu
- bolesti břicha a křeče
- nausea, zvracení
- horečka
Není nutno pokaždé u těchto příznaků provádět kultivaci nebo použít antibiotika. Lidé se zdravým imunitním systémem většinou zvládnou infekci pouze s podpůrnou léčbou. Pokud však příznaky zesílí, nebo u malých dětí, starých a oslabených osob je vhodné provést kultivaci a přeléčení.
Po prodělané bakteriální střevní infekci může lékař provést jednu či více kultivací stolice, aby se ujistil, že patogenní bakterie již nejsou prokazatelné. Je to důležité z toho důvodu, že někteří lidé se mohou stát nosiči – sami neonemocní ale jsou zdrojem infekce pro ostatní.
Co výsledek vyšetření znamená?
Pozitivní kultivace svědčí s největší pravděpodobností o tom, že byla nalezena příčina přetrvávajícího průjmu. Výsledková zpráva obsahuje jméno určené bakterie.
Nejčastějšími střevními patogeny jsou:
- Campylobacter species
- Salmonela species
- Shigela species
Dalšími potencionálními patogeny jsou například:
- Aeromonas
- Plesiomonas
- Escherichia coli O 157 H7
- Yersinia enterocolitica
- Vibrio species
Má-li lékař podezření, že příčinou střevních potíží a průjmu je Clostridium difficile, bude proveden test na stanovení C.difficile produkující toxin.
Vydaný výsledek obsahuje název patogenní bakterie a zprávu o tom, zda byla „izolována“ (nalézá se ve vzorku stolice) nebo „neizolována“ (bakterie nebyla nalezena). Negativní výsledek znamená, že kultivace stolice byla hodnocena na přítomnost patogenů ve více časových intervalech s negativním závěrem. Zpráva může znít například takto: kultivace na Campylobacter negativní, kultivace na salmonely a shigely negativní, apod. Pokud je kultivace negativní, má průjem pravděpodobně jinou příčinu. Je však také možné, že se přítomné bakterie nepodařilo zachytit. Pokud má lékař podezření na tuto skutečnost a obtíže přetrvávají, nařídí odběr dalšího vzorku.
Většina průjmových onemocnění je způsobena jedním patogenem, někdy se však na infekci může podílet více bakteriálních druhů.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Těžké střevní infekce a jimi způsobené komplikace mohou být léčeny antibiotiky, ale ve většině nekomplikovaných případů je lépe se bez nich obejít. Pacient s normální imunitou se obvykle uzdraví sám od sebe asi za týden. Pacienti jsou poučeni o preventivních opatřeních sloužících k zamezení šíření nákazy a sledují a léčí se příznaky jako je dehydratace.
Patogenní bakteriální infekce jsou epidemiologicky sledovány. Epidemiologičtí pracovníci se budou snažit zjistit odkud infekce pochází a provedou preventivní opatření.
Typickým původcem cestovatelských průjmů v oblastech Afriky, Asie a Latinské Aneriky bývá toxigenní E. coli. Jedná se o odlišné kmeny od E. coli O 157:H7, které může být příčinou hemolyticko-uremického syndromu.