Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetřování na mykoplazmu se primárně používá k určení M. pneumoniae jako přičiny infekce dýchacích cest. Také může být použito v diagnostice systémové infekce při podezření, že je způsobena mykoplazmou.
Vyšetření protilátek v krvi
Provádí se jako měření hladin protilátek IgM a IgG, které vznikají jako odpověď na přítomnost infekce způsobenou M. pneumoniae. Nejdříve v organizmu jako odpověď na infekci vznikají protilátky IgM. Hodnoty IgM jsou po krátký časový úsek zvýšeny a následně klesají, často zůstávají detekovatelné v krvi po dobu několika měsíců. Po vytvoření protilátek IgM následuje tvorba IgG, jejichž hladina se v průběhu času zvyšuje a potom stabilizuje. Pokud pacient jednou prodělá infekci způsobenou mykoplazmou, po zbytek jeho života je možno v jeho krvi zjistit určité měřitelné množství mykoplazmatických IgG protilátek. Diagnostikování aktivní infekce M. pneumoniae se provádí v symptomatické fázi onemocnění vyšetřením hladin protilátek IgG a IgM, poté za dva až čtyři týdny se provádí vyšetření hladin IgG. Tato kombinace vyšetření je nutná pro možnost posouzení změn hladin IgG, protože někteří pacienti, zejména děti a lidé se sníženou imunitou, nemusí produkovat očekávaná množství IgG nebo IgM.
Přímé stanovení
Přímé stanovení M. pneumoniae zahrnuje nález mikroorganizmu v sekretu z dýchacích cest, v krvi, tělních tekutinách nebo vzorcích tkání. Provádí se buď kultivací mikroorganizmu v živných mediích, nebo detekcí DNA.
Kultivace mykoplazmatické kultury je tradiční způsob detekce, ale může být náročný a ne vždy spolehlivý. Test zahrnuje očkování živné půdy vzorkem pacienta a inkubaci kultur ve speciálním růstovém mediu. Musí být splněny specifické požadavky na typ živné půdy, aby byl podporován pomalý růst mikroorganizmů. Například M. pneumoniae negativní kultura musí být kultivována po dobu 3-4 týdnů, aby bylo potvrzeno, že mykoplazma není přítomna. Stanovení protilátek nebo někdy testování DNA jsou obvykle provedeny jako doplňující vyšetření nebo namísto kultivace mykoplazmatické kultury.
Testování DNA je rychlé a citlivé, ale není v diagnostice mykoplazmatických infekcí široce používáno. Je to způsobeno z části tím, že může být obtížné rozlišit mezi mykoplazmou, která v těle jen kolonizuje, a mykoplazmou, která způsobuje infekci, a nebo vzhledem k tomu, že DNA mykoplazmy může být zkoumána až po vymizení symptomů infekce, kdy organizmy již nejsou životaschopné. Testování DNA M. pneumoniae může být požadováno ke stanovení a k rozlišení organizmů způsobujících respirační infekce (viz. Chlamydia pneumoniae, Bordetella pertussis a Legionella species).
Příležitostně se provádí stanovení Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium nebo Ureaplasma urealyticum, které způsobují infekce pohlavního ústrojí nebo močových cest. Vzorky s M. hominis a U. urealyticum jsou obvykle testovány pomocí kultivační metody, přičemž odhalení mikroorganizmů trvá několik dní, kultivace M. genitalium může ale trvat 1-2 měsíce a spolehlivější je průkaz přítomnosti DNA.
Volba testů a odebíraných vzorků závisí na věku pacienta, jeho celkovém zdravotním stavu a na příznacích a klinickém nálezu. Případy s podezřením na infekci mykoplazmaty mohou být vyhodnoceny na základě klinických nálezů a výsledků zobrazovacích metod s pomocí laboratorních testů nebo bez nich.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření je požadováno při závažných respiračních onemocněních, u kterých se nejedná o typickou bakteriální infekci, např. pneumokokovou pneumonii.
Symptomy onemocnění zahrnují:
- suchý kašel přetrvávající několik týdnů
- horečku
- škrábání v krku
- bolesti hlavy a svalů
Vyšetření by mělo být provedeno, pokud infekce zasáhne dolní cesty dýchací a ostatní části organizmu a způsobí další komplikace (např. vyrážku, artritidu, encefalitidu, zánět srdečního svalu, perikarditidu nebo hemolytickou anemii) nebo v případě selhání standardní léčby. Také může být vyšetření nařízeno v případě sledování a kontrolování šíření infekce v případě vypuknutí epidemie.
Vyšetření na jiné druhy mykoplazmat se provádí jako doplňkové vyšetření u malých dětí a u imunokompromitovaných pacientů s plicními a systémovými mykoplazmovými infekcemi.
Obecně se vyšetření protilátek IgM a IgG provádí, má-li lékař podezření na akutní infekci M. pneumoniae, za 2-4 týdny následuje vyšetření IgG, kterým lze potvrdit zvýšení protilátek jako odpověď na infekci. Je možné provést kultivaci M. pneumoniae a průkaz DNA.
V urogenitálním traktu se vyšetření často neprovádí, protože mykoplazmata jsou součástí jeho mikrobiální flóry. Kultivace dalších typů mykoplazmat (M. hominis a U. urealyticum) je často prováděna u pacientů s negonokokální uretritidou a při podezření na infekci genitálního ústrojí, pokud se nejedná o gonoreální nebo chlamydiální infekci.
Co výsledek vyšetření znamená?
Stanovení protilátek
Zvýšené hladiny IgM a čtyřnásobné zvýšení hladin IgG ve dvou po sobě následujících odběrech ukazují na akutní nebo chronickou infekci. Samotné zvýšení IgG bez zvýšení IgM ukazuje na reinfekci.
Pokud hladiny IgG a IgM jsou nedetekovatelné, znamená to, že pacient nemá akutní infekci a nikdy tuto infekci ani neprodělal, případně jeho imunitní systém neprodukuje protilátky jako odpověď na přítomnost mikroorganizmu.
Přímé stanovení
Je-li mikroorganizmus vykultivován z krve nebo z kloubní tekutiny, znamená to, že pacient má akutní formu mykoplazmové infekce. Při kultivaci vzorku z genitálního nebo dýchacího traktu je třeba počítat s tím, že mykoplazmata mohou být přirozenou součástí mikroflóry. U. urealyticum je přítomna v genitálním traktu u 60 % zdravých žen, M. hominis přibližně u 20 % žen.
Pokud není mykoplazma zjištěna v kultivačním vzorku, znamená to, že pacient není infikován nebo že množství mikroorganizmu ve vzorku bylo příliš malé.
Průkaz DNA potvrdí přítomnost mikroorganizmu ve vzorku. Pokud není DNA prokázána, znamená to, že pacient není infikován nebo že množství mikroorganizmu ve vzorku bylo příliš malé.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Mykoplazmové infekce mají často podobné příznaky jako virové infekce, ale odpovídají na léčbu antibiotiky s následným poklesem příznaků.
Prodělanou infekcí pacient nezíská imunitu vůči onemocnění, může docházet k reinfekci.
Mykoplazmata nejsou viditelná pod mikroskopem po obarvení Gramovým barvivem, které se běžně používá při určení bakterií.
Někdy je možné k odhalení infekce způsobené mykoplazmou použít starší aglutinační test, jehož princip spočívá v působení protilátky na erytrocyty v průběhu akutní infekce, které se následně ochlazením shlukují. Tato zkouška není pro mykoplazmatické infekce specifická, ale více než polovina těchto infekcí s M. pneumoniae poskytuje pozitivní výsledky na aglutinační test.