Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Jak je vyšetření využíváno?
LH je často využíváno ve spojení s dalšími testy (FSH, testosteron, estradiol a progesteron) jako laboratorní vyšetření neplodnosti mužů i žen. Dále je LH využíváno při sledování menstruačních nepravidelností a při diagnostice onemocnění hypofýzy, vaječníků a varlat.
Vyšetření v moči detekuje nárůst hodnot LH určující, že ovulace nastane během 1-2 dnů.
U dětí se vyšetření LH spolu s FSH využívá k diagnostice předčasné či opožděné puberty.
LH je někdy měřeno ve vztahu ke gonadotropiny uvolňujícímu hormonu (GnRH, gonadotropin releasing hormone) i k rozlišení primárních a sekundárních poruch hypotalamo-hypofyzární osy. GnRH je hormon produkovaný hypotalamem, který stimuluje tvorbu LH a FSH v hypofýze. Nejprve se změří základní hodnota LH a následně je pacientovi podán injekčně GnRH. Po určité době se opět změří hodnoty LH v krvi. Tak lze rozlišit poruchy funkce vaječníků a varlat (primární) od poruch činnosti hypofýzy nebo hypotalamu (sekundární). Uvedený test je vhodný i při hodnocení opožděné či předčasné puberty.
Kdy je vyšetření požadováno?
LH (spolu s FSH) je u mužů a žen součástí laboratorního vyšetření neplodnosti, nemocí hypofýzy a gonád.
Spolu s FSH slouží vyšetření LH u žen s nepravidelnou menstruací k určení, zda již bylo dosaženo období menopauzy.
Dále je vyšetření LH a FSH požadováno u dívek či chlapců v případech, kdy nevstupují do puberty v přiměřeném věku (jak brzy, tak pozdě).
Mezi znaky puberty patří:
Pokud se uvedené znaky objevují v nižším nebo vyšším věku, než je obvyklé, může jít o příznaky vážných problémů včetně poruch činnosti hypofýzy, hypotalamu, gonád (vaječníky nebo varlata) či jiného systému. Stanovení LH a FSH pomůže rozlišit mezi benigními příznaky a skutečným onemocněním. Pokud se určí, že příznaky skutečně znamenají onemocnění, přikročí se k dalším testům k nalezení příčiny onemocnění.
Co výsledek vyšetření znamená?
Hodnoty LH a FSH u žen pomáhají rozlišit primární poruchy vaječníků (poruchy vlastních vaječníků či jejich nedostatečný vývoj) od sekundárních poruch (poruchy činnosti vaječníků způsobené onemocněním hypofýzy či hypotalamu). Zvýšené hodnoty LH a FSH se vyskytují u primárních poruch. Některé jejich příčiny jsou uvedeny níže.
Vývojové defekty:
Nevyzrálost vaječníků z důvodu:
Chronické poruchy ovulace zapříčiněné:
V době přechodu ženy do menopauzy přestávají její vaječníky pracovat a hodnoty LH rostou.
Nízké hodnoty LH a FSH se vyskytují u sekundárních poruch vaječníků a znamenají problémy s činností hypotalamu a hypofýzy.
Vysoké hodnoty LH u mužů ukazují na primární poruchy činnosti varlat. Příčinou mohou být vývojové defekty varlat nebo jejich poškození, jak je uvedeno níže.
Vývojové defekty:
Poruchy činnosti varlat:
Výsledky vyšetření LH ve vztahu k GnRH pomáhají k rozlišení mezi primárními poruchami ( poruchy vaječníků a varlat) a sekundárními (problémy týkající se hypotalamu a hypofýzy). Po změření základní hodnoty LH je injekčně podána dávka GnRH. Následně zvýšené hodnoty LH znamenají, že hypofýza reaguje na GnRH a to znamená, že problém je v činnosti vaječníků nebo varlat. Snížené hodnoty pak znamenají, že hypofýza nereaguje na GnRH a onemocnění se týká hypotalamu nebo hypofýzy.
U dětí vyšší hodnoty LH a FSH spolu s vývojem sekundárních pohlavních znaků v neobvykle nízkém věku znamenají předčasnou pubertu. Častěji se objevuje u dívek než u chlapců. Tento předčasný vývoj může mít řadu příčin, které je nutno určit a léčit.
Mezi tyto příčiny patří:
Někdy se mohou u dětí objevovat sekundární pohlavní znaky bez zvýšení hodnot LH a FSH. V takovém případě jde o benigní formu předčasné puberty nebo o normální variabilitu nástupu puberty.
U opožděné puberty mohou být hodnoty LH a FSH normální nebo nižší vzhledem k věku. V tom případě je potřebné provést test reakce LH na GnRH k určení příčin poruchy.
Mezi příčiny opožděné puberty patří:
-
Poruchy činnosti vaječníků nebo varlat (PCOS)
-
Hormonální deficit
-
Turnerův syndrom (chromozonální abnormalita u děvčat)
-
Klinefelterův syndrom (chromozonální abnormalita u chlapců)
-
Chronické infekce
-
Rakovina
-
Poruchy stravování (mentální anorexie)
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Příčinou vyšších hodnot LH mohou být i některé léky, například klomifen nebo naloxon. Jiné mohou naopak hodnoty LH snižovat, jako třeba digoxin, orální antikoncepce nebo hormonální léčba.
Hodnoty LH mohou být ovlivněny i radioizotopy používané ve vyšetřovacích metodách nukleární medicíny.