Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
IGF-1 se měří tehdy, pokud potřebujeme pomoci diagnostikovat příčinu růstových abnormalit či zhodnotit funkčnost hypofýzy. Toto vyšetření nelze použít jako diagnostické vyšetření nedostatku GH, ale může být vyžádáno zároveň se stimulačním vyšetřením GH k získání doplňujících informací. Hladina IGF-1 a měření GH může také poskytnout informace spojené s necitlivostí GH.
IGF-1 může být vyžádán společně s vyšetřením hypofyzárních hormonů, například adenokortikotropního hormonu (ACTH), jako pomocné vyšetření při diagnostikování hypopituitarismu. Také se může použít při sledování účinnosti léčby nedostatku GH a jeho necitlivosti.
Vyšetření IGF-1 a supresní test GH se dá použít k detekci nádoru tvořícího GH v hypofýze. Jeho přítomnost je potom potvrzena zobrazovacím scanem, který pomůže identifikovat typ nádoru a jeho polohu. Pokud je nutný chirurgický zákrok, jsou hladiny GH a IGF-1 měřeny po jeho odstranění, aby se zjistilo, zda byl zákrok úspěšný nebo ne. Kromě chirurgického zákroku (a někdy také místo něj) mohou být ke snížení tvorby GH a tudíž i návratu IGF-1 k normálním nebo alespoň přibližně normálním hodnotám použity léky nebo ozařování. IGF-1 se dá v pravidelných intervalech využít ke sledování úspěšnosti léčby po mnoho let. Tímto monitorování se dá sledovat tvorba GH, popřípadě včas zjistit rekurence nádoru.
Kdy je vyšetření požadováno?
IGF-1 může být vyžádán společně se stimulačním testem GH, pokud se u dítěte projeví symptomy nedostatku GH, například zpomalený růst a nízká postava. Také může být proveden u dospělých, mají-li symptomy, které by mohly být způsobeny nedostatkem GH. IGF-1 může být také proveden, pokud má lékař podezření, že pacientova hypofýza není příliš aktivní, nebo se může provádět pravidelně při sledování pacientů, kteří podstupují léčbu GH.
Vyšetření IGF-1 může být provedeno společně s vyšetřením supresního testu GH, pokud se u dítěte projevují příznaky gigantismu, u dospělého příznaky akromegalie a/nebo pokud má lékař podezření na hyperpituitarismus.
Pokud je nalezen nádor hypofýzy tvořící GH, jsou vyšetření GH a IGF-1 provedeny po jeho chirurgickém odstranění, aby se zjistilo, zda byla odstraněna veškerá nádorová tkáň. IGF-1 se také provádí pravidelně, pokud pacient podstupuje léčbu léky nebo ozařováním, což je po chirurgickém odstraněním poměrně časté.
Hladina IGF-1 se může měřit v pravidelných intervalech po dobu mnoha let, aby se dala sledovat tvorba GH a aby se dala včas zachytit případná rekurence nádoru.
Co výsledek vyšetření znamená?
Poznámka: Pro tento test neexistují standardizované referenční tabulky. Referenční rozmezí je ovlivněno řadou různých faktorů, jakými jsou věk pacienta, pohlaví, vzorek populace, testovací metoda, proto mají numerické hodnoty výsledku v různých laboratořích odlišný význam. Zpráva z vaší laboratoře by měla obsahovat specifickou referenční tabulku pro váš test. Lab Tests Online vám doporučují, abyste si o výsledcích testu pohovořili s lékařem. Pro další informace o referenčních rozmezích si přečtěte Referenční škály a jejich význam.
Normální hodnoty IGF-1 musí být vyhodnocovány v souvislostech s ostatními výsledky. Někteří pacienti mohou mít nedostatek GH a stále mít hodnoty koncentrace IGF-1 v normálu.
Snížená IGF-1
Pokud jsou hodnoty koncentrace IGF-1 snížené, je pravděpodobné, že má pacient nedostatek GH (GH nedostatečnost, GHD) nebo má sníženou citlivost na GH. Jedná-li se o dítě, mohl již nedostatek GH zapříčinit malou postavu a opožděný rozvoj, což může být léčeno podáváním GH. U dospělých klesá hodnota s věkem, takže nedostatek nebo necitlivost se projeví hodnotami nižšími, než by odpovídalo jejich věkové skupině.
Pokud je snížení IGF-1 způsobeno obecně nedostatečnou funkcí hypofýzy (hypopituitarismus), bude třeba vyhodnotit několik různých hormonů souvisejících s hypofýzou a je možné, že je bude třeba podávat jako doplňky, aby bylo zase dosaženo normálních hodnot.
Snížená funkčnost hypofýzy může být způsobená vrozenými vadami, nebo může být výsledkem poškození hypofýzy po stavech jako například po úraze, po infekcích nebo po zánětech. Snížená hladina IGF-1 se také projevuje u stravovacích nedostatků (včetně anorexia nervosa), chronickým onemocněním ledvin či jater, neaktivní nebo neefektivní formou GH a u vysokých dávek estrogenu.
Zvýšené IGF-1
Zvýšení hladiny IGF-1 většinou ukazuje na zvýšenou tvorbu GH. Protože se hladina GH během dne mění, je hladina IGF-1 ukazatelem průměrné tvorby GH, ne opravdového okamžitého stavu v krvi. Tento předpoklad platí za podmínky, že je naplněna schopnost jater tvořit IGF-1. Zvýší-li se výrazně hodnoty GH, stabilizují se hodnoty IGF-1 na zvýšené maximální koncentraci.
Zvýšené hladiny GH a IGF-1 jsou běžné pro pubertální období a pro těhotenství, jinak se ale obvykle objevují v souvislosti s nádorem na hypofýze (většinou benigním). Pokud je hladina jiných hypofyzárních hormonů také abnormální, může mít pacient stav způsobující obecný hyperpituitarismus.
Pokud hladina IGF-1 neklesne po chirurgickém odstranění hypofyzárního nádoru, potom nebyla při zákroku odstraněna veškerá nádorová tkáň. Snižující se koncentrace během následné léčby léky nebo ozařováním ukazuje, že léčba vede ke snižovaní produkce GH. Pokud se hodnota IGF-1 vrátí do normálu, netvoří pacient nadále zvýšené množství GH. Pokud pacient podstupuje dlouhodobý monitoring, může zvýšení IGF-1 indikovat rekurenci nádoru hypofýzy.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Pokud je hladina IGF-1 v normálu, ale lékař má stále podezření na nedostatek GH, může si vyžádat další vyšetření, IGF BP 2 nebo IGF BP 3 (vazebná bílkovina inzulínu podobného růstového faktoru 2 nebo 3), aby si své podezření potvrdil.