K čemu se vyšetření používá?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením?
K čemu se vyšetření používá?
Histaminový test je užitečným ukazatelem aktivace mastocytů. Tento test může pomoci k potvrzení diagnózy anafylaktické reakce nebo může přispět k diagnostice mastocytózy, vzácné skupiny chorob charakteristických nadprodukcí mastocytů.
Anafylaxe se obvykle diagnostikuje klinicky, ale stanovení histaminu a tryptázy může potvrdit anafylaxi jako příčinu akutních příznaků. To platí zvláště při opakovaných příhodách nebo neurčité diagnóze. Vzorek pro histaminový test se musí odebrat rychle po začátku příznaků.
Pro vyšetření tvorby histaminu za delší časové období může být namísto krevního testu požadováno stanovení histaminu ve vzorku moči sbírané po 24 hodin. V některých případech se místo histaminu může v moči měřit koncentrace jeho metabolitu N-methylhistaminu.
K diagnostice mastocytózy nebo chorob s aktivací mastocytů se někdy vedle histaminového testu požaduje tryptázový test. Kožní mastocytóza se typicky projevuje jen kožními problémy, hlavně vyrážkou. Pacienti se systémovou mastocytózou však mohou být postiženi anafylaxí a s ní spojenými příznaky.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření histaminu není požadováno často. Anafylaxi lze obvykle diagnostikovat bez vyšetření histaminu nebo tryptázy a mastocytóza je vzácné onemocnění. Histaminový a tryptázový test je občas požadován při symptomech připomínajících anafylaxi, zvláště když je diagnóza nejasná a příznaky se opakují.
Mezi symptomy anafylaxe patří:
- obtížné dýchání, sípání,
- zrudnutí
- svědění kůže, často viditelná kopřivka,
- závratě,
- nízký krevní tlak,
- otoky hrdla, tváře, jazyka a očí.
- Mnohé tyto příznaky bývají i při jiných stavech.
Vyšetření může být také požadováno, když má lékař podezření na mastocytózu nebo chorobu s aktivací mastocytů. Lidé s těmito chorobami mají mnoho známek a příznaků jako pacienti se závažnými alergiemi, ale bez specifického vyvolávajícího momentu, jako je požití určitého jídla (např. burských oříšků) nebo bodnutí včely. Pacienti se systémovou mastocytózou mívají příznaky peptického vředu, chronický průjem, bolesti kloubů, zvětšená játra, slezinu a mízní uzliny a na kůži bývá vyrážka nebo typické zarudnutí a ojedinělé nebo četné puchýře.
Co znamená výsledek vyšetření?
Akutně zvýšené koncentrace histaminu a/nebo tryptázy u osob s příznaky anafylaxe jsou silným důkazem podporujícím tuto diagnózu.
Nezvýšené koncentrace histaminu mohou znamenat, že pacientovy příznaky mají jinou příčinu, nebo že vzorek nebyl odebrán ve správném čase. U anafylaxe koncentrace histaminu v krvi rychle stoupá a klesá k normě za 30 až 60 minut. Když se vzorek odebere pozdě, může být výsledek v mezích normy. Provádí-li se současně tryptázový test, lze jeho výsledky porovnat s histaminovým testem. Koncentrace tryptázy roste i klesá pomaleji a vrcholu dosahuje za 1 až 2 hodiny od začátku příznaků.
Jestliže při správně načasovaném odběru vzorku není koncentrace histaminu ani tryptázy zvýšena, je diagnóza anafylaxe málo pravděpodobná. Pacient však může mít anafylaxi bez zvýšeného histaminu, a proto nelze tuto diagnózu vyloučit pouze na základě negativního výsledku testu.
Zvýšené koncentrace histaminu a/nebo N-methylhistaminu ve vzorku moči sbírané 24 hodin svědčí pro příhodu spojenou s aktivací mastocytů. U pacienta s příznaky mastocytózy tuto diagnózu podporují přetrvávající vyšší koncentrace histaminu a/nebo tryptázy. Potvrzena však musí být ještě dalšími testy.
Další informace související s tímto vyšetřením
Koncentrace histaminu může být zvýšena při jakékoliv aktivaci mastocytů a naopak celou řadou látek lze uvolnění histaminu zabránit.
Za nejběžnější příčinu anafylaxe se považuje alergická reakce na potraviny.
U některých osob se objevují příznaky podobné histaminu, jako jsou zarudnutí, kopřivka, bolesti hlavy, průjem, apod., po požití jídla bohatého na histamin. Histamin se nachází v různých potravinách, zvláště takových, které „zrají“, např. v sýrech, víně a zelí. Příznaky mohou být vyvolány také požitím alkoholu nebo léků, které buď podporují uvolnění histaminu nebo blokují jeho metabolismus.
Vzácně se může otrava histaminem vyskytnout po požití zkažené ryby (např. tuňáka nebo makrely), v níž se pomnožily bakterie produkující histamin. Tato otrava z makrelovitých ryb způsobuje bolesti hlavy, zrudnutí, pocení, zvracení a průjem.
Také některé gastrointestinální karcinoidy (vzácné nádory trávícího ústrojí) produkují množství histaminu.