Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?Jak je vyšetření využíváno?
Tyto testy jsou využívány ke screeningu těhotných žen v 1. trimestru těhotenství k určení rizika postižení plodu chromozomálními vadami jako Downův syndrom (trisomie 21) nebo Edwardsův syndrom (trisomie 18). Prenatální screening v 1. trimestru těhotenství není obecně využíván jako triple test v 2. trimestru, avšak je doporučován odbornými společnostmi k odhadu rizika Downova syndromu v ranném stadiu gravidity. Vyšetření se provádí mezí 11.-14. týdnem těhotenství. Toto vyšetření nenahrazuje triple test ve 2. trimestru těhotenství, neboť screening v 1. trimestru neodhalí riziko postižení plodu otevřenými defekty neurální trubice (spina bifida). Vyšetření AFP v mateřském séru ve druhém trimestru slouží k hodnocení rizika defekrů neurální trubice.
Při první návštěvě lékaře je těhotná žena informována o možnosti prenatální péče a možnosti dalších diagnostických opatřeních k potvrzení diagnózy.
-
Screening v 1. trimestru těhotenství – zhodnocení koncentrace
PAPP-A, volné beta-podjednotky
hCG v krvi matky a fetální ultrazvukové vyšetření nuchální translucence.
-
Screening v 2. trimestru těhotenství (triple test) - zhodnocení koncentrace AFP, hCG a E3 v mateřské krvi.
-
Kombinovaný screening – zhodnocení výsledků 1. a 2. trimestru těhotenství kombinací s ultrazvukovým vyšetřením.
-
Postupné sekvenční testování – zhodnocení vyšetření 1. trimestru těhotenství. Jestliže je výsledek testu pozitivní, je těhotné ženě nabídnuta genetická konzultace. Jestliže je výsledek testu negativní, je těhotné ženě doporučen screening ve 2. trimestru těhotenství a zhodnocení výsledného rizika postižení plodu na základě výsledků obou trimestrů.
-
Podmíněné sekvenční testování – zhodnocení vyšetření 1. trimestru těhotenství. Jestliže je výsledek testu pozitivní, je těhotné ženě nabídnuta genetická konzultace. Jestliže je výsledek testu negativní, není vykonáváno další testování. V případě nejednoznačného výsledku, je těhotné ženě doporučen screening ve 2. trimestru těhotenství a zhodnocení výsledného rizika postižení plodu na základě výsledků obou trimestrů.
Riziko narození dítěte s vrozenou vývojovou vadou vzrůstá s věkem matky, přičemž riziko postižení dítěte u žen nad 35 let je výrazně vyšší. Odhadované riziko narození dítěte s Downovým syndromem je 1 z 1000 živě narozených.
Kdy je vyšetření požadováno?Kdy je vyšetření požadováno
Prenatální screening v 1. trimestru těhotenství se obvykle provádí mezi 11.-14. týdnem těhotenství.
Co výsledek vyšetření znamená?Co výsledek vyšetření znamená?
Matematické zhodnocení rizika postižení plodu pomocí parametrů PAPP-A, hCG a nuchální translucence. Vypočtené riziko je porovnáváno s hodnotami rozhodovacích limitů pro daný týden gravidity, hmotnost a věk matky. Pokud je riziko větší než rozhodovací limit, je výsledek testování označen jako pozitivní, tedy existuje zvýšené riziko vrozené vývojové vady plodu.
V případě nefyziologických těhotenství, u nichž je potvrzeno chromozomální postižení plodu, jako je Downův syndrom (trisomie 21) nebo Edwardsův syndrom (trisomie 18), je hladina PAPP-A v mateřské krvi snížena, naopak hladina hCG a taktéž šíjové projasnění signifikantně vyšší.
Interpretace výsledků testování provádí klinický genetik, který zhodnotí riziko vývojové vady a doporučí další postup při testování. Screeningové vyšetření nediagnostikuje chromozomální postižení plodu, pouze signalizuje normální nebo zvýšené riziko postižení plodu. Jestliže je screening pozitivní je nutné potvrzení diagnózy. Tak např. screening v 1. trimestru vychází pozitivní asi v 5 % případů, ale jen 2-3 % žen s abnormálním výsledkem screeningu má dítě postižené chromozomální abnormalitou. Pozitivní výsledek screeningu tedy znamená, že riziko abnormality plodu je 1: 100 až 1: 300. Nicméně screening v 1. trimestru je užitečný, neboť se ukázalo, že může odhalit více než 85 % případů Downova syndromu a až 95 % plodů s Edwardsovým syndromem. Toto zahrnuje diagnostické testování jako je vyšetření choriových klků (CVS) v 1. trimestru a amniocentézu v 2. trimestru těhotenství. Ačkoliv jsou tyto dvě diagnostické metody přesnější oproti screeningu v 1. a 2. trimestru těhotenství z mateřské krve, jedná se o invazivní metody s určitým sníženým rizikem poškození plodu při vyšetření vedoucích až k potratu.
Screening nemůže odhlalit všechny případy abnormalit plodu.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřenímDalší informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Výsledek testu je závislý na technice měření nuchální translucence a přesnému určení gestačního stáří plodu. Jestliže je gestační stáří plodu určeno nepřesně, výsledek rizika postižení plodu může být falešně snížen popř. falešně zvýšen.
V případě mnohočetných těhotenství (dvojčat, trojčat) je výpočet rizika Downova nebo Edwardsova syndromu stížen, jelikož koncentrace PAPP-A a volné ß-podjednotky choriogonadotropinu v mateřské krvi jsou zvýšeny. Vyšetření šíjového projasnění pomocí ultrazvuku však může být hodnoceno u každého plodu samostatně.
Mnohé plody s Downovým syndromem a jinými chromozomálními abnormalitami končí spontánním potratem; jen asi čtvrtina těchto plodů přežívá až do porodu. Prvosemestrový screening však dovede odhalit riziko včas, kdy je ještě možné přerušení těhotenství relativně jednodušší.