Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření BCR-ABL se využívá pro detekci filadelfského (Ph) chromosomua genové sekvenceBCR-ABL v diagnostice chronické myeloidní leukémie (CML) a určitých typů akutní lymfoblastické leukémie (ALL), které se vyznačují přítomností BCR-ABL (jsou tzv. BCR-ABL pozitivní). Vyšetření u BCR-ABL pozitivních typů leukémií slouží ke sledování léčebné odpovědi a rekurence onemocnění.
Chromosomální analýza, kvalitativnígenetické vyšetření BCR-ABL a/nebo FISH analýza může být požadována jako pomocné vyšetření k počáteční diagnostice CML nebo Ph-pozitivních forem ALL. Spolu s dalšími vyšetřeními se často provádí při podezření na onemocnění leukémií, kdy slouží pro potvrzení či vyloučení CML nebo Ph-pozitivní ALL. Pomocí chromosomální analýzy a FISH lze rovněž určit podíl nádorových buněk v pacientově krvi nebo kostní dřeni.
Kvalitativní vyšetření BCR-ABL slouží ke stanovení zlomových variant fúzního genu BCR-ABL. Velikost a hmotnost proteinu BCR-ABL závisí na místě zlomu v chromosomu 22. V případě CML se toto místo nachází téměř vždy v tzv. hlavní oblasti výskytu zlomů (major breakpointcluster region – M-BCR). Zlomy v této oblasti vznikají porteiny o vysoké hmotnosti (p210). V případě, že ke zlomu dojde v tzv. minoritní oblasti výskytu zlomů (minor breakpoint cluster region – m-BCR), vzniká menší fúzní protein (p190), který se nejčastěji vyskytuje u Ph-pozitivních forem ALL. Zjištění, zda se u nemocného vyskytuje místo zlomu v oblasti hlavní nebo minoritní oblasti je důležité pro kvantitativnígenetické vyšetření BCR-ABL umožňující vyhodnocení míry exprese formy p210, p190, nebo obou.
Kvantitativnígenetické vyšetření BCR-ABL může být provedeno po průkazu přítomnosti fúzního genu BCR-ABL a charakterizaci místa zlomu na chromosomu 22. V případě jeho provedení při počáteční diagnostice onemocnění může sloužit pro následná hodnocení léčebné odpovědi a u pacientů v remisi pro diagnostiku rekurence.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření BCR-ABL se využívá při podezření na onemocnění CML nebo Ph-pozitivními formami ALL. Úvodní vyšetření může být indikováno u osob s výskytem nespecifických příznaků (jako je únava, hubnutí, bolest kloubůnebo kostí, nebo zvětšen&´ sleziny), nebo k doplnění vyšetření krevního obrazu. Na počátku onemocnění se u pacienta nemusí vyskytovat žádné nebo zcela mírné příznaky onemocnění. Postupem času, kdy dochází k útlaku normální krvetvorby v kostní dřenivlivem zmnožení nádorových leukemických buněk, může dojít k rozvoji anémie, zvýšené krvácivosti a opakovaných infekcí.
Sledování léčebné odpovědi nebo rekurence onemocnění pomocí kvantitativníhogenetického vyšetření BCR-ABL se u pacientů s CML nebo Ph-pozitivními formami ALL pravidelně opakuje (obvykle v intervalu 3 měsíců). Při výskytu rezistence na léčbu nebo rekurence onemocnění by měla být provedena mutační analýza kinázové domény BCR-ABL, jejíž výsledky umožňují zvolení dalšího vhodného léčebného postupu.
Co výsledek vyšetření znamená?
Výskyt abnormálních bílých krvinek v kostní dřeni, u kterých byla nalezena přítomnost Ph chromosomu a fúzního genu BCR-ABL, ukazuje na onemocnění CML nebo Ph-pozitivní formou ALL. U nemocných s CML je výskyt Ph chromosomu nalezen u 90-95% nemocných pomocí cytogenetickéhovyšetření, ve 100% případů lze zaznamenat přítomnost genu BCR-ABL pomocí FISH nebo kvalitativnímolekulárně genetické analýzy. U ALL se Ph chromosom nebo fúzní gen BCR-ABL vyskytuje u 25% dospělých a 3% dětských pacientů.
U malého počtu nemocných s CML a přestavbou BCR-ABL se nevyskytuje Ph chromosom. V takovýchto případech se u postižených osob vyskytuje některá z variantních translokací. Může se jednat o translokaci, která - kromě chromosomů 9 a 22 - postihuje ještě další jeden nebo dokonce dva chromosomy, nebo skryté translokace chromosomu 9 a 22, které nemohou být nalezeny pomocí rutinního vyšetření chromosomů. Jelikož však léčba leukémiís výskytem BCR-ABL je cílena proti tyrosinkinasové doméně fúzního proteinu BCR-ABL, mělo by být kvantitativnígenetické vyšetření BCR-ABL pravidelně prováděno i u těchto pacientů.
Obecně lze říci, že pokles BCR-ABL, zaznamenaný v průběhu určité doby v krvi nebo kostní dřeni pacienta, signalizuje dobrou odpověď na léčbu. Při poklesu hodnot vyšetření BCR-ABL pod detekční limit a při normáln&∓´m nálezu u vyšetření krevního obrazu se nemocný považuje za osobu v remisi. Zvýšení hodnot BCR-ABL naznačuje progresi nebo rekurenci onemocnění nebo vznik rezistence na imatinib – inhibitor tyrosinkinázy prví generace. V případě vzniku rezistence se obvykle provádí vyšetření mutacípostihujících oblast tyrosinkinasové domény BCR-ABL způsobujících vznik rezistence. U nemocných s rezistencí na léčbu imatinibem lze aplikovat jiný inhibitortyrosinkinázy.
Pacienti s ALL, u kterých se nevyskytuje Ph chromosom a fúzní gen BCR-ABL, nejsou indikováni k léčbě inhibitory tyrosinkinas a vyšetření BCR-ABL u nich nelze použít pro sledování průběhu onemocnění.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Charakterizace progrese onemocnění je důležitým faktorem z hlediska prognózy i léčby.
Při onemocnění CML lze rozlišit tři fáze:
- Chronická fáze – fáze s plíživým začátkem, ve které je diagnostikována většina pacientů s CML, a která může trvat i několik let. V průběhu chronické fáze se příznaky onemocnění objevují obvykle zřídka či vůbec a léčba onemocnění je obvykle nejúspěšnější.
- Akcelerovaná fáze – období nemoci, vyznačující se zejména zvýšením počtu bílých krvinek, vznikem dalších cytogenetických změn, zmnožením blastů v krvi a/nebo kostní dřeni (ale v zastoupení
- Blastická fáze – při které množství blastů v periferní krvi a kostní dřeni přesahuje 20% z celkového počtu bílých krvinek, resp. dřeňových jaderných buněk (obsahujících buněčné jádro), nebo se objevují místa proliferace blastických buněk mimo kostní dřeň.