Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření ANCA se provádí v případě, že pacient vykazuje příznaky autoimunitní vaskulitidy. Může být ordinováno samostatně, nebo současně se dvěma dalšími vyšetřeními, která pomohou odlišit konkrétní autoimunitní onemocnění.
Jde o vyšetření:
Dalšími pomocnými vyšetřeními jsou FW (sedimentace erytrocytů), která určí tíži zánětu, KO (krevní obraz), který informuje o počtu a zastoupení bílých a červených krvinek, vyšetření moče a močoviny a kreatininu v krvi k posouzení ledvinových funkcí.
Někdy je vyšetření ANCA využíváno k monitorování odpovídavosti na léčbu, ke sledování vývoje nemoci a/nebo k detekci opětovného vzplanutí onemocnění.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření ANCA a/nebo anti-MPO a anti-PR3 protilátek se provádí u nemocných s podezřením na systémovou autoimunitní vaskulitidu, zejména při příznacích Wegenerovy granulomatózy nebo mikroskopické polyangiitidy. Na počátku nemoci mohou být příznaky nejasné nebo nespecifické – může se vyskytnout horečka, únava, hubnutí, bolesti kloubů a/nebo svalů nebo noční pocení.
Při další progresi onemocnění dochází k poškození cév v těle. Z toho, v jakých tkáních a orgánech k poškození cév došlo, vyplývají znaky a příznaky onemocnění.
Mohou být postiženy například tyto orgány:
- oči — zarudnutí a svědění očí nebo "červené oko" (zánět spojivky); zrakové poruchy (rozmazané vidění, slepota)
- uši — ztráta sluchu
- nos — rýma nebo jiné dlouhodobé postižení horních cest dýchacích
- kůže — vyrážka a/nebo granulomy
- plíce — kašel a/nebo obtížné dýchání
- ledviny — nadměrné množství bílkoviny v moči
Některé laboratoře provádějí všechny tři testy (ANCA, anti-MPO a anti-PR3) současně, jiné vyšetřují anti-MPO a anti-PR3 pouze v případě pozitivity úvodního vyšetření ANCA.
Pravidelné vyšetřování slouží k monitorování osob s diagnózou autoimunitní vaskulitidy.
Co výsledek vyšetření znamená?
Výsledek vyšetření ANCA musí být pečlivě interpretován s uvážením řady faktorů. Při stanovení diagnózy lékař posuzuje klinické znaky a příznaky a výsledky dalších vyšetření, včetně zobrazovacích metod.
Pozitivní ANCA, anti-PR3 a/nebo anti-MPO podporují diagnózu systémové autoimunitní vaskulitidy a napomáhají rozlišení mezi různými typy vaskulitid. Diagnóza však často musí být potvrzena biopsií z postiženého místa. Negativní výsledek vyšetření snižuje pravděpodobnost autoimunitní vaskulitidy.
Vyšetření ANCA je nejčastěji prováděno metodou nepřímé imunofluorescence s pomocí fluorescenčního mikroskopu. Vzorky séra se nanesou na neutrofily, aby došlo k reakci mezi autoprotilátkami v séru a krvinkami. Poté se sklíčko se vzorkem obarví fluorescenčním barvivem a je hodnoceno pod mikroskopem. Hodnotí se typ fluorescence.
Vyskytují se tyto typy fluorescence:
- perinukleární (p-ANCA) – nejvíce fluoreskují úseky v okolí jádra buněk. Asi 90% vzorků s p-ANCA typem fluorescence má protilátky proti MPO
- cytoplazmatická (c-ANCA) – fluorescence je patrná v cytoplazmě buněk. Asi 85% vzorků s c-ANCA typem fluorescence má protilátky proti PR3
- negativní ANCA — minimální nebo zcela chybějící fluorescence
- atypická p-ANCA — charakteristická pro velkou část nemocných s ulcerózní kolitidou, jakož i pro část nemocných s Crohnovou nemocí a revmatoidní artritidou.
V případě pozitivity vyšetření ANCA se provádějí dodatečné testy k ozřejmení množství přítomných autoprotilátek. Tomuto množství se říká titr protilátek. Ke stanovení titru se vzorek séra postupně ředí a každé ředění je vyšetřováno na přítomnost protilátek. Nejvyšší ředění, při kterém jsou ještě detekovatelné protilátky, se nazývá titr. Pokud je tedy test na protilátky naposledy pozitivní kupříkladu po 64-násobném naředění krevního séra, je titr protilátek 1:64. Čím vyšší je titr, tím více protilátek se v krvi nachází.
Kromě titrování lze též provést vyšetření protilátek proti MPO a PR3:
- pozitivní výsledek vyšetření anti-PR3 a pozitivní c-ANCA nebo p-ANCA je nalézán u více než 80% nemocných s aktivní WG.
- Pozitivita anti-MPO a p-ANCA je typická pro mikroskopickou polyangiitidu, glomerulonefritidu, syndrom Churg-Straussové a Goodpastureův syndrom. Anti-MPO a p-ANCA mohou být prokázány rovněž u dalších autoimunitních onemocnění, například u systémového lupusu erythematodu, revmatoidní artritidy a Sjögrenova syndromu.
Tabulka uvádí možné výsledky vyšetření autoprotilátek u různých vaskulitid.
Onemocnění
|
% nemocných s pozitivitou c-ANCA (anti-PR3)
|
% nemocných s pozitivitou p-ANCA (anti-MPO)
|
Wegenerova granulomatóza
|
90% u aktivní nemoci, 60-70% u neaktivní nemoci
|
|
Mikroskopická polyangiitida
|
30%
|
60%
|
Syndrom Churg-Straussové
|
vzácně
|
50-80%
|
Polyarteritis nodosa
|
vzácně
|
vzácně
|
Hladiny ANCA se v průběhu času mohou měnit. Mohou sloužit k monitorování aktivity nemoci a/nebo ke sledování odpovídavosti na léčbu.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením?
Ve většině případů je pro potvrzení diagnózy autoimunitní vaskulitidy potřebná biopsie tkáně obsahující postižené krevní cévy.