Co je vyšetřováno ?
Vyšetření stolice na parazity je mikroskopické zhodnocení, pátrající po parazitech, přítomných v gastrointestinálním traktu. Parazité jsou z trávicího ústrojí vylučováni stolicí, kde je můžeme nalézt a určit. Ze vzorku vyšetřované stolice se na podložní sklo zhotoví tenký nátěr, který se nabarví speciální technikou. Pod mikroskopem hledáme ve zhotoveném preparátu parazitární vajíčka nebo cysty (vývojová stádia červů nebo prvoků). Tvar, velikost a vnitřní struktura vajíček a cyst jsou pro jednotlivé druhy parazitů charakteristické a umožňují jejich určení.
Spektrum parazitů přenosných na člověka je široké. Každý druh parazita má specifický životní cyklus a proces dozrávání a může žít v jednom nebo více hostitelích. Některé druhy stráví část života v dočasném hostiteli, jímž může být například ovce, kráva nebo šnek, aj. a až poté infikují člověka. Někdy je člověk infikován náhodně. Většina parazitů má stádium vajíček nebo cyst a dospělé stádium. U některých druhů probíhá dozrávání skrze larvální stádium, nacházející se v období mezi vajíčkem a dospělcem. Vajíčka jsou odolná a mohou nějaký čas přežívat v prostředí bez hostitele.
Většina lidí nakažených parazity zažívacího traktu se infikuje pitím vody nebo pozřením potravy kontaminované vajíčky parazitů. Kontaminace nemusí být viditelná pouhým okem, potraviny i nápoje mohou být vzhledově, pachově a chuťově naprosto normální. Zdrojem infekce je i stolice nemocné osoby, proto je důležité pečlivé dodržování hygienických pravidel (mytí rukou a opatrnost při přípravě jídla).
U dětí, starších osob a lidí s oslabeným imunitním systémem může parazitární infekce probíhat s těžkými příznaky a komplikacemi.
Nejběžnějším symptomem parazitární infekce je přetrvávající průjem, někdy s příměsí krve či hlenu, bolesti břicha a nevolnost. Tyto příznaky nastávají za několik dnů až týdnů po nákaze a přetrvávají. U někoho se může objevit bolest hlavy, horečka nebo jiné, zde neuvedené potíže. Prolongovaný průjem může vést ke ztrátě hmotnosti, dehydrataci a rozvratu elektrolytů.
- Giardia intestinalis(Giardia lamblia, Giardia duodenalis) patří k nejrozšířenějším střevním parazitům. Celosvětově jsou infikována 2 % dospělé populace a 6-8 % dětí ve vyspělých státech a až 33 % obyvatelstva v rozvojových zemích. V USA se počet giardiových infekcí ročně odhaduje na 2 miliony osob.
- Cryptosporidiumje jednou z nejčastějších příčin onemocnění přenášených vodou. Mohou infikovat koupaliště, vířivé vany, někdy i zásobní zdroje pitné vody, najdeme je v horských potocích a jezerech po celém světě. Počet nákaz je v USA odhadován na 300 000 případů ročně.
- Entamoeba histolyticaje rozšířená, ale onemocnění způsobuje jen asi u 10 až 20 % infikovaných.
Giardiové i cryptosporidiové cysty jsou odolné vůči nižším koncentracím chlóru a ve vodě mohou přežívat týdny až měsíce. Počet nákaz stoupá hlavně v letních měsících, při rekreačních vodních sportech a outdoorových aktivitách.
V USA je většina parazitárních infekcí způsobena těmito třemi parazity. Onemocnění mohou způsobit také škrkavky nebo tasemnice.
Lidé cestující do zahraničí, hlavně do rozvojových zemí, jsou vystaveni mnohem širšímu spektru parazitů, díky horkému klimatu a zhoršeným hygienickým podmínkám. Kromě giardií, cryptosporidií, a E. histolytica jsou zde také široce rozšířeni ploší červi, oblí červi, měchovci a motolice. Mohou napadnout trávicí trakt nebo jiné části těla. Návštěvníci se obvykle infikují pozřením něčeho co bylo kontaminováno vajíčky parazitů, dokonce něčím tak obyčejným jako jsou ledové kostky v nápoji nebo čerstvý salát. Někteří parazité mohou také proniknout kůží, například kůží na chodidle při chůzi naboso.
Jakým způsobem je vzorek pro vyšetření odebrán ?
Vzorek čerstvé stolice velikosti lískového ořechu se odebere do čistého odběrového kontejneru. Stolice by neměla být kontaminována močí nebo vodou. Po odběru by měl být vzorek dodán do laboratoře během hodiny, jinak by měl být odběr proveden do transportního média a dodán k vyšetření co nejdříve. Pokud lékař nařídí vícenásobný odběr, mohou být všechny konzervované vzorky dodány najednou, přičemž by jednotlivé odběry měly být provedeny v různých časových intervalech, aby se zvýšila šance na záchyt parazitů. Vajíčka a cysty jsou totiž z těla vylučovány nepravidelně a nemusí být přítomny v každé stolici. Každý vzorek má být označen jménem pacienta a časem odběru.
Je potřebná k zajištění kvality vzorku nějaká předběžná příprava?
Není zapotřebí.