Jak je vyšetření využíváno?
ENA panel se vyšetřuje obvykle při pozitivitě protijaderných protilátek (ANA) u pacientů s klinickými příznaky autoimunitních onemocnění. ENA panel sestávající ze 4 autoprotilátek pomáhá při diagnostice smíšené choroby pojiva (mixed connective tissue disease, MCTD), systémového lupusu erythematodu (SLE) a Sjögrenova syndromu. ENA panel sestávající ze 6 autoprotilátek pomáhá navíc diagnostikovat sklerodermii a polymyozitidu.
Více informací o těchto onemocněních najdete v knize Autoimunita – vnitřní nepřítel.
Vyšetření ENA může být ordinováno rovněž v případě podezření na rozvoj nového postižení u pacientů s již existujícím autoimunitním onemocněním.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření ENA panelu se provádí u nemocných s příznaky autoimunitního onemocnění A SOUČASNĚ s pozitivitou protijaderných protilátek (ANA), a to zejména v případě zrnitého typu fluorescence ANA. Znaky a příznaky autoimunitních onemocnění jsou velice proměnlivé, choroby mohou postihovat několik různých částí těla.
Mohou se vyskytnout tyto příznaky:
- horečka a trvalá únava
- bolesti svalů
- otoky a/nebo bolesti kloubů
- kožní vyrážka
- přecitlivělost na UV záření
- Raynaudův fenomen
- poškození ledvin (s proteinurií)
- neurologické příznaky typu záchvatů, depresí nebo psychóz
- hemolytická anémie nebo snížený počet bílých krvinek (leukopenie).
ENA panel se u osob s negativitou ANA obvykle nevyšetřuje.
Vyšetření ENA nebo jeho jednotlivých součástí lze opakovat v případě, že výsledky prvních testů byly negativní, avšak klinické příznaky přetrvávají. Další možnou indikací tohoto vyšetření je vznik takových příznaků, které u nemocného s již existujícím autoimunitním onemocněním budí podezření na vznik další autoimunitní nemoci.
Co výsledek vyšetření znamená?
Diagnostika autoimunitních onemocnění je zpravidla založena na typických znacích a příznacích a na výsledcích vyšetření autoprotilátek. Výsledky vyšetření ENA panelu podporují diagnózu autoimunitního onemocnění. Studie prokázaly, že autoprotilátky ENA panelu se velmi často vyskytují ve spojitosti s určitým konkrétním autoimunitním onemocněním a že jejich pozitivita je vzácná nebo zcela vyloučena, pokud se o toto onemocnění nejedná.
Pozitivní nebo negativní výsledek vyšetření ENA panelu je hodnocen vždy ve spojitosti s klinickými nálezy. Jestliže má nemocný příznaky určitého autoimunitního onemocnění a příslušná ENA autoprotilátka je pozitivní, daný pacient nejspíše trpí touto nemocí. Jestliže má nemocný příznaky, avšak ENA protilátky jsou negativní, může to znamenat, že autoprotilátky se dosud nevyvinuly anebo že příznaky jsou způsobeny jinou nemocí.
Tabulka uvádí interpretaci výsledků vyšetření ENA panelu.
autoprotilátka
|
nález podporující diagnózu autoimunitního onemocnění
|
Anti-RNP
|
pozitivní v 95-100% případech MCTD; může se vyskytovat též u SLE a sklerodermie
|
Anti-Sm
|
pozitivní u 30% nemocných se SLE; velmi specifický test pro toto onemocnění
|
Anti-SS-A (Ro)
|
pozitivní až u 75% nemocných se Sjögrenovým syndromem; může se vyskytovat též u SLE a sklerodermie
|
Anti-SS-B (La)
|
pozitivní až u 60% nemocných se Sjögrenovým syndromem; může se vyskytovat též u SLE a sklerodermie; vzácně se vyskytuje bez anti-SS-A
|
Scl-70
|
pozitivní až u 60% nemocných se sklerodermií
|
Anti-Jo-1
|
pozitivní u polymyozitidy a plicní fibrózy
|
MCTD = smíšená choroba pojiva (Mixed Connective Tissue Disease)
SLE = systémový lupus erythematodes
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením?
ENA znamená extrahovatelný nukleární antigen, protože původní laboratorní metoda vyšetřování těchto antigenů byla založena na extrakci s pomocí solí. Bylo popsáno již více než 100 ENA antigenů, avšak v rutinní diagnostice jsou používány pouze některé z nich.