Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Jak je vyšetření využíváno?
Rtuť se stanovuje z důvodů zjištění přítomnosti její zvýšené koncentrace v organismu. Její stanovení se ordinuje pro posouzení vlivu akutní nebo chronické expozice a také pro monitorování osob, které se rtutí nebo s jejími sloučeninami pracují.
Pro vyšetření se může odebírat více typů vzorků.
-
Krev se primárně testuje na přítomnost metylrtuti. V krvi lze stanovit i jiné formy rtuti, ale podle Agency for Toxic Substances and Disease Registry (ATSDR) může její koncentrace klesnout během 3 dnů až o polovinu, protože rtuť z krve přechází do jiných
orgánů.
-
V moči se stanovuje kovová rtuť a její anorganické sloučeniny, ale výsledky
analýzy nelze použít pro posouzení expozice metylrtuti.
-
Z analýzy vlasů lze usuzovat na expozici metylrtuti v průběhu několika předchozích měsíců, avšak analýza vlasů je relativně složitá a příliš často se nepoužívá.
-
Ačkoliv to není rutinně využíváno, lze rtuť stanovit i v nehtech, mateřském mléku, stolici a v dechu.
Kdy je vyšetření požadováno?
Stanovení rtuti se ordinuje u pacientů, kteří mají symptomy zvýšené expozice Hg. Mohou to být:
-
Pálení v ústech a plících
-
Kašel, potíže s dýcháním, pocit pnutí v hrudníku
-
Snížený odpad moče
-
-
Zvýšená tepová frekvence
Lidé vystavení vlivům rtuti dlouhodobě mohou mít nespecifické symptomy zasahující plíce, ledviny a nervový systém. Mezi chronické symptomy patří např.:
-
Problémy se sluchem, čichem a chutí
-
Rozmazané nebo „tunelové“ vidění
-
Brnění nebo třes rukou a nohou
-
Potíže s chůzí
-
Podrážděnost
Rtuť se stanovuje u osob, o nichž je známo, že jsou vystaveni jejímu působení, aby se posoudil rozsah expozice. Lze ji pravidelně kontrolovat k monitorování osob pracujících v různých rizikových provozech, přičemž spolu se rtutí se často stanovuje i olovo a/nebo další těžké kovy.
Co výsledek vyšetření znamená?
Normální koncentrace rtuti v krvi a v moči indikují, že pacient pravděpodobně nebyl vystaven účinkům většího množství rtuti, přinejmenším v časovém úseku vztahujícím se k době vyšetření.
Zvýšené konmcentrace rtuti v krvi a v moči indikují expozici organizmu zvýšeným koncentracím rtuti nebo jejích sloučenin, nicméně toto zvýšení nelze kvantifikovat. Zvýšené koncentrace v krvi vypovídají o tom, že k expozici došlo nebo dochází v relativně nedávném nebo současném období, zatímco ze zvýšené koncentrace ve sběru moče za 24 hodin se dá usuzovat na dlouhodobější zvýšenou expozici kovové rtuti nebo jejích anorganických sloučenin.
Rovněž zvýšené koncentrace rtuti ve vlasech mohou svědčit pro zvýšenou expozici metylrtuti, nicméně tato analýza se používá zřídka vzhledem k problémům se standardizací stanovení, kontaminací vzorků a působení řady preanalytických vlivů, jako např. barvení nebo odbarvování vlasů, používání různých šamponů apod.
Rtuť je řazena mezi neesenciální stopové prvky. Její snížené koncentrace v lidském organismu nemají klinický význam.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
V posledních letech byla realizována řada opatření, která snižují riziko expozice populace zvýšeným koncentracím rtuti a jejích sloučenin. Zpřísňují se obecně i povolené limity koncentrace rtuti v ovzduší, vodě, půdě a na pracovištích.