Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření tryptázy je užitečným indikátorem aktivace žírných buněk. Může potvrdit diagnózu anafylaxea napomáhá diagnostice mastocytózy. Většinou se vyšetřuje celková tryptáza, někdy je však vyšetřována jak celková, tak i zralá tryptáza a stanovuje se jejich vzájemný poměr. Jelikož převažující zralou tryptázou v krvi je beta tryptáza, jde tedy o stanovení poměru mezi celkovou tryptázou a beta tryptázou.
Anafylaxe je primárně diagnostikována klinicky. Vyšetření tryptázy spolu s vyšetřením hladiny histaminu pomáhá potvrdit diagnózu anafylaxe a její spojitost s akutními klinickými příznaky. Obzvlášť vhodné je vyšetření u pacientů s opakovanými epizodami akutních obtíží a/nebo s nejistou diagnózou.
Vyšetření tryptázy pomáhá při diagnostice mastocytózy a nemocí provázených aktivací žírných buněk. Kožní mastocytóza způsobuje typicky pouze kožní obtíže (zejména kopřivku), u nemocných se systémovoumastocytózou nebo jinou poruchou provázenou aktivací žírných buněk však může dojít k anafylaxi a ke vzniku přidružených příznaků anafylaxe. Nemocní se systémovou mastocytózou navíc vykazují přetrvávající příznaky infiltrace orgánů žírnými buňkami. Při podezření na systémovou mastocytózu se po abnormálním výsledku vyšetření tryptázy obvykle provádí aspirace a trepanobiopsie kostní dřeně, aby se přítomnost systémové mastocytózy potvrdila. V kostní dřeni je obvykle nalezen vysoký počet žírných buněk.
Při posuzování celkového stavu pacienta a při potřebě vyloučení jiných příčin výskytu podobných příznaků se provádějí další vyšetření. Patří k nim testování alergií, při kterém je určována příčina vzniku alergických reakcí, vyšetření krevního obrazus posouzením červených a bílých krvinek, vyšetření metabolizmus posouzením funkcí jednotlivých orgánů a/nebo vyšetření moče na 5-HIAA (5-hydroxyindoloctovou kyselinuk vyloučení karcinoidu, který může být provázen podobnými příznaky typu zarudnutí kůže, průjmů a/nebo dušnosti. Jsou-li přítomny žaludeční nebo dvanácterníkové vředy, lze provést vyšetření gastrinuk vyloučení hypergastrinémie jako příčiny uvedených obtíží.
Výjimečně se vyšetření tryptázy provádí posmrtně, pokud je třeba potvrdit anafylaxi jako příčinu úmrtí.
Kdy je vyšetření požadováno?
Tryptáza není vyšetřována často. Anafylaxi lze často diagnostikovat bez vyšetření tryptázy, a mastocytóza je vzácná. Vyšetření tryptázy je proto ordinováno v případě výskytu příznaků anafylaxe, zejména není-li diagnóza jednoznačná a v případě opakujících se obtíží.
Příznaky anafylaxe jsou tyto:
- zarudnutí kůže
- otoky krku, obličeje, jazyka a/nebo očních víček
- pokles krevního tlaku
- pocity na zvracení a zvracení, průjem, bolesti břicha
- srdeční arytmie
- závratě
- dušnost
- svědění, často s výsevem kopřivkových pupenů na kůži
- zmatenost a/nebo ztráta vědomí.
Tyto příznaky však provázejí i řadu jiných chorobných stavů.
Vyšetření tryptázy se dále provádí při podezření na kožní nebo systémovou mastocytózu nebo při jiném onemocnění spojeném s aktivací žírných buněk. Nemocní s těmito chorobami mohou mít stejné příznaky a znaky, vyskytující se u těžkých alergií, avšak bez jasného spouštěče, jakými jsou při alergických reakcích například některé potraviny (kupříkladu arašídy) nebo včelí bodnutí. Nemocní se systémovou mastocytózou mohou mít příznaky postižení orgánů, například peptické vředy, chronické průjmy nebo bolesti kloubů. Mohou mít zvětšené orgány, například játra, slezinu nebo lymfatické uzliny. Kůže může být postižena vyrážkou nebo charakteristickými červenými puchýřnatými lézemi, které se mohou vyskytovat jednotlivě, ale i po stovkách.
Vyšetření tryptázy se ojediněle provádí posmrtně, pokud je třeba potvrdit anafylaxi jako příčinu úmrtí.
Co výsledek vyšetření znamená?
Normální výsledek vyšetření tryptázy naznačuje, že obtíže nemocného mají jinou příčinu, a nebo že odběr vzorku nebyl správně načasován. V případě anafylaxedosahují hladiny tryptázy maxima asi 1 až 2 hodiny po začátku obtíží. Jestliže je vzorek krve na vyšetření odebrán příliš brzy nebo pozdě, výsledek vyšetření může být normální. Je-li zároveň vyšetřován histamin, lze výsledek tohoto testu porovnat s hladinami tryptázy. Koncentrace histaminu dosahují maxima během několika minut po začátku anafylaxe a klesají do jedné hodiny. Pokud byl odběr vzorku správně načasován a vyšetřením nebyla zjištěna vysoká hladina histaminu ani tryptázy, je pravděpodobnost anafylaxe nižší, avšak ne úplně vyloučená.
Akutní vzestup hladiny tryptázy u nemocného s příznaky anafylaxe svědčí pro vysokou pravděpodobnost diagnózy anafylaxe. Akutní nebo trvalé zvýšení bazálních hladin tryptázy u nemocných s výskytem příznaků mastocytózy zvyšuje pravděpodobnost této diagnózy, diagnóza však musí být potvrzena dalšími vyšetřeními. Hladiny tryptázy zřejmě korelují s kvantem žírných buněk při postižení systémovou mastocytózou.
Jestliže je vyšetřena celková tryptáza a zralá (beta) tryptáza, poměr hladiny celkové tryptázy ke zralé tryptáze 20 je charakteristický pro systémovou mastocytózu.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením?
Hladina tryptázy je zvýšena rovněž u astmatu, myelodysplastickém syndromu (což je druh onemocnění kostní dřeně), akutní myeloidní leukémie a při všech chorobných stavech provázených aktivací žírných buněk.
Uvolnění tryptázy ze žírných buněk může být spuštěno řadou různých působků. Nejčastější příčinou anafylaxe jsou však potraviny.
Mastocytózou může onemocnět kdokoliv, děti jsou však častěji stiženy kožní mastocytózou. Mastocytóza u dětí může po určité době sama vymizet a může být přechodná.
U některých případů systémové mastocytózy byla nalezena spojitost s genetickými mutacemi. Jednou z nejčastějších je mutace kodonu-816 C-KIT. Vyšetření této mutace se však běžně neprovádí.
Malá množství tryptázy jsou produkována rovněž v bazofilech.